Australski premijer Scott Morrison najavio je da će suosnivač WikiLeaksa Julian Assange biti “slobodan vratiti se u Australiju nakon što završi njegov pravni postupak u Ujedinjenom Kraljevstvu.”
Morrisonove primjedbe dolaze usred pritiska australskih političara, koji su pozvali vladu zemlje neka zatraži od Trumpove administracije pomilovanje Assangea i okončavanje svoje pravne kampanje protiv njega. Dok su koalicijski zastupnik George Christensen i neovisni senator iz Južne Australije Rex Patrick izravno tražili pomilovanje od strane predsjednika, suprotstavljena Laburistička stranka rekla je da bi vlada trebala “učiniti sve što je u njenoj moći kako bi podvukla crtu o tom pitanju.”
Govoreći za lokalnu radio-postaju 2GB, Morrison je izjavio da bi se Assange, “ako žalba ne uspije, očito mogao vratiti u Australiju kao i svaki drugi Australac.” Međutim, čini se da se premijer odmaknuo od izravnog miješanja u proces ili izricanja molbe američkom predsjedniku, rekavši: “Pravosudni sustav se probija, a mi nismo stranka u tome.”
U ponedjeljak je londonski sud presudio da Velika Britanija ne može izručiti Assangea SAD-u zbog zabrinutosti da će ondje trpjeti ”nasilno ponašanje, koje će biti opasno i po njegovo mentalno zdravlje” što bi moglo rezultirati pokušajem njegovog samoubojstva. Američko Ministarstvo pravosuđa ima 14 dana za ulaganje žalbe na presudu i izrazilo je namjeru za to.
Assange se traži zbog optužnice u 18 točaka koja proizlazi iz objavljivanja tisuća povjerljivih dokumenata na WikiLeaksu u 2010. i 2011. Ako ga SAD osudi po svim optužbama, prema njegovim odvjetnicima, mogao bi dobiti do 175 godina zatvora, premda je Washington tvrdio da će kazna vjerojatnije biti između četiri i šest godina.
Suđenje je privuklo međunarodnu pozornost, jer su Assangeovi odvjetnici tvrdili da je slučaj politički motiviran protiv novinara zbog otkrivanja dokaza o ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava koje je američka vlada počinila u inozemstvu. Sjedinjene Države nisu pokušale umanjiti tu optužbu, u više navrata tvrdeći da su curenja podataka kriminalne radnje i da su načinima kako su informacije dospjele u javnost ugroženi životi. Ipak, simpatizeri zviždača tvrde da se Washington jednostavno želi osvetiti za objavljivanje tih dokaza.
Zelim mu srecu, zasluzio je!
bravo
covijek je yavrijedio nagradu,a ne da ga strpaju u zatvor
samo hrabro juliane