Peking će sarađivati s Moskvom na izgradnji multipolarnog svijeta, rekao je u utorak kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi, nakon sastanka sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom na marginama samita G20 na Baliju u Indoneziji.
“Kina je spremna da radi sa Rusijom i drugim zemljama istomišljenika na promociji razvoja multipolarnog svijeta, čvrsto podržava demokratizaciju međunarodnih odnosa i brani međunarodni sistem zasnovan na Ujedinjenim nacijama”, rekao je on, prema objavljenim napomenama od strane kineskog ministarstva vanjskih poslova.
Wangova fraza podsjeća na izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog lidera Xi Jinpinga, kada su se sastali u Pekingu početkom februara. Putin je takođe rekao da on i Xi “imaju uglavnom iste stavove o rešavanju svetskih problema”.
Na srdačnom sastanku sa svojim ruskim kolegom u utorak, Vang je također rekao da će Peking “nastaviti da zauzima objektivan i pošten stav” o sukobu u Ukrajini i “igrati konstruktivnu ulogu u olakšavanju mirovnih pregovora”.
Kina je takođe pohvalila “racionalnu i odgovornu poziciju” Rusije o upotrebi nuklearnog oružja.
Moskva je više puta i eksplicitno potvrdila svoju privrženost zajedničkoj izjavi pet velikih atomskih sila, usvojenoj u januaru, da je nuklearni rat neprihvatljiv i da se nikada ne treba voditi. To nije spriječilo zapadne vlade da optuže Rusiju za nuklearne prijetnje, kao što je to učinio američki predsjednik Joe Biden na sastanku sa Xijem u ponedjeljak.
Dok su Xijeve primjedbe prije i nakon sastanka s Bidenom izrazile želju za poboljšanjem odnosa sa SAD-om, kineski predsjednik je također jasno iznio “crvene linije” Pekinga. Upozorio je SAD da ne podržavaju separatiste na ostrvu Tajvan i zamolio Washington da ispuni svoje pismene obaveze.
“Državnik treba da razmišlja i zna kuda da vodi svoju zemlju. On takođe treba da razmišlja i zna kako da se slaže sa drugim zemljama i širom sveta”, rekao je Xi Bidenu.
Na G20 nije bilo zajednicke fotografije. Ovi iz G7 nisu zeljeli da se slikaju sa Lavrovim, a kad su skuzili da bi se vecina uslikala i bez njih trazili su da se iz protokola izbrise zajedniko fotografisanje. Indoneziji to nije tesko palo jer je Lavrov po zavrsetku govora sjeo na avion i pozurio kuci.
Neka ne zatvaraju svoje građane.
Ne pomažite, ako Boga znate…da ne bude ko’ u starom vicu.😁
Foto :
Bez pogleda
(naučeno uputstvo o rukovanju) !
Iz moje skromne vizure, a u vezi geopolitike, mislim da žutima netreba ni sekunde vjerovati.Mislim da je najbolji način da se odbraniš, da neprijatelj, protivnik, zna da imaš pun livor, pa ko voli nek izvoli.
Živim na zapadu već skoro 50 godina, tako da mislim , da se žuti neprimjetno uvlaće u sve pore društva, to je za je za studije, niti protestuju, niti imaju predstavnike u vladama, kao recimo Turci, Marokanci i ostali iz kolonija, od njih ni slova.Natalitet je čudo, zato uprite muški, ako mislite sačuvati to što mislite da imate, eno gledam video ,gdje sirijac vozi gradski autobus u BG , mučenik još nije naučio, ” srednja majstore” .Prije će balkanci naučiti strani kolonizatorski, svoj svakako neznaju,poštujem izvorni, kraj priče.
To bi bilo nesto novo i suprotno zaključcima 20. Kongresa KPK i doktrini druga Xija. Multipolarni svijet je zadnji puta kod Kineza upotrebljen početkom rujna na Istočnom gospodarskom forumu kada je rečeno da Peking sa Moskvom planira surađivati u razvoju multipolarnog svijeta. Od tada je Putler doživio poraz i unistio Rusiju pa službena kineska doktrina glasi: “Sjedinjene Države trebale bi, zajedno s Kinom, biti odgovorne za očuvanje mira na cijelom planetu…” Dakle, bipolarni svijet i to je vise, manje dogovor Bidena i Xija na Baliju.
Kinezi nisu budale i njima ne treba multipolarni, nego u najboljem slučaju bipolarni svijet. Dakle Kina i SAD. Invazijom na Ukrajinu Rusija je sama sebi zarila nož u leđa i izbacila se iz jednadžbe.