Kina je optužila britansku vladu za kršenje pravila međunarodne trgovine nakon što je Velika Britanija intervenirala kako bi poništila prodaju najvećeg proizvođača mikročipova u zemlji kineskoj kompaniji na osnovu “nacionalne sigurnosti”. Narudžba dolazi više od godinu dana nakon što je posao završen.
Upitana o odluci Londona da zabrani transakciju tokom konferencije za novinare u petak, glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning osudila je taj potez, ističući da Britanija treba da “poštuje legitimna prava i interese kineskih kompanija” i obezbjedi “fer, pravedno i nediskriminatorno poslovanje okruženje.”
„Velika Britanija je preterala sa konceptom nacionalne bezbjednosti i zloupotrijebila državnu moć da se direktno umiješa u normalnu investicionu saradnju kineske kompanije u Britaniji“, rekao je Mao novinarima. “Ovim se krše zakonska prava i interesi dotične kompanije, te principi tržišne ekonomije i pravila međunarodne trgovine za koje je Ujedinjeno Kraljevstvo dugo tvrdilo da je zagovornik.”
Ranije ove sedmice, britansko Ministarstvo za poslovanje, energetiku i industrijsku strategiju naredilo je Wingtech Technology – tehnološkoj firmi u kineskom vlasništvu – da se odrekne svog 86 % udjela u Newport Wafer Fab, najvećem britanskom proizvođaču mikročipova sa sjedištem u Newportu, Wales. Ugovor o otkupu Wingtecha završen je još u julu 2021. i nosio je cijenu od 75 miliona dolara.
Naredba da se retroaktivno poništi prodaja bila je “neophodna i proporcionalna kako bi se ublažio rizik po nacionalnu sigurnost” , tvrdi ministarstvo, rekavši da bi sporazum kineskoj firmi mogao dati “tehnologiju i znanje” koji bi mogli “potkopati sposobnosti Velike Britanije”.
U saopćenju objavljenom preko svoje holandske podružnice Nexperia Holding, Wingtech je rekao da je “šokiran” tim potezom, jer je predmetna transakcija već bila “očišćena od dva prethodna sigurnosna pregleda” i obećao da će osporiti naredbu.
“Odluka je pogrešna i mi ćemo apelirati na poništenje ovog naloga za prodaju kako bismo zaštitili preko 500 radnih mjesta u Newportu. Ova odluka šalje jasan signal da je Velika Britanija zatvorena za poslovanje”, rekao je britanski menadžer kompanije Toni Versluijs.
Odluka Londona odobrena je prema novom Zakonu o nacionalnoj sigurnosti i investicijama, zakonu koji je stupio na snagu u januaru, a to je drugi put da je britanska vlada intervenirala kako bi blokirala posao s kineskom kompanijom. U augustu su trgovinski zvaničnici također preventivno odbili prodaju britanske tehnološke firme Super Orange HK Holding Ltd, kompaniji sa sjedištem u Hong Kongu, tvrdeći da se softver koji proizvodi britanska firma može koristiti za izgradnju “odbrambenih ili tehnoloških” sposobnosti.
Političke spletke Velike Britanije,
Pod “nacionalnu sigurnost” se može uvesti SVE i SVAŠTA!
Te tako i rade!
Uk, USA… i zlatne ribice od kojih se to zatraži.
Šta hoće ti mali žuti mravi? 😛 😛
Moraju promijeniti ime jer “Velika” Britanija je bez rijetkih prekomorskih kolonija teritorijem manja od ex YU!
Eto Kina ljuta, sokirana kao da ne zna Sto joj UKUSA pripremaju…a to je ekonomsko kocenje Kine, unutarnja destabilizacija i rasturanje zemlje na par djelova.
Za ovo sve postoji rješenje.
Puna podrška Putinu za upotrebu taktičkog nuklearnog oružja.
Anglosaksonska bagra je postala veliki problem cijelog svijeta..
Putin upravo upozorava na ovakvu nepoštenu i prevarantsku praksu zapada, potpišu ugovore i onda ih pogaze! Ovo je primjer kako će proći države istočne tj. nove Europe kad na zapadu zagusti.