Stalno se pozivamo na gore navedene riječi, znamo šta one znače, ali stalno smo i svjedoci njihovog nepoštovanja i različitih tumačenja njihovog značenja.
Doslovno svakodnevno svjedočimo kršenju zakona, nepoštovanju načela, pravde i kriterija, kako u svojoj neposrednoj blizini tako i šire, u cijelom svijetu. Propisanih ili nepisanih a postojećih zakona i pravila se ne drže pojedinci, firme, udruge, institucije, a na kraju i same države. Ili su one ne početku?
Evo, gledam samo najnoviji primjer kako se ponašaju države. Sve one imaju svoje zakone, norme, običaje, koji su javni i u svijetu poznati. Ali imaju i ponašanje koje se ne uklapa u te okvire. Ako pogledamo, na primjer, zbivanja u Srbiji u vezi s aktualnim demonstracijama, i tu ćemo vidjeti jasnu sliku onoga o čemu pišem. Svi će se, i u Srbiji i u svijetu, lako složiti oko toga da su prosvjedi legalan čin, da je pravo građana izraziti svoj stav tim putem, da je to ljudsko pravo, i tako daje, ali će onda uslijediti ono poznato „ali“. I odatle dalje ide tumačenje tih prava kako kome odgovara. Oni koji su na vlasti u Srbiji će imati jedno tumačenje, opozicija drugo. Nekada će radnici imati jedno mišljenje, nezaposleni drugo; nekada mladi jedno, stari drugo i tako dalje.
Ali i izvan zemlje u kojoj su prosvjedi, u ovom slučaju to je Srbija, nakon onog „ali“, mogu biti sasvim različiti stavovi od onih u Srbiji. Obično neka zemlja gleda stanje u vlastitom dvorištu pa se u skladu s tim ponaša. Tako će zemlje sa sličnim problemima imati slične stavove o nekim pitanjima. Recimo, držimo se opet Srbije, za očekivati je da će Španjolska, koja ima problema s mogućim odvajanjem Katalonije, ali i još nekih dijelova zemlje, imati više razumijevanja za stav Srbije u vezi s Kosovom, dok će zemlje koje imaju monolitnu nacionalnu strukturu stanovništva imati razumijevanja i za težnje Kosova da bude samostalno.
Ipak, nije uvijek sve ni onako kako bi se bar nekako moglo razumjeti i opravdati ponašanje nekih zemalja. Neke, posebno one koje se smatraju jačima, koje smatraju da bi trebale imati više prava od drugih, slabijih, imaju različite kriterije za isto ponašanje u svojoj zemlji i u drugim zemljama. Ili imaju različite kriterije za ponašanje u jednoj stranoj zemlji i u drugoj. Tako nas ne treba začuditi ako čujemo da, recimo, neki američki zvaničnici osude prosvjede u Srbiji zbog njihove brutalnosti, mada brutalnosti ne nedostaje i na prosvjedima koji se u isto vrijeme održavaju u Americi, ali kod sebe ih ne osuđuju, nego, naprotiv, opravdavaju i podržavaju. Ili da podrže vlast i njeno pravo i obvezu da štiti državu od nasilja, a u isto vrijeme u Americi podržavaju prosvjede koji imaju i elemente nasilja. Sve to ne bi bilo iznenađujuće, jer se dešavalo već bezbroj puta u svijetu. Na jednoj strani se silom svrgavaju demokratski izabrane vlade, a na drugoj se optužuje neka država za miješanje u unutrašnje stvari ako samo pokuša trgovati s određenom zemljom. U jednoj se državi podržava notorni diktator, dok se u drugoj diktatorom proglašava onaj ko je na legalnim, priznatim izborima i od UN-a, dobio dvije trećine glasova birača.
Da, zakoni i razna pravila postoje svuda u svijetu. Oni su, uglavnom, prihvatljivi za većinu ljudi na koje se odnose, ali je problem u tome što se često zaobilaze ili pogrešno tumače. I što sebi pravo tumačenja prisvajaju jači, koristeći se svojom snagom, a ne argumentima.
“Kriteriji, načela, zakoni, pravda” su samo dijelovi jednog drugog pojma koji se zove pretvaranje.
Kad bezazleni opsjenari David Copperfield ili Dynamo izvode svoje performanceove svi se pitaju “kako to”, uživaju i po završetku performancea plješću.
Međutim mi danas imamo posla sa opakim opsjenarima za koje su Copperfield i Dynamo male bebe jer se ovi opaki opsjenari za razliku od bezazlenih služe i okultnim tehnikama 😊😊😊
Pravda na kraju, više ni u filmovima ne pobjeđuje.
Obična fikcija i ništa viiše.
Nema toga više. Uzdaj se u se i u svoje kljuse. Ne daj Bože tražiti pravdu na sudu.
Pravo jačega…bez pravde…Zakone, kao i historiu pišu pobjednici…na izborima, ili u ratu. Ostali su, ili poslušnici, ili buntovnici…nevalja nijedno, bolje je biti pobjednik.
Kriteriji, načela, zakoni i pravda u modernom dobu Amerike i UK-a, a širi se i dalje:
youtube.com/watch?v=O_ftyZ0eb9A
Ovi nasi pravnici se oslanjaju na pravo Rimsko ili pravo AngloSaksonsko, bar se tako prica
Ne zna se koji su bolji, rimljani sa svojim Kaligulom i njegovi kljusetom kao konzulom ili AngloSaksonci koji su istrijebili sve sto su stigli u Indiji, Africi ili AmeriKi
Poštovana redakcijo
Dosad ste sigurno analizirali benefite ukidanja oznaka za sortiranje na komentarima; ‘najnoviji’, ‘najstariji’…pa predlažem da ih vratite?