Mađarska i Poljska stavile su veto na sedmogodišnji proračun EU-a zbog odredbi o „vladavini prava“

Proračun EU
24 komentara

Zemlje članice Mađarska i Poljska stavile su veto na proračun Europske Unije za razdoblje 2021. do 2027., na odredbu koja je značila da zemlje mogu dobiti novac EU-a samo ako poštuju vladavinu prava.

Obje su zemlje slijedile svoja nedavna upozorenja o tome da će blokirati prijedlog proračuna, uključujući paket za spašavanje od koronavirusa u iznosu od 750 milijardi eura, zbog zabrinutosti da će odredba o “vladavini prava” ometati njihov domaći pravosudni sustav.

Sebastian Fischer, glasnogovornik njemačkog predsjedništva Vijeća EU-a, koje je nadziralo proračunski postupak, najavio je neuspjeh proračuna rekavši kako “zastupnici EU nisu mogli postići potrebno jednoglasje zbog rezervi izraženih od dvije države članice.”

Glasnogovornik mađarskog premijera Viktora Orbana Zoltan Kovacs objasnio je veto, rekavši da je “naš stav cijelo vrijeme bio jasan”. Obraćajući se optužbama EU-a da će ovaj veto rezultirati nastankom krizne situacije, Kovacs je branio taj potez argumentirajući time da “teret odgovornosti leži na onima koji su doveli do ove situacije, usprkos prethodno dobro artikuliranom stavu Mađarske”.

Poljski veleposlanik u EU iznio je sličan stav, odbacujući politički sporazum zbog “mehanizma uvjetovanja u EU”.

Zamjenik ministra vanjskih poslova zemlje, Pawel Jablonski, rekao je za Polska Agencja Prasowa kako”mehanizam u ovom obliku ne može biti suglasan”, jer bi to rezultiralo “davanjem ovlasti Europskoj Komisiji” koja je “u suprotnosti s ugovorima i prethodnim sporazumima.”

Protivljenje mjerama “vladavine prava” od strane Mađarske i Poljske dovelo je do pokretanja istrage od strane tijela EU o neovisnosti sudova, nevladinih organizacija i medija u obje države.

EU nije jasno naznačila koji će sljedeći koraci u smjeru osiguravanja proračuna biti, a visoki diplomat jednostavno je izjavio da će savez trebati “prekontrolirati sve stvari” prije nastavljanja.

Međutim, španjolska ministrica gospodarstva i poslovanja Nadia Calvino izrazila je optimizam u vezi s tim da će pitanje biti riješeno u narednim danima, ne razrađujući u detalje mogućnost davanja ustupaka.

Iako ne postoji sporazum između 27 država članica, projekti koji će se financirati iz proračuna ostat će bez sredstava, a plan gospodarskog oporavka nakon Covida neće se moći nastaviti.

euproračunveto
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Latz
4 godine prije

Dobro su napravili.

NSU
4 godine prije

Kakva je to organizacija ili šta već, kad jedna Poljska i Mađarska udaraju veto????

Simon
4 godine prije

Bilo bi efekta samo u slučaju kad bi se embargo primjenio na vezu prava i novca sve dok se ta veza ne prekine i uspostavi veza prava i pravde.

NSU
4 godine prije

Mislim da bi bilo bolje da Njemačka, Francuska, Nizozemska i još par bogatih država svima nama kroje kapu umjesto Mađarske ili Poljske!

NSU
4 godine prije

Znači ima onih iz “država” bivše yuge koji misle da o nečemu odlučuju??? Zanimljivo!

Max
4 godine prije

Njihova reakcija je bila, “vi ste kao SSSR”

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI