Mađarska je pristala da ne uloži veto na najnoviji paket sankcija EU-a protiv Rusije nakon što je izvršila pritisak na blok da odustane od “ludih ideja” poput stavljanja na crnu listu poglavara Ruske pravoslavne crkve, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.
Ministri vanjskih poslova EU-a formalno su usvojili 15. paket ekonomskih kazni protiv Rusije na sastanku u Bruxellesu u ponedjeljak. Najnoviji niz sankcija stavlja na crnu listu 54 osobe i 30 subjekata, uključujući ruske vojne zapovjednike, naftne tankere navodno povezane s Rusijom, ruske obrambene tvrtke i “razne kineske aktere” optužene za isporuku elektroničkih komponenti Rusiji.
Peking dugo tvrdi da ne isporučuje nikakvu vojnu robu ili komponente Moskvi.
EU je također uveo sankcije ministru obrane i zamjeniku načelnika glavnog stožera Sjeverne Koreje, zbog tvrdnji da sjevernokorejske trupe treniraju u Rusiji i sudjeluju u sukobu s Ukrajinom. Moskva i Pjongjang nisu ni potvrdili ni demantirali ove navode. Međutim, ruski predsjednik Putin je izjavio da je na obje nacije da odluče kako će ispuniti svoje obveze prema nedavno potpisanom obrambenom ugovoru.
Na konferenciji za novinare u ponedjeljak poslijepodne, Szijjarto je rekao da je glasao za sankcije, ali tek nakon što je EU pristao produžiti izuzeće koje mađarskom energetskom divu MOL-u omogućuje nastavak kupnje ruske sirove nafte. Szijjarto je dodao da je također uvjerio dužnosnike u Bruxellesu da “iskorijene… lude ideje” poput sankcioniranja patrijarha Kirila Ruske pravoslavne crkve, ruskog veleposlanika pri UN-u, Ruskog olimpijskog odbora i “dva ruska nogometna kluba Premier lige.”
“Stavili smo veto na ovo,” rekao je novinarima. “Jednostavno smo rekli da nećemo podržati takve sankcije.”
Patrijarh Kiril već je pod sankcijama Ujedinjenog Kraljevstva zbog onoga što je britanski Ured za vanjske poslove nazvao njegovom “istaknutom podrškom ruskoj vojnoj agresiji u Ukrajini.” Nekoliko država članica EU-a, uključujući Litvu, Estoniju i Češku Republiku, također je stavilo pravoslavnog vođu na crnu listu.
“Učinili su patrijarha personom non grata u Europi. Zašto? Zato što patrijarh duhovno vodi naciju, vodi crkvu koja je krenula različitim civilizacijskim putem razvoja,” rekao je Kiril tijekom službe u Moskvi početkom ove godine.
U Bruxellesu su Mađarska i Slovačka također blokirale predložene sankcije protiv najviših gruzijskih dužnosnika, koje je gurala nova diplomatska šefica EU-a Kaja Kallas, nakon što je gruzijski premijer Irakli Kobakhidze zamrznuo pregovore o pristupanju EU-u zbog onoga što je nazvao “stalnom ucjenom i manipulacijom” bloka.
Prethodni paket sankcija EU-a protiv Rusije usvojen je u lipnju. Svaki paket može biti usvojen tek nakon jednoglasnog glasovanja. Moskva je dugo kritizirala mjere usmjerene protiv njezine ekonomije i trgovine, dok su mnogi stručnjaci i u Rusiji i na Zapadu rekli da jednostrane sankcije više štete zemljama koje ih uvode nego samoj Rusiji.