MMF podržava ekspanziju BRICS-a

BRICS
12 komentara

Širenje BRICS-a moglo bi biti od koristi na globalnom nivou i stoga bi ga trebalo “ohrabriti”, rekla je u petak novinarima Julie Kozack, glasnogovornica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), odgovarajući na pitanje o planovima Ankare da se pridruži grupi.

Turska je bila posljednja država koja je zvanično zatražila članstvo u BRICS-u početkom septembra. Osnovali su ga 2009. Rusija, Kina, Indija i Brazil, a sljedeće godine pridružila se i Južna Afrika. Godine 2024. grupa se dodatno proširila i uključila Egipat, Iran, Ujedinjene Arapske Emirate i Etiopiju.

Ranije u petak, ruski predsjednik Vladimir Putin napomenuo je da su do 34 zemlje izrazile interes za BRICS, uz tekuće razgovore o potencijalnim partnerstvima.

Na pitanje da li MMF “vidi bilo kakvu opasnost u BRICS-u”, Kozack je odgovorio , “naše mišljenje je da treba pozdraviti i podsticati poboljšanje i širenje međunarodne saradnje i produbljivanje trgovinskih i investicionih veza među grupama zemalja”, posebno ako ima za cilj “smanjenje fragmentacije i smanjenje troškova trgovine i ulaganja” među zemljama učesnicama.

Portparolka je također naglasila da je “odluka o pridruživanju ovakvim inicijativama suverena odluka svake zemlje članice”.

Ankara je ranije potvrdila svoje pravo da uspostavi odnose sa bilo kojom nacijom ili međunarodnom organizacijom koju smatra potrebnim, navodeći da njen angažman sa BRICS-om ili Šangajskom organizacijom za saradnju (SCO) ne ometa njene druge obaveze, uključujući NATO.

“Ne smatramo da je BRICS alternativa bilo kojoj drugoj strukturi. Smatramo da sve te strukture i savezi imaju različite funkcije”, rekao je ranije turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan. Dodao je da Ankara nastoji da bude “pouzdan partner” za sve organizacije čiji je dio.

„Kao članica NATO-a, ne vidimo kao problem interakciju sa zemljama ŠOS-a, BRICS-a, Evropske unije ili Organizacije turskih država. Vjerujemo da ovi odnosi doprinose svjetskom miru”, rekao je turski lider.

Bloomberg je ranije u septembru izvijestio da bi članstvo Turske moglo biti razmatrano na predstojećem samitu BRICS-a u Kazanju, u Rusiji, krajem oktobra. Erdogan je pozvan na sastanak. Pomoćnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov potvrdio je da je Ankara formalno podnijela zahtjev za članstvo i rekao da će organizacija to razmotriti.

BRICSMMFturska
Pretplatiti se
Obavijesti o
12 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
prolaznik
3 mjeseci prije

Cionistima je svejedno o kakvoj se grupaciji radi, kad imaju prste u svakoj.

Schwarze Hunderte
3 mjeseci prije

Od ta IMF valja bježati k’o vrag od Križa !

tihobl
3 mjeseci prije

MMF je najavio da ce izraditi preporuke za RF nakon 3 godine.
Iz Brisela im porucuju da je to krsenje sankcija.
Iz Moskve da jedva cekaju da vide plan i da rade sve suprotno od njega.

Max
3 mjeseci prije

Mutna posla.

Ime
3 mjeseci prije

Glup i jadan kao prangija… Nije ti lako…

hiber
3 mjeseci prije

Ne pocinju biti, nego jesu. Nacionalne države su davno izdahnule, a zamjenili su ih korporativni entiteti. Ukrainski rat je čisti korpoorativni rat. Kod rusa je to čista plaćenička vojska, a “najamnina” doseže i do 5 miliona rubalja, a mobilizacija je opasan pojam jer je konzumeriste opasno uključivati u korporativne ratove. Kod ukrainaca je manja devijaca jer su oni napadnuti. Međutim, ponasanje tkz. Zapada je cisto korporativno sa devijacijom krsenja potpisanih memoranduma zbog straha od nekakve “eskalacije” uz kršene trgovačkog korporativnog prava jer briga za robu prelazi na kupca/daroprimca u trenutku preuzimanja, inače se radi o lizingu ili najmu. Zato je tu Kina sa striktnim postivanjem ugovora i krsenjem tkz.međunarodnih normi, sto bi bilo zanimljivo u slucaju nuklearne prijetnje Ukraini jer je tada Kina ugovorno dužna štititi Ukrainu. Dakle, iz trenutnog pravca kretanja sustava može se već sada nazrijeti buduće specifičnisti nastupajućeg uređenja.

Гавран
3 mjeseci prije

Ruski general Sergej Lipkov:
„Ако наши хипотетички удари по складиштима ракета великог домета ван Украјине – у Пољској, Румунији и Бугарској – не буду имали отрежњујуће дејство на Запад, онда ће, претпостављам, Русија бити принуђена да удари на Немачку и Сједињене Државе. Ми нећемо имати куд, а Сједињене Државе желе да све преседе иза океана, али у томе неће успети. Русија има довољно надводних, подводних и копнених носача наоружања за ту намену. Надам се ипак да до тога неће доћи“.

Lucija, prva
3 mjeseci prije

Htjela bi se gamad učipit

kakoto
3 mjeseci prije

A budimo realni, plenki drzi tvoj zivot u rukama, a pokazao se da je izvrstan strateg u postovanju tudih interesa, utisavanju svih pronevjera i krada koje su izasle u javnost, rasprodaji javnih dobara i pracenju svega sto mu drugi naloze. Pa jel ti stvarno radije pratis tipa koji je graden kao morski slon i izgleda kao streber ili covjeka koji ipak ima postovanje na medunarodnoj sceni? Nasi politicari su odraz nasih ideja. A mi smatramo da je netko debelog trbuha, velikog podbratka i obavezno s naocalama, u odijelu vrsni vodja. Osvjesti se malo. Na seoskoj razini biramo prevarante i mutne ljude. Tj. vjerojatno si ti takav pa ne vidis nikalav problem. Ja nis. Ja bih radije da me trenira strateg i citak covjek kao Guardiola nego neki krmak sto mi se dere da ne trcim dovoljno.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI