Rusija je još jednom osvojila zlato u utrci za supersoničnu dominaciju, nakon izbacivanja na tržište niza ultra-brzih projektila. Sada nudi jedinstveni radar koji štiti od oružja iste vrste, čak i ako takva oružja pristižu u ogromnom broju.
Posjedovanje nepobjedivog napadačkog oružja, na primjer, supersonične rakete, moglo bi biti ”tas koji donosi prevagu” u doba modernog, brzog vođenja rata. Ali jednako je ključno imati nešto što vas štiti od tih raketa, koje je protivnik dizajnirao ili rasporedio.
Najnovija ruska radarska postaja sposobna je za takve zadatke, izjavila je ove srijede Rosoboronexport, vladina agencija zadužena za trgovinu oružjem. Radar, koji je najnoviji dodatak obitelji ”Protivnik”, vjerojatno će dovesti do privlačenja pozornosti u inozemstvu zbog sposobnosti „učinkovitog otkrivanja širokog spektra postojećih i budućih letećih objekata, uključujući supersonične ciljeve“.
Izgled radara, postavljen na standardnom kamionu KAMAZ-a za vojsku, nije toliko impresivan kao njegove jedinstvene osobine. Njegova je antena dovoljno osjetljiva za otkrivanje ciljeva koji lete pri brzini od 8.000 km/h i na udaljenosti do 450 km.
Najnoviji radar serije ”Protivnik” „može istovremeno pratiti najmanje 1.000 objekata“ i razlikovati osam vrsta raketa, otkrio je Rosoboronexport.
Radar je izrazito pokretljiv, što znači da se njegova posada može brzo kretati naokolo i izbjeći praćenje neprijatelja u onom što je u vojnom žargonu poznato kao taktika ”pucaj i bježi”.
Agencija se nada da će sustav privući pažnju potencijalnih korisnika u Aziji, u Sjevernoj Africi i na Bliskom Istoku, gdje je ruski vojni hardver uvijek bio u velikoj potražnji.
Ruske oružane snage počele su koristiti prethodne modele obitelji ”Protivnik” posljednjih godina, zajedno s postrojbama za rano upozoravanje, koji su postavljeni u cijeloj zemlji.
Osim obrambene opreme, Rusija radi na najsuvremenijim hipersoničnim projektilima. Neki su, poput supersoničnog projektila ”Avangard” , već stavljeni u uporabu, dok su drugi, poput krstareće rakete ”Kinžal” (”Bodež”), prošli kroz ispitivanja ili tek trebaju proći.
prodajte ga u siriju da ga Izraelci unište, ili u libiju da ga turci demoliraju
Otkriti hipersonične ciljeve je jedno a uništiti je nešto sasvim drugo. Čime?
Uf! Tko je taj L. R. koji je ovo napisao? Da nije Mirek Lažanski?
Pravo pitanje je – ako ovo prodaju a šta onda imaju a da nije za prodaju
Otkriješ hipersonični cilj,javiš kolegama i svi skupa – tutanj,
ostavi vozilo i bježi čim dalje.
Može’l otkrit virus u letu kako prelazi sa čovjeka na čovjeka? 🙂
…. a kada ce nesto pasti (na zemlju ili more)?
…..kada ce nesto pasti ( na zemlju ili u more)?
Raketa brzine 8000 km/h a radar vidi do 450 km to znači kad ju primjeti ima par minuta do udara. Vrijeme reakcije ili lansiranje proturakete te pogađanje cilja mislim da je nemoguće. Ispada uzaludan stroj.
Izvozna varijanta ovog radara neće biti učinkonita kod
država koje nemaju sposobnu PZO / ‘Anti-access/area denial’ A2D2.
Još jedan vrhunski Ruski proizvod. Vodeći su u ovoj tehnologiji.
Malo znanja iz fizike bi bilo poželjno kad se piše članak o “super brzim” projektilima. Jednako bi bilo poželjno da pisac pročita svoje prethodne članke.i malo razbistri pojmove u svojoj glavi. Vjerovatno će biti cenzura no onaj na koga se odnosi će pročitati i ukoliko malo razmisli će se složiti sa prethodnim prijedlozima.
Nije mi cilj popljuvati članak već ukazati na potrebnu ozbiljnost pri pisanju poradi vjerodostojnosti autora i portala.
”Kinžal”=Handžar?