Do kraja 2018. godine će Njemačka odrediti mjesto prvog LNG terminala u zemlji. “To će biti gesta dobre volje prema našim američkim prijateljima, ali nema nikakve veze sa “Sjevernim tokom 2”, rekao je njemački ministar gospodarstva.
Stručnjaci, međutim, vjeruju da je na ovaj način Berlin umirio američkog predsjednika, popuštaju pod pritiskom Bijelu kuću u zamjenu da Trump ne nametne sankcije tvrtkama koje sudjeluju u projektu “Sjeverni tok 2”. Naime, ranije ovog tjedna je Trump u razgovoru s poljskim predsjednikom rekao kako neće nametati sankcije na ovaj projekt plinovoda.
“Mi jednostavno mislimo da je za narod Njemačke vrlo tužno da Njemačka plaća milijarde i milijarde dolara za svoju energiju Rusiji”, rekao je američki predsjednik, ali je dodao kako neće biti sankcija za “Sjeverni tok 2”.
Prekjučer se ministar gospodarstva Njemačke Peter Altmaier susreo se s potpredsjednikom Europske komisije za energetiku Marošem Šefčovičem i nakon razgovora u Berlinu objavio da će odluka o mjestu izgradnje prvog LNG terminala u zemlji biti donesena do kraja ove godine.
“To će biti gesta prema našim američkim prijateljima”, rekao je njemački ministar gospodarstva.
“Imamo u vidu tri grada i donijet ćemo odluku do kraja godine. S druge strane, “Sjeverni tok 2”, projekt plinovoda kroz Baltičko more, ima dugu povijest i već je puno novca uloženo u njega”, rekao je Peter Altmaier.
“Tema LNG terminala u Njemačkoj je duga više od 40 godina. Još od dana kada je Ruhrgas bio zainteresiran za kupnju iranskog plina, a jedna od mogućnosti bila je i ukapljivanje”, podsjeća zamjenik direktora ruskog Nacionalnog fonda za energetsku sigurnost Aleksej Grivač.
“Ali terminal nije bio ekonomski atraktivan ni tada, ni u narednim godinama”, dodaje stručnjak i podsjeća da Njemačka, ako bude potrebno, već sada može koristiti LNG terminale u susjednim zemljama, ali tone čini.
“Sada su terminali u susjednoj Nizozemskoj preopterećeni. Neke od kapaciteta su rezervirale njemačke tvrtke, ali se oni ne koriste, budući da LNG nije konkurentan, čak ni u uvjetima brzog pada proizvodnje na polju Groningen”, izjavio je Grivač.
Zanimljivo je da je uoči sastanka predsjednika Poljske i Sjedinjenih Država iz Njemačke stigla još jedna ugodna izjava za Washington. Njemački Uniper, jedan od sudionika u projektu “Sjeverni tok 2”, izrazio je spremnost za uvoz ukapljenog plina u zemlju, ako terminal bude izgrađen u Wilhelmshavenu, blizu plinovoda, gdje su skladišni kapaciteti tvrtke.
“Mi pregovaramo s raznim partnerima o izgradnji plutajućeg terminala”, rekao je za Reuters član odbora Unipera Keith Martin. Prema njegovim riječima, pregovori se vode s velikim brojem poduzetnika, uključujući američke.
“Konkretniji rezultati bit će poznati do kraja godine”, rekao je predstavnik njemačke tvrtke. Sam Uniper neće biti vlasnik terminala, već će kupovati plin.
Planira se da plutajući terminal za regasifikaciju i skladištenje bude kapaciteta oko 10 milijardi kubnih metara godišnje i koštat će 200 do 400 milijuna eura.
“Pretvaranje starog tankera u plutajući terminal za regasifikaciju i skladištenje bit će čak jeftinije, a atraktivnost projekta je da se plutajući terminal, ako bude potrebno, uvijek može premjestiti na drugo mjesto”, piše Reuters.
Uz Uniper, njemački LNG terminal je također najavila i tvrtka RWE. Početkom rujna su izvijestili su da su dobili dovoljno zahtjeva za isporuke LNG-a na planirani terminal u Brunsbuttelu i konačna odluka o investiciji bit će donesena iduće godine.
Interes za LNG terminale je u jesen izrazio i Qatar Petroleum, koji je ozbiljno zainteresiran za pregovore s Uniperom i tvrtkom RWE, rekao je direktor katarske kompanije Saad Al-Kaabi za njemački Handelsblatt.
“Izgradnja terminala, ako je bude, čista je demonstracija odanosti Njemačke američkoj politici u sferi izvoza i utjecaja Washingtona na energetski sektor Njemačke i EU”, primijetio je Aleksej Grivač.
“Ovi će projekti tražiti subvencioniranje u jednom ili drugom obliku iz njemačke vlade ili EU fondova. Glavni dobavljači možda i ne postoje. No, Nijemci će moći reći Trumpu: “Pogledaj terminal, uz povoljnu cijenu smo spremni kupovati američki LNG”. Nijemci već sada mogu kupovati LNG, iako kroz Nizozemsku i Belgiju na zapadu, te kroz Poljsku na istoku, ali ne žele previše plaćati”, dodao je Grivač
Prije dva mjeseca je američki predsjednik Donald Trump na summitu NATO pakta u Bruxellesu priopćio kako Njemačku potpuno kontrolira Rusija i da će s novim plinovodom dobivati između 60 i 70 posto svoje energije iz Rusije.
Međutim, američki predsjednik je lagao i obmanuo javnost, jer je stvarni udio Rusije na plinskom tržištu Njemačke manji od 40%. Norveška je i dalje najveći izvor plina za najveće gospodarstvo u Europi. Prema podacima Norveške, Njemačka je prošle godine iz te zemlje uvezla 63 milijarde kubnih metara plina, gotovo 10 milijardi kubnih metara više nego iz Rusije.
Izjava Donalda Trumpa je više puta ojačana izjavama raznih dužnosnika Bijele kuće, koji su govorili o mogućnosti uvođenja sankcija protiv europskih tvrtki koje sudjeluju u projektu “Sjeverni tok 2”. Krajem srpnja se američki predsjednik sastao sa šefom Europske komisije Junckerom, koji je Trumpu i obećao kako će se diljem EU izgraditi dodatni terminali za prijem LNG-a u Europi. Nakon toga su se strasti malo stišale.
Iako je, kao američki ministar za energiju Rick Perry u intervjuu za ruski Kommersant krajem prošlog tjedna govorio o sankcijama, ostao je uglavnom pri temi tranzita ruskog plina preko Ukrajine nakon 2019. godine, kada bi trebao proraditi “Sjeverni tok 2”.
EurActiv piše kako je glavna tema u razgovorima u Bruxellesu između Petera Altmaiera i Maroša Šefčoviča bila kako Berlin mora tražiti od Moskve da spasi značajne količine tranzita kroz Ukrajinu.
Kao što je dodao Maroš Ševčovič, ove količine bi trebale biti dovoljne da se očuva ukrajinski plinski transportni sustav, iako je on na rubu kolapsa.
Ranije je ministar energetike Ukrajine Igor Nasalik rekao kako ukrajinski plinski transportni sustav treba barem 40 milijardi kubnih metara plina od ruskog tranzita. U Gazpromu su izvijestili da preko Ukrajine, nakon 2019. godine, namjeravaju transportirati od 10 do 15 milijardi kubnih metara plina za Rumunjsku i druge kupce koji nisu umreženi na druge plinovode, ali da je želja Rusije da u potpunosti obustavi tranzit preko Ukrajine što se može postići suradnjom s Turskom koja će preuzimati ruski plin i dalje ga prodavati na grčkoj, možda i bugarskoj granici.
Uostalom, dobit od tranzita 10 do 15 milijardi kubnih metara ruskog plina Ukrajini nije dovoljna za održavanje plinskog transportnog sustava, tako da treba vidjeti kako će cijela priča završiti.
U ruskom Nacionalnom fondu za energetsku sigurnost smatraju da je Njemačka uludo bacila 200 do 400 milijuna eura za LNG terminal, samo kako bi udovoljila Trumpu, što je točno. Ali treba uzeti u obzir i činjenicu da je njemački ministar gospodarstva Peter Altmaier ovim uklonio prijetnju američkih sankcija i dobio potrebno vrijeme za izgradnju “Sjevernog toka 2”, što nije zanemarivo. Konačno, pitanje LNG terminala u njemačkoj je vrlo osjetljivo, posebno ako govorilo o ekološkim stručnjacima, udrugama i stranci Zelenih i upitno je hoće li se ikada graditi, posebno ako tome dodamo njihovu apsolutnu neisplativost. O tome je li
Njemačka postupila mudro i kupila vrijeme ili se ponaša kao vazal Washingtona, možda bi trebalo suditi sagledavši širu sliku unutarnje i vanjske politike Berlina.
No, Aleksej Grivač je u pravu. Izgradnja LNG terminala u Njemačkoj je kao izgradnja katedrale u pustinji i Berlin je Sjedinjenim Državama poklonio 200 do 400 milijuna dolara kako bi mogao izgraditi Sjeverni tok 2.
Sjedinjene Države odustale od sankcija protiv “Sjevernog toka 2”
SAD uzalud nagovaraju Njemačku da kupuje nepotrebni američki LNG
Ruski Novatek planira “prepoloviti” cijene LNG-a za EU i Aziju i potisnuti SAD s tržišta
Reketarenje (engleski racketeering) ili reket, je izraz koji označava ekonomsku djelatnost vezanu uz organizirani kriminal, odnosno pružanje određenih ilegalnih usluga (kockanje, prostitucija, zelenaštvo i sl.). U svom užem smislu se pod time podrazumijeva “plaćanje zaštite”, odnosno novac ili druge usluge koje određeni pojedinac ili tvrtka pruža kriminalcima u zamjenu za vlastitu fizičku sigurnost ili neometano obavljanje ekonomske aktivnosti.
Nedefinirani “porez” …… šta reći?
I LNG terminal ce imati posla…
EU fondovi placaju. Genijalno. Njemackoj zarada od Sjevernog toka 2, EU clanicama troskovi od nekoliko stotina milijuna dolara za potpuno nekomercijalan projekt.
Mi jednostavno mislimo da je za narod Njemačke vrlo tužno da Njemačka plaća milijarde i milijarde dolara za svoju energiju Rusiji”, o emocijama prica onaj koji kaze, ” Nista osobo, to je samo posao”
Mogu napraviti maketu LNG terminala, 🙂 , kao da će glupi Ameri znati, bitno da vide da se radi
Cista ekonomija ? Teorija slobodnog trzista i konkurencije pod “upravom” americke mafije. Amerikom vladaju potomci gangstera , preobuceni u politicare i “biznismene” , prava korporativna mafija.
Pa nisu njemci budale ,troskove ce platiti eu mada i da ih plati sama njemacka to je opet sitnica zbog prednosti koje njemacka ima sjevernim tokom.. Jos bitnija stvar je da ovakav posao njemacke i rusije znaci i strateske odnose njemaca s rusijomi prvi konkretan pipak euroazijeske integracije jer njemacka ce sigurno naapraviti cvoriste distribucije prema drugim zemljama i tako ostvarivati dodatnu korist i sebi i rusiji ..Rusija je dobila ovaj meč i osvojila glavnu nagradu izbacivsi usa i jos bitnije poremetila americke planove o disribuciji plina s bliskog istoka ka evropi… Ovako na prvu djeluje da su amerikanci izgubili inicijativu da kontrolisu dobavu energetskih resursa ka evropi jer sjeverni tok je tu a i rusija je u siriji .Plan USA i KSA je sigurno bio da se raščeputa katar i krene u izvoz plina za EU preko sirije ,ali sad to izgleda nije moguce a i izgubljena bitka oko… Čitaj više »
Koja lukava igra. Napraviti ce Plutajuci LNG terminal na starome LNG brodu, sredstvima EU, Ako se bude i radio raditi ce se na mijestu gdje se nalaze bivse nuklearke tj spojne tocke NordStreama.
Opcija A. Ako kome treba ukaljeni plin oni ga mogu stvoriti iz Nord Streama
B Ako imaju visak kapaciteta (plina) on ce jednostavno otploviti (infrastruktura je u ovome slucaju zanemariva jer je npravljena (cca 90-95%) za potrebe NS, i biti ce iznajmljen banana drzavama (svaka slicnost s ovim prostorima je slucajna)
Ako i do toga bude doslo proci ce cca min 5-6 godina. Tada ce D.T. vec biti bivsi, Nord Stream2, Turky Stream, Power of Sebery biti u punom pogonu.
Oh da i frau Merkel ist Vergangenheit
Prema njemackom statistickom uredu u prvoj polovici 2018-e ta je drzava imala SUFICIT u proracunu od 48 milijardi eura. Vjerojatno racunaju da se 200-400 milijuna $ moze odvojiti za usutkavanje kauboja. Ako taj novac uopce bude isao iz njihovog budzeta, a ne iz kakvog EU fonda za “diverzifikaciju i sveopci ekoloski napredak”.
Amerika nema saveznike ona ima pudlice, nažalost ne postoji sila u svijetu koja će se suprotstaviti razbojniku.
GRADJANI NJEMACKE I NJIHOVI POLITICKI PREDSTAVNICI NESMIJU DA MISLE SVOJOM GLAVOM JER JE TAKO DOGOVORENE NA JALTI.
Šamaranje se nastavlja
Ako ikad ovaj terminal proradi, do tada če Rusija i Njemačka provesti severni tok 3.
UZALUD NIJEMCIMA PAMET I VRIJEDNE RUKE…….ONI SE JEDNOSTAVNO LUDO BOJE NJIHOVIH AMERIČKIH “PRIJATELJA”……ZNAJU DA AKO IM STANU NA ŽULJ DA BI SE LAKO MOGAO PONOVITI DRESDEN I OSTALI PORUŠENI GRADOVI…..DOBRO JE RUS U UJEDINJENIM NARODIMA REKAO AMERIMA……”VI NEMATE PRIJATELJE,VI IMATE PODANIKE KOJI VAS SE BOJE I KRIOMICE VAS LUDO MRZE”……..
Eto ga novi dobavni pravac plina za Ukrainu ,Hrvatsku , Češku, inicijativa „Tri Mora“ samo ne znam po kojim cijenama . Mislim da „ švabe“ znaju bolje računat jer bez računa se ne računa ???
USA je prvi reket svijeta! Zlatni. Kakav Sampras, kakav Davis cup.
Pitanje: Koji je drugi izraz za KRIMINALAC
Odgovor: AMERIKANAC
Pitanje: A koji je drugi izraz za KARTEL KRIMINALACA
Odgovor: SAD