Prema riječima ministrice vanjskih poslova zemlje Anniken Huitfeldt, u najboljem je interesu Norveške da se brine o svojim najsjevernijim područjima koristeći svoje vlastite oružane snage, kao sredstvo za balansiranje odvraćanja i uvjeravanja.
Norveška laburistička stranka, koja je došla na vlast početkom ove godine nakon gotovo desetljeća konzervativne vladavine, želi da se avioni i plovila iz savezničkih zemalja drže na određenoj udaljenosti od graničnih područja u blizini Rusije na sjeveru, rekla je ministrica vanjskih poslova Anniken Huitfeldt.
“Za Norvešku je važno da bude vojno prisutna u našem neposrednom okruženju. Ali vrlo blizu ruske granice, vjerujemo da to najbolje radimo sami, s norveškim zrakoplovima i norveškim fregatama. To je za nas temeljno”, rekla je Anniken Huitfeldt za novine Verdens Gang.
Na izravno pitanje želi li vlada držati brodove i zrakoplove iz SAD-a i UK-a na većoj udaljenosti od Rusije, Huitfeldt je rekla da traži dijalog s obje zemlje o tome kako bi zaštitila interese Norveške.
“U interesu Norveške je da se sama brine o tim područjima uz norvešku obranu”, ponovio je Huitfeldt.
Istodobno, Huitfeldt se usudio reći da je za Norvešku važno uravnotežiti odvraćanje s uvjeravanjem, priznajući potpunu ovisnost zemlje o sigurnosnim jamstvima NATO-a.
Stav Huitfeldt nije drugačiji od stava bivšeg zapovjednika operativnog stožera Oružanih snaga Runea Jakobsena, koji se jako potrudio kritizirati zajedničku plovidbu Barentsovim morem sve do ruske gospodarske zone.
“Pokušavamo našim partnerima reći da je Norveška NATO na sjeveru. Rusi su navikli na prisutnost norveških zrakoplova i plovila u Barentsovom moru. Osim toga, tamo plovi i brod Marjata obavještajne službe. Ovako želimo da bude i u budućnosti: da u zračnom prostoru istočno od Andøye [okrug Nordland] ne lete američki nadzorni zrakoplov P8, već naš, rekao je Jakobsen za Verdens Gang.
Ove plovidbe Barentsovim morem tema su nove knjige istraživača obrane i potpukovnika Tormoda Heiera. Između ostalog, u svojoj knjizi “Zalutala marginalna država” tvrdi da je norveška sloboda djelovanja u odnosu na Rusiju oslabljena jer je Norveška postala više ovisna o SAD-u. Nadalje, Heier se usuđuje reći da norveške vlasti preuzmu barem dio odgovornosti za vojno jačanje Rusije na sjeveru.
2020. dvije runde britanskih i američkih pomorskih vježbi u Barentsovom moru dobile su veliku pozornost, posebno kada je norveška fregata “Thor Heyerdahl”, u pratnji britanskih i američkih brodova, uplovila u rusku gospodarsku zonu daleko izvan morske granice zemlje.
Norveška vlada na čelu s premijerom Jonasom Gahrom Støreom već je najavila želju da pokuša poboljšati odnose s Rusijom na sjeveru.
Tijekom proteklog desetljeća, norveško-rusko partnerstvo, koje seže stotinama godina unazad i koje je obilježeno susjedskom suradnjom i mirnom trgovinom, narušeno je uzajamnim jačanjem vojske, presretanja vojnih zrakoplova, optužbama za špijuniranje i općenito oštrijim tonom političara i čelnika.
Opa zemljopis ti je vrh mora da si ucio kod Plenkovica. Mozda Finske a ne Estonije.
Vide norvezani da se zakuvava duz grqanica RF. Znaju da T-80 stize iz Murmanska do Osla za 5 dana pa nece da rizikuju. Pustice Priblaticke zemljice i poljake da gomilaju NATO trupe.
Sve je to uobicajena NWO propaganda. Doticna je iz familije koja je generacijama u politici. Pametnima dosta.
Mudra odluka
Pametna ministrica, a ne ko onaj naš tutle banožić….
Opet se brišu komentari moji nisu proruski
Došlo jim iz guze u glavu….
Da ne povjeruješ: konačno da neki normalni političari i političarke imaju muda reći pravo stanje stvari. Svi znaju da nikakva opasnost ne prijeti Norveškoj iz Rusije i sasvim je dovoljno da se sami Norvežani brinu o granici i pograničnom području. Znaju to i Amerikanci i njihovo insistiranje da stalno vježbaju uz rusku granicu ima samo dva cilja: 1. plansko dizanje tenzija kako bi se Rusija stalno provocirala i iscrpljivala i 2. eskalacija napetosti uvijek pomaže profitu industrije oružja i vojno-industrijskom kompleksu.
Kad bi se blentava Poljska i još neke zemlje povele tim primjerom, odmah bi se lakše disalo. A sad treba očekivati kanonadu napada od proameričkih trolova i plaćenika na ove razumne političare. Najbolji primjer za to je Češka.
Sa rijeći na dijela