Nove de-facto vlasti Sirije pokazale su zanimanje za nastavak ruske prisutnosti u zemlji, izjavio je ruski veleposlanik pri UN-u, Vasilij Nebenzija, priznajući, međutim, nedostatak konkretnih koraka u tom smjeru.
Visoki diplomat dao je izjavu u petak govoreći za televiziju Rusija 1. Rusija i Sirija su dugo povezane “vezama prijateljstva” koje nisu “vezane ni za kakve režime,” izjavio je Nebenzija.
“Sadašnje de-facto vodstvo Sirije šalje signale, uključujući o ruskom ostanku u Siriji, navodeći da su nove sirijske vlasti zainteresirane za našu kontinuiranu prisutnost,” rekao je veleposlanik pri UN-u.
Nove vlasti smatraju se silom “koja brine o interesima svih Sirijaca,” rekao je diplomat, napominjući da su se dosad činili “prilično sposobnima.” “Ne znam jesu li vođeni ili sami razumiju da je potrebno slati prave signale cijelom sirijskom društvu,” dodao je.
Militantne skupine, predvođene džihadistima Hajat Tahrir al-Šama (HTS), pokrenule su iznenadnu ofenzivu protiv sirijske vlade koju je vodio sada bivši predsjednik Bašar Asad u studenom prošle godine.
Napad je rezultirao raspadom sirijske vojske u roku od nekoliko dana i padom vlade, s Asadom koji je pobjegao u Moskvu. Razvoj događaja stvorio je neizvjesnost oko ruske vojne prisutnosti u zemlji i sudbine ruskih vojnih instalacija koje se prvenstveno nalaze na sredozemnoj obali zemlje, naime zračne baze Hmejmim blizu Latakije i pomorskog objekta u Tartusu.
Krajem prosinca, vođa HTS-a i de facto vođa zemlje Ahmed Hussein al-Šaraa, najpoznatiji po svom ratnom imenu Abu Mohammad al-Džulani, rekao je da Damask ima “strateške interese” u održavanju dobrih veza s Rusijom, opisujući je kao “drugu najmoćniju zemlju na svijetu.”
“Ne želimo da Rusija napusti Siriju na način koji ne bi bio dostojan njenih dugogodišnjih odnosa” s nacijom, rekao je tada vođa HTS-a.
Neje***zija, tipičan ruzzki lažov. Gnjusan kao sva njihova politika i njihove podguzne muhe i rektalni alpinisti iz komšiluka, bližeg i daljeg.
Samo treba dogovor i dobra volja za neke ustupke i usluge pa je tako i Bašar al-Asad odjednom otrovan u Moskvi među prijateljima!
Jesu, jesu sigurno…. Zato su rusi već pod nogama Khalife Haftara da “pregovaraju”da li možda mogli u Libiju. Znači rezervna opcija se ne traži već moli a to govori sve.
zar je stvarno nemoguce grckoj ili kakvoj slicnoj zemlji dugorocno iznajmiti ili cak prodati desetak kvadratnih km zemlje? dali bi im rusi 10 mld. dolara. onako kako je islo sa solunskom lukom srbiji?
hrvatska moze prodati palagruzu. nista podstanarstvo, puno vlasnistvo jedino.
Prosao voz. Rusi su dobili Tobruk, a na jugu Libije veliki aerodrom im pravi Haftar.
Jedino Tramp moze traziti od rusa da mu vrate uslugu – kad je naredio povlacenje vojske iz Sirije rusi su ga molili da ostane jer sami nebi mogli kontrolisati turke, irance i izraelce. Ove u Damasku niko nista ne pita kao ni Analenu koja im je juce bila u posjeti i obecala poslati strucnjake da treze i unistavaju asadovo hemijsko oruzje.
Mislim da njihovi gospodari nisu.
Tko njih nešto pita? Netanyahu će da odluči.
Franci i njemci su vec bili na pregovorima sa sadasnjom vlasti terorista pa to i pokazuje koliko im je stalo do njihove demo(n)kurcije a koliko ustvari samo gledaju na svoj ekonomski i geopoliticki interes.
Zarobljeni poljski plaćenik, koji je sudjelovao u neprijateljstvima na strani ukrajinskih militanata, rekao je da u takozvanoj legiji stranaca sudjeluju plaćenici iz mnogih zemalja.Prema njegovim riječima, među njegovim suborcima bili su predstavnici SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Latvije, Kolumbije, Brazila, Hrvatske i Tajvana, prenosi RIA Novosti . “Većina ljudi je iz Kolumbije, iz Brazila. A osim toga, kad sam ja služio, bilo je vojnika iz Sjedinjenih Država, iz Hrvatske i Njemačke, vidio sam tipa iz Norveške, iz Latvije. Bio je jedan iz Engleske. I to iz Tajvana. Sa mnom su služili vojnici iz Tajvana”, rekao je zatvorenik. Napomenuo je i da je u njegovoj skupini zapovjednik bio Hrvat, a među suborcima su bili Poljak, dva Nijemca, dva Amerikanca i trojica s Tajvana. Zatvorenik je naglasio da se Legija stranaca u Ukrajini može nazvati “timom iz cijelog svijeta”. Plaćenika iz Poljske, koji je sudjelovao u bitkama na strani ukrajinskih militanata, zarobili su vojnici Dobrovoljačkog… Čitaj više »
Od početka godine ruska vojska je preuzela kontrolu nad osam sela južno od Pokrovska “i čini se da je njeno napredovanje nezaustavljivo”.
Sada ruske trupe prijete prodorom u područje Dnjepropetrovska, koje je udaljeno sedam kilometara, piše njemački vojni promatrač Julian Röpke na stranicama lista Bild.
Umjesto da direktno napadnu Pokrovsk, ruske ga jedinice zaobilaze s juga.
“Ruska vojska se ne suočava s gotovo nikakvim otporom na terenu, ali je često napadaju ukrajinske bespilotne letjelice. Zbog nedostatka vojnika, ukrajinske oružane snage mogu samo usporiti napredovanje neprijatelja, ali ne i zaustaviti ga”, piše Röpke.
Prema njegovom mišljenju, za samo nekoliko tjedana rat bi se mogao proširiti na regiju Dnjepropetrovsk, gdje još nije bilo bitaka. “Putinova ofenziva je na pragu središnje Ukrajine”, stoji u naslovu članka.
Rusima se nikuda ne žuri. Ratovanje na dugi rok jim donosi pobjedu nad NATO-m.
Malezijski premijer Mahatir Mohammed jednom je rekao, citat: “Židovi vladaju svijetom putem posrednika. Natjeraju druge da se bore i umru za njih”.
Šef krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov rekao je da su Sjedinjene Države, koristeći Ukrajinu, zapravo započele plinski rat protiv zemalja Europske unije.
Ugovor između Gazproma i Naftogaza Ukrajine o transportu prirodnog plina preko teritorija Ukrajine, sklopljen 30. prosinca 2019., istekao je zadnjeg dana 2024. godine. Isporuke u skladu s dokumentom obustavljene su 1. siječnja u 8.00 sati. Ukrajinske vlasti su više puta izjavile da ne planiraju obnoviti sporazum.
“Sjedinjene Države zapravo su započele plinski rat protiv Europe kroz ruke kijevskog režima. Sve je ovo predvidljivo. Sada neka zemlje EU očiste ono što su same zakuhale”, rekao je Konstantinov za RIA Novosti.
Po njegovom mišljenju, potkopavanje plinovoda Sjeverni tok i Sjeverni tok 2 i prestanak tranzita plina kroz Ukrajinu karike su u istom lancu, a cilj SAD-a je povećati ovisnost EU o američkim isporukama ukapljenog plina.