Gradonačelnik New Yorka Bill de Blasio najavio je planove za okončanje prijema zasnovanih na zaslugama u elitnim gradskim školama u gradu. Umjesto toga, lutrija će se koristiti za biranje učenika u nekim slučajevima, postižući osnovni cilj „preraspodjele bogatstva“.
“Naša misija je preraspodjela bogatstva,” rekao je de Blasio u petak. “Mnogo ljudi se naježi na taj izraz. To je zapravo izraz koji moramo da koristimo. Ovaj posao radimo već sedam godina kako bismo pravednije preraspodijelili resurse kroz naš školski sistem.”
DE BLASIO: "I'd like to say very bluntly: our mission is to redistribute wealth." pic.twitter.com/bX6KaEKuWg
— Daily Caller (@DailyCaller) December 18, 2020
Najnoviji korak u tom pravcu uključivat će eliminisanje skrininga učenika na osnovu ocjena i rezultata testova u gradskim selektivnim srednjim školama – umjesto toga izvlačit će se imena nasumičnom lutrijom kada broj prijava premaši broj dostupnih mjesta-najmanje godinu dana.
🆕 NEWS: This year’s middle school application will open the week of January 11. DOE middle schools will NOT use academic records, auditions, or other screens or assessments to evaluate or admit students, and will maintain priority for students living in the district. pic.twitter.com/OEQtllELHg
— NYC Public Schools (@NYCSchools) December 18, 2020
De Blasio vidi taj pomak kao nešto što će glavne gradske škole učiniti inkluzivnijim. „Na nesreću, skrining je imao učinak ne pružajući svima jednake mogućnosti“, rekao je. “Ovo nije naša budućnost. Naša prošlost uključuje previše isključenja. Naša prošlost uključuje previše nejednakosti.”
Osam specijalizovanih srednjih škola u New Yorku, uključujući Bronx Science, Stuyvesant i Brooklyn Tech, i dalje će zahtijevati prijemni ispit. Ali de Blasio je rekao da te škole više neće davati prioritet učenicima koji žive u njihovom području, otvarajući ih “mnogo većem dijelu grada”.
Planiranje različitosti će biti prošireno na sva 32 okruga u gradu kako bi se pomoglo da škole budu manje segregirane, dodao je gradonačelnik. New York mora imati visokokvalitetno obrazovanje i raznovrsne škole, rekao je de Blasio. „Te dvije ideje moraju da se spoje kako bi grad ispunio svoja obećanja.“
Kritičari plana tvrdili su da će New York u ime pravičnosti smanjiti kvalitet svojih najboljih škola, gurajući tako više učenika s visokim uspjehom u privatne škole. „Ovo je ublažena sramota“, tvitovao je jedan posmatrač. “Ovo će uništiti uspješne javne škole u manjinskim naseljima, navesti uspješne učenike da potraže privatne škole i učiniti da jaz u obrazovanju između siromašnih i bogatih naselja bude trajan.”
This is an unmitigated disgrace. This will destroy successful screened schools in minority neighborhoods, cause successful students to seek out charter schools and make the education gap between poor and wealthy neighborhoods permanent.
— SwedishCar850 (@SwedishCar850) December 18, 2020
So .. to make it “fair” we make it “not special anymore” which translates to why not just go to the school down the street 🤷♀️ Really odd though. This happens in every city to their accelerated schools. 🤔
— Katydid (@tkswilsonall) December 18, 2020
Drugi su sugerisali da će biti sve manje bogatstva koje će se preraspodjeljivati, jer de Blasiova poreska politika nastavlja da tjera ljude sa visokim prihodima iz grada. „Preraspodjeljuje bogatstvo – uglavnom na Floridu“, rekao je jedan komentator.
Reporterka New York Timesa Nikole Hannah-Jones, kreator zloglasnog “Projekta 1619”, pohvalila je de Blasioa što je pružio “neko gradsko vođstvo u integraciji i pravičnosti”. Ona je dodala: “To nisu javne škole ako isključuju većinu javnosti. Predugo su bogati u ovom gradu pohađali privatne škole finansirane gradskim novcem.”
Let me say this one more time: They👏🏽are👏🏽not👏🏽public👏🏽schools👏🏽if👏🏽they👏🏽screen👏🏽out👏🏽most👏🏽of👏🏽the👏🏽public. For too long the wealthy in this city have gotten private schools on the public dime. Hopefully, the pandemic has changed that.
— Ida Bae Wells (@nhannahjones) December 18, 2020
Idiot
Ovo je čekić u glavu koliko toliko zdravom školstvu. Poruka je “zašto se mučiti i učiti kad može i bez toga?”
Kad pomislite da haos negde može da se izbegne – vidite da ne može…
I posle neki “Analitičari” i “Stručnjaci” za sve i svašta na TV kao rešenje nekog problema u državi ili model kako nešto treba da funkcioniše navedu kako to funkcioniše u SAD a oni su sve manje i manje merilo nečega.
Kako se nešto radi u SAD je širok pojam i nekada zavisi od države do države čak i u samoj državi postoje različita rešenja, i opet ne mora da znači da to može kod nas da funkcioniše iako se radi o SAD.
Da je frajer uveo bi da ovo vazi za sve skole, a ne da privatne budu izuzete.
Najvažnije je “u nekim slučajevima’ će se postići osnovni cilj.
I drugo jako važno “nasumičnom lutrijom će se birati imena”.
Kakva je to inkluzivnost i pravda .
Valjalo bi znati imovinu ovog gradonačelnika ,dali i osobno sudjeluje u podjeli bogatstva.
Možeš zamisliti sreću kada otkriješ kako je neurokirurg na čijem stolu ležiš zvanje dobio na lutriji:
Možda tu i ima neke pravde.
američko školstvo pa oni tek u srednjoj uče geometrijske oblike
lutrijom birati predsjednika i gradonacelnika?
Kakve veze ima preraspodjela bogatstva sa akademskim uspjesima učenika? Pa naravno da ćeš u najbolje škole upisati najbolje učenike. Ovo je neka gadna podvala u smislu velikog reseta
Drugim riječima – ionako katastrofalan i nekvalitetan američki školski sustav postati će još gori, smanjujući kriterije za prijem učenika. Čudi me da idu s lutrijom, a ne selekcijom po “poželjnim osobinama” poput boje kože i seksualne orijentacije.