U Hong Kongu i dalje traju prosvjedi, iako manjeg intenziteta, ali su zato popraćeni neviđenom propagandom zapadnih medija o „tinejdžerima i studentima od kojih se neki suočavaju s godinama zatvora zbog optužbi za sudjelovanje u demokratskim protestima posljednjih šest mjeseci“. Koliko su ti prosvjedi „demokratski“ i „mirni“, izvještavali smo od prvih dana pobune i kineskoj autonomnoj regiji. Ovakvih i sličnih dirljivih novinarskih uradaka su puni dnevni listovi zapadnih zemalja, uključujući Australiju, Kanadu, Novi Zeland i nešto manje Japanu i Južnoj Koreji, koji očito preferiraju ne provocirati Peking.
S druge strane, Washington je u Kongresu povećao „pritisak“ na Peking usvajanjem rezolucija podrške pobunjenicima u Hong Kongu i separatistima u Xinjiangu.
Istovremeno, senator Marco Rubio je nakon usvajanja rezolucije o Hong Kongu dao halucinantnu izjavu, koja se tek ovih dana većim intenzitetom širi bespućima interneta, gdje izjavljuje „kako se Kina mora prestati miješati u unutarnje poslove Sjedinjenih Država u Hong Kongu“.
Ako je i mislio na poslovanje američkih kompanija u kineskoj, regiji, onda je liše informiran, jer sve ekonomske aktivnosti ne bilježe pad poslovanja zbog Pekinga, već pobune na ulicama Hong Konga, koji polako tone u recesiju. Međutim, ne znamo točno što je mislio Rubio, ali je rekao upravo to.
Video – Marco Rubio: Kina se mora prestati miješati u američke unutarnje stvari u Hong Kongu
Pekingu je polako svega dosta i ovakvi potezi prijete da miniraju i najmanju mogućnost postizanja trgovinskog sporazuma između dvije najveće svjetske ekonomije do kraja ovog mjeseca. Kao što smo izvijestili, zakon o podršci pobunjenicima u Hong Kongu nije bio dovoljan i trećeg prosinca je američki Zastupnički dom usvojio takozvani „Zakona o ljudskim pravima Ujgura 2019.”, čime se u ime „ljudskih prava“, ignorirajući činjenicu da se Xinjiang godinama stabilno razvija i da tamošnji narodi svih etničkih skupina žive složno i solidarno, zlonamjerno blate napore Kine u borbi protiv terorizma i ekstremizma.
Osim toga, ovaj zakon u jasno pokazuje kako SAD primjenjuju dvostruke standarde u borbi protiv terorizma, a cilj je da se u ime „ljudskih prava” proizvoljno miješa u kinesku unutarnju politiku.
Terorizam je neprijatelj cijelom čovječanstvu i meta koju bi trebala napasti cijela međunarodna zajednica. U proteklih više od 20 godina, posebno do kraja 2016., teroristički napadi na području Xinjianga su bili učestali.
Time se znatno ugrozila sigurnost života i imovine svih etničkih grupa. U svibnju 2009. je u gradu Urumqi u Xinjiangu u pobuni iza koje su stajale islamističke terorističke skupine sa sjedištem u inozemstvu poginulo 197 ljudi, a više od 1700 ih je ranjeno. Suočena s otvorenim prijetnjom eskalacije pobune u rat poput onog na Sjevernom Kavkazu u Rusiji ’90-ih, kineska vlada je odlučno poduzela zakonske mjere i prva važećim nacionalnim i međunarodnim zakonima provela borbu protiv terorizma i ekstremizma, te učinkovito suzbila trend čestih terorističkih aktivnosti.
VIDEO: Teroristički napadi i pokušaj pobune u Urumqiju, Xinjiang, 2009.
Uzmimo za primjer način iskorjenjivanja ideje ekstremizma. U Xinjiangu je osnovan legalni Centar za obrazovanje i osposobljavanje u strukovnim vještinama, koji se s jedne strane bavi općenitim obrazovanjem o zakonima zemlje, a s druge strane jača sposobnosti osoba u strukovnim vještinama. Radi se s ljudima koji su bili pod utjecajem ekstremističke ideologije i bili su u kontaktu s terorističkim skupinama, koji trebaju proći proces edukacije i resocijalizacije da se što prije vrate u društvo i opet počnu živjeti normalnim životom.
Što se tiče se jamstva njihovih ljudskih prava, centar je organiziran poput internata, odnosno škole, a polaznici mogu vraćati kući, pod nadzorom, naravno, te imaju slobodu dopisivanja. Obitelji interniranih znaju da se oni tamo obrazuju i osposobljavaju i ne samo da im mogu uputiti telefonski ili video poziv, već ih mogu i posjećivati u centru. Ovdje uopće nema takozvanih „kršenja ljudskih prava“, kako tvrde zapadni političari i mediji, niti postoji ijedan materijalni dokaz ili svjedočanstvo o postojanju „koncentracijskih logora za muslimane“, što je lukavo odabrana terminologija na koju je nasjeo dobar dio muslimana u svijetu.
Kina preko obrazovanja i osposobljavanja za strukovne vještine u Xinjiangu u stvari provodi inicijativu međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma i ekstremizma, kao i Globalnu antiterorističku strategiju Ujedinjenih naroda i Plan djelovanja za sprječavanje nasilnog ekstremizma. Ovi kineski centri za „deradikalizaciju“, kakvih bi trebalo biti po Europi na desetine i stotine, ali se EU radije dozvoljava stvaranje „šerijatskih enklava“ poput Molenbeeka u Belgiji, podignuti su prema smjernicama Ujedinjenih naroda i daju odlične rezultate.
U proteklo vrijeme, upravo otkad su poduzete preventivne mjere protiv terorizma i ekstremizma u Xinjiangu, već tri godine nije bilo nasilnih i terorističkih incidenata, a društvo je stabilno i mirno. Gospodarstvo regije, koja je dobila na značaju kao sjeverozapadna ruta za ruske energente, ali ne samo, stabilno se, a život građana se neprekidno poboljšava. Kulturni život Xinjianga također prosperira, a razne religijske skupine žive bez sukoba i napetosti, ali je najvažnije da je osjećaj sigurnosti kod građana svih etničkih skupina snažno ojačao.
Međutim, iako je već XXI stoljeće, pojedini američki političari još žive u razdoblju Hladnog rata, a neki izvan vremena i prostora, kao gore spomenuti Marco Rubio. Jednima i drugima je zajedničko da ignoriraju učinkovitu borbu protiv terorizma u Xinjiangu, te da zlonamjerno potiču sektaške i druge oblike sukoba u Kini, izazivaju religijske probleme i kroz medije drsko blate Kinu.
Prikriveno su zamijenili koncept borbe protiv terorizma s uvijek aktualnom zapadnom mantrom o „ljudskim pravima” i zamjenom teza su prevarili svoje građane, samo kako bi se zlonamjerno pokušali uplitati u unutarnju politiku Kine, što je doseglo razinu da američki kongres usvaja zakone o Hong Kongu i Xinjiangu, a sutra će to učiniti za bilo koju skupinu i regiju i nekoj od zemalja koje se ne žele pokloniti diktatu Washingtona. Priča o Hong Kongu i Xinjiangu nije izuzetak i više se neće ponoviti, već je izuzetak koji potvrđuje pravilo, što nije i ne može biti isto.
…mark rubio ??….zvuci kao” umjetnicko ime” porno glumca…
Neće jezik nego pravo!
islam kao religija se u kini pojavio još od davnina. preko 1.000 godina islam je prisutan u kini. međutim, anglosaksonci bi željeli instrumentalizirati islam da se bori za njihove ciljeve dok oni istovremeno vrše kontinuirani genocid nad muslimanima I otimaju im energente od kojih trebaju da žive I da se hrane. ima mala kvaka. pročitani su odavno
Ameri su toliko izlizali tehniku spina i toliko srozali etiku ne dvostrukim već deseterostrukim standardima da će nas, baš takav pristup životu i istini, svih koštati glave. Život ne može stajati na takvim vriednosnim postavkama. U prastaro doba plemenskog života laž je bila razorna poput atomskog oružja. Onaj tko bi slgao bio je isključen iz zajednice i protjeran što je značilo sigurnu i ne baš lijepu smrt od gladi ili napada divljih životinja. Danas se spin, laž i višestruka mjerila koriste za opravdanje bilo kakvog cilja koji je u svojoj osnovi nehuman, asocijalan i kriminalan. Ne može dugo tako. To sigurno spriječava dijalog jer ne možeš pregovarati i dogovarati se koji ima opravdanje za svaku svoju opačinu, a to vodi u sukobe i rat. Ameri misle da mogu svakog pobijediti pa im takvo sileđijsko zajebav.nje cijelog svijeta izgleda kao vesela igra. Koalicija protiv njih je sve jaća u glavama ljudi… Čitaj više »
Labuđi pjev Amera pred raspad vlastite države… Ne straši se pasa koji laju…
Nemá tu nikakvog sukoba,své to drugacije izgleda.Geopoliticka sistem upravljanja iž Amerike prelazi u ruke Kině.Mnoge stvari sú za mnoge nerazumljive ne zato sto je mnogima rázům slabé, věc zato sto sustina stvari neuklapa njihov sistem raspona pojmová.Ako u svému tome vidíte samo komad slagalice Tako je to bezvrjedno, ako vidíte cjeli mozaika svega toga, Onda mozete doci do zakljucka.
Mislip sam rech neshto na temu ali ovaj uradak je plachenichki
More bit da se Karlek vrne z Jezushom kao sekretar
Hong Kong je definitivno bio dio Kine i nakon godina provedenih pod britanskom upravom, vraćen je natrag Kini. Tu leći veliki izazov za KInu. Tijekom godina pod Britancima, u Hong Kongu se razvila nacija koja je počela respektirati zapadne standarde življenja. Ti standardi su u sukobu s tradicionalnik kineskim standardima. Zato je i određen prijelazni period. No Kinezima se to čini sporo i pokušavaju preko njekih svojih poteza, to malo ubrzati. E tako to neće ići. Bar tako misle stanovnici Hong Konga. To je sada veliki izazov za Kinu. Ona problem može riješiti vrlo brzo i za sebe uspješno, koristeći silu. No da li je to i dobar način. Očito nije kad Kinezi to ne poduzimaju. Vjerovatno će se sukob vremenom smirivati dok, uz određene kompromise u potpunosti i ne prestane. Ali uvijek će postojati latentna opasnost od novog sukoba. A razvojem kineskog društva, može se očekivati i razvoj sličnih… Čitaj više »
Povijest se ponavlja. I 1933. su bile sankcije i svjetski bojkot na ekonomiju njemacke…
Rubio j emoron koji je već davno na rubu. Zdravog razuma.
…moraju strasiti robove kako se nebi pobunili , to su uspijesno radili desetljecima u tkzv. hladnom ratu…Ako se svi plasimo eskalacije sukoba ili WW3, onda nas manje boli kad nam povecaju poreze, ukinu slobode, smanje prava, produze odlaske u mirovinu itd. itd.
Crni Marko…. i kako ces im zabranit da se mjesaju u unutrasnje stvari SAD-a u Hong Kongu ?
Kad usranci shvate da je Kina imuna na njivova pro*eravanja biti če kasno. Za njih. Od 1948. su imali dovoljno vremena, uzalud.
Po naredbi Xia, Marco Lumen je novi guverner HK-a