Ovo je zrakoplov koji se može oduprijeti Washingtonu

Kineski zrakoplov Chengdu J-36
53 komentara

Početkom nove godine kineski predsjednik Xi Jinping poručio je svijetu da “nitko neće moći spriječiti ujedinjenje Tajvana s Kinom”. Istodobno, kineska vojska predstavila je dva nova lovca – jedan šeste generacije i jedan tzv. “generacije 5,5” – što označava novu eru u kineskom vojnome zrakoplovstvu i jasnu poruku strateškim suparnicima.

Kineski skok u budućnost borbenog zrakoplovstva

Kina je dugo bila poznata po proizvodnji kopija stranih zrakoplova, no nova dva modela – Shenyang J-35A i Chengdu J-36 – predstavljaju izvorni kineski razvoj i dokaz su prijelaza s oznake “Made in China” na “Innovated in China”. Taj strateški zaokret događa se u trenutku kada Kina jača svoje vojne kapacitete za mogući sukob oko Tajvana.

Chengdu J-36, predstavljen na godišnjicu rođenja Mao Zedonga 26. prosinca, ima revolucionarnu konfiguraciju bez repa s dijamantnim krilom (tzv. “beznadno romboidno krilo”). Iako taj dizajn smanjuje upravljivost, značajno umanjuje radarski odraz i poboljšava aerodinamiku pri velikim brzinama.

“J-36 ima filozofiju presretača, slično ruskom MiG-41,” objašnjava stručnjak za zrakoplovstvo. “To je zrakoplov dizajniran za izuzetno velike brzine, vjerojatno 3 do 4 Macha, s tri motora – dva turbomlazna i jednim scramjetom (nadzvučni statoreaktor) u sredini.”

Drugi predstavljeni model, Shenyang J-35A, višenamjenski je borbeni zrakoplov pete generacije sa sklopivim krilima i lansirnim šipkama za katapult, jasno namijenjen uporabi na nosačima zrakoplova.

Puno više od tehničkih specifikacija

Kineska strategija razvoja ova dva zrakoplova nije slučajna. Oni čine tandem koji podsjeća na ruski pristup s parom MiG-41/Su-57, gdje jedan zrakoplov služi kao presretač velikog dometa, a drugi kao višenamjenski borbeni zrakoplov.

“Kinezi kombiniraju visokotehnološke i niskotehnološke pristupe, što je ispravna strategija u ratovanju,” objašnjava analitičar. “S jedne strane, pretvorili su starije lovce treće generacije u dronove za zasićenje zračnog prostora, a s druge razvijaju najnaprednije zrakoplove poput J-36.”

Takav pristup ima jasan cilj – uspostaviti nadmoć u zračnom prostoru između kopnene Kine i Tajvana, ali i šire. J-36, sa svojim velikim dosegom i vjerojatno naprednim radarom, mogao bi dosegnuti američku vojnu bazu Guam, što značajno mijenja strateške kalkulacije u regiji.

Između inovacije i birokracije

Zanimljivo je da kineski razvoj odražava širi trend u vojnom zrakoplovstvu, gdje se tradicionalni dizajn borbenih zrakoplova suočava s izazovima novih tehnologija, posebno bespilotnih letjelica.

“Elon Musk je nedavno kritizirao američke programe F-35 i F-22 kao ‘loš povrat na uloženo’ s troškovima od oko 2 trilijuna dolara za F-35 i 200 milijardi za F-22,” navodi se u analizi. “I dok mnogi mediji kritiziraju Muska, njegove primjedbe o pretjeranim troškovima za ono što se dobiva imaju smisla, osobito u eri dronova.”

Kineski pristup kombiniranja tradicionalnih lovaca s dronovima i novim revolucionarnim dizajnima mogao bi se pokazati isplativijim i učinkovitijim dugoročno. Muskova strategija “gledanja kamo val ide, a ne gdje je trenutno” može biti primjenjiva i u vojnom zrakoplovstvu, gdje pilotirani zrakoplovi postupno ustupaju mjesto autonomnim sustavima.

Implikacije za globalnu sigurnost

Razvoj ovih zrakoplova treba promatrati u širem geopolitičkom kontekstu. Nakon sukoba u Ukrajini, Kina se osjeća osnaženom za potencijalno “ujedinjenje” s Tajvanom. Xi Jinping, koji poput Putina pokazuje namjeru dugoročnog ostanka na vlasti, mogao bi zaključiti da je vrijeme za odlučnu akciju.

Japanski odgovor na kineske najave jest razvoj vlastitog lovca šeste generacije u suradnji s Mitsubishi Electricom, dok se Europa, uključujući Francusku s Rafaleom (zrakoplovom “generacije 4,5”), nalazi u nepovoljnom položaju u usporedbi s najnovijim ruskim i kineskim letjelicama.

“Francuska i druge europske zemlje trebale bi usvojiti nelinearni pristup natjecanju,” predlaže stručnjak. “Umjesto da pokušavaju sustići druge u linearnoj utrci generacija, trebale bi iskoristiti koncentraciju znanja i inovacijski duh za kvantni skok naprijed – možda upravo u smjeru autonomnih letjelica.”

Kina, sa svojim tandemom J-36 i J-35A, jasno pokazuje da ne planira samo sustići zapadne tehnologije, već ih i nadmašiti. Poruka svijetu je jasna – Kina se priprema za dominaciju u zračnom prostoru, ne samo iznad Tajvana već i u širem indo-pacifičkom području.

Dok svijet promatra ove razvoje, jedno je sigurno: utrka za prevlast u zračnom prostoru ulazi u novu, uzbudljivu, ali i potencijalno opasnu fazu. Kako će zapadne sile odgovoriti na taj izazov? To ostaje ključno pitanje za globalnu sigurnost u godinama koje dolaze.

Chengdu J-36kinaZrakoplov
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


53 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dior
7 dana prije

nema bolje vijesti za 10.4.

Henry Lee
7 dana prije

Kina je upravo isključila ASML i TSMC — dva najkritičnija svjetska dobavljača čipova — što je pokrenulo globalni tehnološki potres koji bi mogao redefinirati sve, od vašeg pametnog telefona do budućnosti američkog dolara. Američke su sankcije potaknule kinesku revoluciju čipova, jer sada Huawei i SMIC izrađuju 5nm i 3nm čipove bez EUV strojeva, tako da bi slijedeći potez Pekinga mogao ugroziti sam Wall Street. S rastućim tarifama, rizicima po privatnost i sveobuhvatnim tehnološkim Hladnim ratom u tijeku – ovo nije samo o poluvodičima – radi se o ekonomskoj moći, globalnoj kontroli i slijedećem digitalnom bojnom polju. Kada čipovima postane financijski rat – to vas definitivno pogađa, kao i vaš novčanik.

Kornel
7 dana prije

Francuska i Europa nemogu kvantno it skočit samo zato şta je kvantni skok popularna sintagma. To nisu autonomne nego bespilotne letilice jer nemaju apsolutno nijakvu autonomiju koja in ovisi o satelitskim sistemina pozicioniranja od kad uzlete pa sve dok ne dođu do cilja. Po digitalnom principu ima signala ili nema signala ovisi leti li letilica ili ne leti. Tu nema apsolutno nikakve autonomije. Letilice s pilotom i kad izgube sve veze inaju velike šanse da ih pilot prizemlji. EU nemože kvantno skočit jer ima masu, a za kvantni skok treba nemat masu ili pričekat antigravitacihsku tehnologiju. To EU nemože iz jednostavnog razloga zato šta nema ni približno razvijenu tehnologiju komunikacija i pozicioniranja. Radit bespilotne letilice, a to nemat je kao napravit up to date software današnjice pa ga vrtit na računalu s procesorom iz početka 2000-ih. Linearno vrijeme ne dopušta nikakve kvantne ni skokove iz fraktala u fraktal, i razvoj… Čitaj više »

Lucija, prva
7 dana prije

“…dok mnogi mediji kritiziraju Muska, njegove primjedbe o pretjeranim troškovima za ono što se dobiva imaju smisla, osobito u eri dronova.””

I bez ere dronova.
I prije ere dronova.

Tako da se nevolje bilo koje države na kraju svode na ono: ” ‘Đe su pare?” 🤨

Гавран
7 dana prije

Kako Kina opstaje 5000 godina i vanvremenom mudrošću pobeđuje nasilničke anticivilizacije. – Kineska civilizacija je zasnovana vaspitana i usklađivana na Božanskom kodu Ji Činga. – Ји Чинг као „Корен кинеске мисли“ Ји Чинг је старији од свих организованих система (настао пре 3.000 година), што га чини темељем на ком су касније израсли: Конфучијанизам: Конфуције (551–479. п. н. е.) је рекао да би „дао 50 година свог живота да проучи Ји Чинг“. Његови коментари (Ши Ји) постали су део канонске верзије књиге. Таоизам: Лао Цу у Дао Де Ђингу користи сличне концепте промене и равнотеже (нпр. јин-јанг), инспирисане Ји Чингом. За разлику од религија, Ји Чинг није имао институционалну структуру (нпр. храмове, свештенство), већ је био универзални алат за краљеве, филозофе, лекаре и обичне људе. – On je binarni prvi put primenjeni binarni kod kao prirodni nosilac arhetipskog značenja: : 0-ženski princip pasivmo 1-muško aktivno : 1 (јанг) и 0 (јин)… Čitaj više »

Faust
7 dana prije

Čekam Shumachera da javi kakva su njegova iskustva nakon probnih letova na ovim strojevima.

nepoželjni
7 dana prije

“…potencijalno “ujedinjenje” s Tajvanom.” Hahaha, znači tako se “nježno” kaže za – aneksija Tajvana. “..europske zemlje trebale bi usvojiti nelinearni pristup natjecanju,” predlaže stručnjak. “Umjesto da pokušavaju sustići druge u linearnoj utrci generacija, trebale bi iskoristiti koncentraciju znanja i inovacijski duh za kvantni skok naprijed – možda upravo u smjeru autonomnih letjelica.” To se neće dogoditi Nikad, pa ni tada! Bogovi su zadnji put bili u Europi U vrijeme Hitlera i dali mu (Europi) zadatak da provede ovo sve što imamo sada …ali očito da je tada svijest i ljudsko biće još bilo nedovoljno razvijeno pa je ta epizoda prošla kao da majmunu daš kalašnjikov i ferari…. Bogovi su tada odselili na sjevernoamerički kontinent na kojem je prije toga napravljena priprema terena koju su proveli došljaci iz Europe (najnapredniji i najinteligentniji Europljani onog vremena) par stoljeća prije) i tamo uspostavili svoju bazu, da bi nakon fijaska sa Hitlerom povukli u… Čitaj više »

NWO poligon
7 dana prije

bravo kina

Steve
7 dana prije

Kad pogledaš istoriju liste epohalnih pronalazaka i izuma, gotovo sve je kinesko…

tihobl
7 dana prije

Kinezi napravise MiG-41.

Nekoime
7 dana prije

Kinezi su unaprijedili sposobnost kopiranja borbenih aviona, sada kopiraju avione PRIJE nego su ih Amerikanci uopće i zamislili.

Max
7 dana prije

Zastrapujući tehnološki skok Kine s jasnim ciljem suprostavljanja SAD u.

Dux
6 dana prije

Kinezi su izmislili barut i tim je započela revolucija u mnogim segmentima života na planetu…,sad je trenutak tehnološkog iskoraka Kine, i to će sigurno utjecat na mnoge segmente na planetu….
Samo sad Kina nije zatvorena zemlja opasana zidom, sad je malo drugačije…..

This is the Way
6 dana prije

Tko tu laže i izmišlja?

youtube.com/watch?v=aFbMWq-xvXU

Ivana P
6 dana prije

Sad će Ameri kopirati Kineze.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI