Planirani američko-izraelski napad na Iran, rat protiv energije, strateški plovni putovi

Rat izmedju SAD, Izraela i Irana
75 komentara

Solidarni smo s Palestinom. Ali moramo priznati da vojni i obavještajni aparat Sjedinjenih Država čvrsto stoji iza izraelskog genocida usmjerenog protiv naroda Palestine.

I ovo mora biti dio kampanje solidarnosti, naime otkrivanja istine o podmukloj ulozi Washingtona, koja je dio pomno planiranog vojnog programa usmjerenog protiv Palestine i šireg Bliskog istoka. Netanyahu je opunomoćenik, s kriminalnim dosjeom. Ima nepokolebljivu potporu zapadnoeuropske “Classe politique”.

Rat koji su SAD vodile protiv naroda Palestine i Bliskog istoka zločinački je pothvat

Izrael i cionistički lobi u SAD-u NE VRŠE nedopušteni utjecaj PROTIV Vanjske politike SAD-a kao što ističu brojni analitičari.

Sasvim suprotno. Cionistički lobi čvrsto je povezan s vanjskom politikom SAD-a, i obrnuto. Cilja na one koji se protive ratu, koji pozivaju na prekid vatre. Utječe na provedbu američkog vojnog programa podrške Izraelu.

Američki vojno-obavještajni establišment u koordinaciji s moćnim financijskim interesima odaje mjeru u vezi s genocidnom namjerom Izraela da “izbriše Palestinu s karte”.

Pokretanje “lažnih zastava”

Poticanje eskalacije u Crvenom moru i istočnom Mediteranu

Nemojmo se zavaravati. Sjetite se Pearl Harbora, Tonkinski zaljev, 11. rujna. “Lažne zastave” dio su povijesti modernog ratovanja. To su sofisticirane obavještajne operacije koje često zahtijevaju infiltraciju u neprijateljske redove.

Počevši neposredno nakon napada Hamasa 7. listopada 2023., ratni brodovi SAD-a i NATO-a – uključujući nosače zrakoplova, borbene zrakoplove, mornarička plovila raspoređeni su i u istočnom Sredozemlju i u Crvenom moru.

Glavni mediji su u zboru opisali ovo raspoređivanje kao odgovor na “[navodnu] agresiju Palestine protiv židovske države”.

Označeni su kao humanitarni pothvati: Dolazak u pomoć Izraelu. Odgovornost za zaštitu (R2P).

Koncept lažne zastave zahtijeva poticanje vašeg neprijatelja ili naoružane džihadističke skupine da se suoče ili “napadnu Ameriku” čime se daje opravdanje za uzvratiti udarac u samoobrani: Hutiji u Crvenom moru i Hezbollah u istočnom Sredozemlju koji su oba saveznici Irana.

Pokrenuti jedan ili više incidenata s ciljem opravdavanja procesa vojne eskalacije.

U nedavnim razvojem događaja, “program lažne zastave” evoluirao je prema zračnim i pomorskim napadima SAD-a i NATO-a na Jemen.

“Sadeh, Zubaydah, Abs, Bani, Sana, Hudaydah i Taiz napadnuti su od strane američkih snaga, započinjući još jedan rat bez odobrenja Kongresa, grana američke vlade lišena je moći.

The New York Times, naravno, krivi Hutije za širenje sukoba jer su ometali isporuku u Izrael.” (Paul Craig Roberts)

Kraj igre je potaknuti Iran različitim sredstvima da uđe na bliskoistočno bojište, što bi na kraju dovelo do procesa eskalacije. Mediji sada koriste izraz: “Iranski opunomoćenici” u ambivalentnom izvješću NYT-a:
Prema američkim dužnosnicima, nema izravnih dokaza koji povezuju Iran s napadima na Crvenom moru

Nema izravnih dokaza koji bi pokazali da su viši iranski zapovjednici naredili jemenskim pobunjenicima Houthi da pokrenu napade na brodove u Crvenom moru, navodi se u izvješću New York Timesa pozivajući se na američke obavještajne dužnosnike. Neimenovani izvori rekli su da i dalje procjenjuju da Iran nije zainteresiran u širem ratu, iako je potaknuo Houthi operacije u Crvenom moru.

“Cijela svrha iranskih opunomoćenika, tvrde oni, je pronaći način da udare Izrael i Sjedinjene Države bez pokretanja vrste rata koju Iran želi izbjeći”, navodi se u novinskom izvješću.

“Nema izravnih dokaza da su viši iranski čelnici, bilo zapovjednik elitnih snaga Quds ili vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, naredili nedavne napade Hutija na brodove u Crvenom moru.” (Citat Al Jazeera)

Američka vojna doktrina: ciljanje i ubijanje civila

Gađanje civila i ubijanje djece u Gazi modelirano je prema brojnim masakrima civila koje su sponzorirale SAD (1945.-2023.), uključujući napad na Falluju 2004. godine. (Više od 30 milijuna poginulih uglavnom civila u ratovima koje su predvodile SAD u onome što se eufemistički naziva “postratno doba”).

Veteranska ratna dopisnica Felicity Arbuthnot osvrnula se na neopisivo barbarstvo masakra u Falluji 2004., koji je rezultirao nebrojenim smrtnim slučajevima i razaranjima. Bio je to genocid koji je izvršila američka vojska:

“Amerikanci su izvršili invaziju, jezivo: “od kuće do kuće, od sobe do sobe”, sipajući smrt i razaranje na ponosni, drevni “Grad džamija”.

Marinci su ubili toliko civila da je općinski nogometni stadion morao biti pretvoren u groblje…

Jedan je dopisnik napisao: “Nije bilo ničeg sličnog napadu na Falluju od nacističke invazije i okupacije velikog dijela europskog kontinenta – granatiranja i bombardiranja Varšave u rujnu 1939., terorističkog bombardiranja Rotterdama u svibnju 1940.”

SAD podržavaju izraelski genocid usmjeren protiv naroda Palestine. Premijer Netanyahu je kriminalac. On je opunomoćenik Washingtona, bezrezervno odobren i podržan od strane Bidenove administracije, kao i Kongresa SAD-a.

Cionizam čini ideološke temelje suvremenog američkog imperijalizma i njegovog beskrajnog rata protiv naroda Bliskog istoka.

Cionistička dogma o “Velikom Izraelu” – kao iu svim vjerskim ratovima od postanka čovječanstva – postoji da dovede ljude širom svijeta u zabludu o tome “tko zapravo vuče konce”.

Cionizam je postao koristan instrument koji je utjelovljen u vojnoj doktrini SAD-a. “Obećana zemlja” uglavnom se podudara s američkim hegemonističkim programom na Bliskom istoku, odnosno s onim što je američka vojska označila kao “Novi Bliski istok”.

Cui Bono: “Kome to koristi”

Iza izraelskog genocida usmjerenog protiv naroda Palestine stoje strateški, geopolitički i ekonomski ciljevi. “Zločini se često čine kako bi se koristilo njihovim počiniteljima”:

Tko su počinitelji?

Izraelski rat protiv naroda Palestine služi interesima velikog novca, vojno-industrijskog kompleksa, korumpiranih političara… Genocid provodi Netanyahu u ime Sjedinjenih Država.
Američka vojska i obavještajni aparat stoje iza izraelskog kriminalnog bombardiranja i invazije na Gazu. Bliskoistočni rat koji se odvija uglavnom je usmjeren protiv Irana.

Video intervju: Michel Chossudovsky i Caroline Mailloux

Iran i nuklearno pitanje

Povijesni prethodnici. Korištenje Izraela kao sredstva za napad na Iran

Godine 2003. projekt rata protiv Irana (Operation Theatre Iran Near Term, TIRANNT)) već je bio Déjà Vu. Bio je na ploči za crtanje Pentagona više od 15 godina.

Prisjetimo se da je na početku Bushovog drugog mandata, potpredsjednik Dick Cheney bacio bombu, nagovijestivši, bez sumnje, da je Iran “na vrhu popisa” odmetnutih neprijatelja Amerike. I da bi Izrael, da tako kažemo,

“bombardirati za nas” [parafraza], bez američkog vojnog uplitanja i bez našeg pritiska na njih “da to učine”. Za daljnje detalje pogledajte moj članak u nastavku koji je prvi put objavio Global Research u svibnju 2005., kao i PBS intervju sa Z. Brzezinskim

Ova opcija u stilu Dicka Cheneya trenutno je (studeni 2023.) još jednom na crtaćoj ploči Pentagona, odnosno mogućnost da Izrael, koji već bombardira Libanon i Siriju, bude potaknut na napad na Iran (djelujući u ime Ujedinjene države).

Rezolucija američkog Kongresa (H. RES. 559) optužuje Iran za posjedovanje nuklearnog oružja

Pažljivo vrijeme: U lipnju 2023. Zastupnički dom Kongresa SAD-a usvojio je Rezoluciju (H. RES. 559) koja daje “zeleno svjetlo” za vođenje rata protiv Irana.

Zastupnički dom SAD-a donio je rezoluciju koja dopušta upotrebu sile protiv Irana, nagovještavajući bez trunke dokaza da Iran ima nuklearno oružje:

Odlučeno je da Zastupnički dom izjavljuje da je politika Sjedinjenih Država—

(1) da nuklearna Islamska Republika Iran nije prihvatljiva;

(2) da Iran ne smije biti u mogućnosti nabaviti nuklearno oružje ni pod kojim okolnostima ili uvjetima;

(3) upotrijebiti sva potrebna sredstva kako bi spriječili Iran da dobije nuklearno oružje; i

(4) priznati i poduprijeti slobodu djelovanja partnera i saveznika, uključujući Izrael, kako bi spriječili Iran da dobije nuklearno oružje.

Izraelski neprijavljeni arsenal nuklearnog oružja

Dok je Zastupnički dom američkog Kongresa Iran označio (bez dokaza) kao nuklearnu silu, Washington ne priznaje da je Izrael neprijavljena nuklearna sila.

U nedavnim događajima, izraelski ministar baštine Amichai Eliyahu, “priznao je svijetu da Izrael ima nuklearno oružje spremno za upotrebu protiv Palestinaca”

Times of Israel je izvijestio da je: “Amichai Eliyahu rekao u nedjelju [5. studenog 2023.] da je jedna od opcija Izraela u ratu protiv Hamasa bila da baci nuklearnu bombu na Pojas Gaze.”

Video o izraelskom postrojenju za nuklearno oružje

Rat protiv energije

Neizgovoreni cilj rata SAD-NATO-Izrael protiv Irana: prirodni plin

Rezerve prirodnog plina: Iran je na drugom mjestu nakon Rusije. Rusija, Iran i Katar posjeduju 54,1 posto svjetskih rezervi prirodnog plina.

  • Rusija 24,3%,
  • Iran 17,3%,
  • Katar, 12,5 % (u partnerstvu s Iranom)

protiv

  • 5,3 % za SAD

Predsjednik Joe Biden naredio je “dizanje u zrak” (rujan 2022.) plinovoda Nordstream, što predstavlja ratni čin SAD-a protiv Europske unije.

Riječima Joea Bidena:

“Više neće biti Sjevernog toka 2”. Izjava na tiskovnoj konferenciji Bijele kuće (7. veljače 2022.)

Strateški cilj Amerike je, unatoč oskudnim rezervama prirodnog plina:

Prisiliti Europsku uniju da kupi LNG “Made in America”.

Ono što to implicira jest da američka vojna agenda protiv Rusije i Irana predstavlja sredstvo za povećanje cijena energije u EU, što je čin ekonomskog rata protiv naroda Europe.

Iransko-katarsko partnerstvo za prirodni plin

Pomorske rezerve plina u Perzijskom zaljevu su pod (zajedničkim vlasništvom) partnerstvom između Katara i Irana (vidi dijagram dolje).

Bidenova administracija namjerava destabilizirati iransko-katarsko partnerstvo

Ovo partnerstvo podržava narod Palestine.

U ožujku 2022., “predsjednik Joe Biden nakon sastanka s katarskim emirom Sheikom Tamimom “označio je Katar glavnim saveznikom Sjedinjenih Država izvan NATO-a, ispunjavajući obećanje koje je dao Kataru ranije ove godine [2022.], Bijela kuća rekao” (Reuters, 10. ožujka 2022.)

“Oznaku su Sjedinjene Države dodijelile bliskim saveznicima izvan NATO-a koji imaju strateške radne odnose s američkom vojskom.

Biden je obećao katarskom emiru, šeiku Tamimu bin Hamadu al-Thaniju, u siječnju [2022.] tijekom sastanka u Bijeloj kući da će Kataru dati poseban status.”

Ono što je na kocki su međusektorske koalicije. Katar je “partner” Irana u odnosu na strateške rezerve pomorskog plina u Perzijskom zaljevu. Ne postoji formalna vojna suradnja između dviju zemalja.

Neizgovoreni plan Washingtona je prekinuti i/ili destabilizirati partnerstvo Katara s Iranom integracijom Katara u vojnu orbitu SAD-a i NATO-a.

Vrijedno je napomenuti da je nekoliko dana prije Hamasove operacije 7. listopada 2023. katarski emir šeik Tamim bin Hamad Al Thani “položio kamen temeljac za projekt proširenja Sjeverne kupole” u iranskom južnom polju Pars (vidi kartu iznad) .

“Katarski emir rekao je da je danas položen kamen temeljac za projekt proširenja Sjeverne kupole, što je u skladu sa strategijom Katara da ojača svoju poziciju globalnog proizvođača LNG-a …

Ovo zajedničko plinsko polje, poznato kao “South Pars” u Iranu, najveće je polje prirodnog plina na svijetu i sadrži 50,97 bilijuna kubičnih metara plina i oko 7,9 milijardi kubičnih metara kondenzata prirodnog plina.

U vrijeme pisanja ovog teksta, implikacije projekta proširenja Sheika Tamina iz listopada 2023. na South Pars Fields (koje je u iranskim teritorijalnim vodama), kao i vojni savez Katara sa SAD-om za “poseban status” ostaju nejasne.

Američka vojna baza Al-Udeid u Kataru (lijevo) najveća je američka baza na Bliskom istoku.

Jesu li se status i funkcije Al Udeida promijenili od potpisivanja sporazuma iz ožujka 2022. kojim je Katar označen kao “glavni saveznik SAD-a izvan NATO-a”

Katar je i partner Irana kao i glavni saveznik SAD-a izvan NATO-a. Izvješća potvrđuju razvoj bliskih odnosa između zapovjednika američkih zračnih snaga i katarskih emirskih zračnih snaga.

Katar je “bure baruta”?

Cilj vanjske politike SAD-a je u konačnici uništiti i potkopati to “prijateljstvo” s Iranom koje katarski građani visoko cijene i podržavaju.

Izvoz plina iz South Pars North Dome prolazi kroz Iran, Tursku i Rusiju.

Katar, Rusija i Iran (3 najveća svjetska posjednika rezervi prirodnog plina) postigli su sporazum 2009. godine o stvaranju ‘Plinske trojke’, entiteta za trilateralnu plinsku suradnju uključujući razvoj zajedničkih projekata.

Velik broj zemalja, uključujući Južnu Koreju, Indiju, Japan, Kinu, uvozi LNG iz Katara.

Prošle godine (studeni 2022.), “QatarEnergy je potpisao 27-godišnji ugovor o opskrbi kineskog Sinopec ukapljenim prirodnim plinom”. Katar također ima strateški savez s Kinom.

Cilj Washingtona pod krinkom američkog “velikog ne-NATO saveza” s Katarom je:

  • Raskinuti katarsko-iransko partnerstvo
  • Isključiti Iran iz zajedničkog pomorskog plinskog polja
  • Uspostavite američku kontrolu nad pomorskim plinskim poljem u Perzijskom zaljevu
  • Oslabiti i onesposobiti “plinsku trojku” (Rusija, Iran, Katar)
  • Stvorite kaos na globalnom energetskom tržištu,
  • Potkopati trgovinu tekućim prirodnim plinom (LNG) s brojnim zemljama

Iran. Treće najveće rezerve nafte u svijetu

Iran nije samo drugi po svojim rezervama plina nakon Rusije, on je na trećem mjestu u svijetu u odnosu na svoje rezerve nafte (12% svjetskih rezervi nafte) naspram slabih 4% za SAD.

Strateški vodeni putovi: Projekt kanala Ben Gurion

SAD traži dominaciju nad strateškim međunarodnim vodenim putovima

Projekt kanala Ben Gurion isprva je bio “tajni” (povjerljivi) američki projekt koji je 1963. formulirao Lawrence Livermore National Laboratory LLNG, strateški think tank (usredotočen na nuklearno zračenje) u ugovoru s američkim Ministarstvom energetike. Projekt LLNG formuliran je kao odgovor na nacionalizaciju Sueskog kanala u srpnju 1956. od strane predsjednika Gamala Abdela Nassera (1956.-1970.). Namjera mu je bila zaobići Sueski kanal.

Projekt Ben Gurion kanala trenutno se razmatra kao sredstvo za kontrolu kanala međunarodne pomorske trgovine na štetu naroda Bliskog istoka. Također nastoji destabilizirati kinesku pomorsku trgovinu robom.

U kontekstu šireg bliskoistočnog rata pod vodstvom SAD-a, Projekt kanala Ben Gurion dio je hegemonističke vojne agende Amerike. To je u skladu s Netanyahuovim “Planom za brisanje Palestine s karte”.

Prema Yvonne Ridley:

“Jedina stvar koja sprječava novorevidirani projekt [Ben Gurion kanala] da se oživi i potvrdi je prisutnost Palestinaca u Gazi. Što se Netanyahua tiče, oni stoje na putu projektu” (Yvonne Ridley, 10. studenog 2023.)

Rat pod vodstvom SAD-a namjerava konfiscirati sve palestinske teritorije, koje bi prisvojila Država Izrael, djelujući kao strateško “Anglo-američko središte” na Bliskom istoku:

Kanal Ben Gurion će dati posebno Izraelu i drugim prijateljskim nacijama slobodu od ucjena koje proizlaze iz pristupa Sueskom kanalu.

Arapske države iskorištavaju Crveno more kako bi izvršile pritisak na Izrael i kao odgovor Izrael je odlučio steći veću kontrolu nad Crvenim morem. Ove afričke zemlje imaju kulturne i ekonomske srodnosti s arapskim državama. Jedna od glavnih vojnih koristi za Izrael je ta što daje Izraelu strateške opcije jer će Ben Gurion kanal potpuno oduzeti važnost Sueza za američku vojsku ako bude potreban u pomoći Izraelu.

Izrael ima za cilj još više stjerati Egipat u kut eliminirajući Suez u globalnom trgovinskom i energetskom koridoru i postajući globalno trgovinsko i energetsko logističko središte.

Stručnjaci smatraju da će ova situacija uzdrmati strateško-energetsku ravnotežu kineske inicijative Projekta pojasa i puta na Mediteranu, uz Hormuški tjesnac koji je prijenosna točka 30 posto svjetske energije. Kanal Ben Gurion imao bi čvrstu podršku Zapada.

“Veliki Izrael”. Strateško “Anglo-američko središte”

Obećana zemlja Velikog Izraela podudara se s američkim kolonijalnim dizajnom na Bliskom istoku

Dizajn Velikog Izraela nije striktno cionistički projekt za Bliski istok, on je sastavni dio američke vanjske politike, njegov strateški cilj je proširiti američku hegemoniju, kao i razbiti i balkanizirati Bliski istok.

S tim u vezi, strategija Washingtona sastoji se u destabilizaciji i slabljenju regionalnih gospodarskih sila na Bliskom istoku, uključujući Tursku i Iran. Tu politiku – koja je u skladu s Velikim Izraelom – prati proces političke fragmentacije.

Od Zaljevskog rata (1991.), Pentagon je razmatrao stvaranje “Slobodnog Kurdistana” koji bi uključivao aneksiju dijelova Iraka, Sirije i Irana, kao i Turske

“Novi Bliski istok”: Neslužbena karta američke vojne akademije potpukovnika Ralpha Petersa

“Američka obećana zemlja”. Globalno ratovanje

Gledano u trenutnom kontekstu, uključujući opsadu Gaze, cionistički plan za Bliski istok podudara se s američkim dugim ratom protiv Bliskog istoka. Kao što smo ranije spomenuli, cionistička agenda daje ideološko i vjersko opravdanje američkog dugog rata protiv Bliskog istoka.

  • Godine 1979-80. takozvani sovjetski afganistanski rat, projektiran od strane CIA-e
  • Iračko-iranski rat 1980.-1988., projektiran od strane SAD-a.
  • Zaljevski rat protiv Iraka 1991.
  • Američko-NATO invazija na Afganistan 2001.
  • Invazija na Irak 2003
  • Rat protiv Libanona 2006.
  • arapsko proljeće,
  • Rat protiv Libije 2011.
  • Rat protiv Jemena 2015
  • Obamina “protuteroristička” operacija protiv Iraka i Sirije 2014.-2017.
  • Ratovi koji su u tijeku protiv Sirije, Iraka i Jemena

Projekt “Veliki Izrael” sastoji se od slabljenja i konačnog cijepanja susjednih arapskih država u sklopu američko-izraelskog ekspanzionističkog projekta, uz potporu NATO-a.

Nepotrebno je da su ideološke i vjerske podloge projekta “Velikog Izraela” danas u skladu s američkim imperijalnim dizajnom.

Iako cionistička agenda nije pokretačka snaga, ona služi korisnoj svrsi zavaravanja javnog mnijenja u vezi dugog rata Amerike protiv naroda Bliskog istoka.

Povijesni kontekst: Slijed vojnih planova i scenarija za vođenje rata protiv Irana

Od pokretanja scenarija ratnih igara Theatre Iran Near Term (TIRANNT) u svibnju 2003. (procurio povjerljivi dokument), bio je predviđen scenarij eskalacije koji uključuje vojnu akciju usmjerenu protiv Irana i Sirije, od čega je Sirija bila prva faza.

Nakon TIRANNT-a uslijedio je niz vojnih planova koji se odnose na Iran. Brojne službene izjave nakon 11. rujna i američki vojni dokumenti ukazivali su na prošireni rat na Bliskom istoku, koji je uključivao aktivno sudjelovanje Izraela.

Izrael je američki saveznik. Vojne operacije su usko koordinirane. Izrael ne djeluje bez odobrenja Washingtona.

Američko-izraelska protuzračna obrana

Mediji jedva priznati, SAD i Izrael imaju integrirani sustav protuzračne obrane, koji je postavljen početkom 2009., nedugo nakon izraelske invazije na Gazu pod “Operacijom Cast Led”.

X-pojasni radarski protuzračni obrambeni sustav koji su SAD postavile u Izraelu 2009. bi

“integrirati izraelsku proturaketnu obranu s američkom globalnom mrežom za otkrivanje projektila, koja uključuje satelite, brodove Aegis na Mediteranu, Perzijskom zaljevu i Crvenom moru, te kopnene radare i presretače Patriot.” (Sen. Joseph Azzolina, Zaštita Izraela od iranskih projektila, Bayshore News, 26. prosinca 2008.)

To znači da Washington odlučuje. Pentagon je potvrdio da američka vojska kontrolira izraelsku protuzračnu obranu:

“Ovo jest i ostat će radarski sustav SAD-a”, rekao je glasnogovornik Pentagona Geoff Morrell.

‘Dakle, ovo nije nešto što dajemo ili prodajemo Izraelcima i to je nešto što će vjerojatno zahtijevati američko osoblje na licu mjesta da radi.’” (Citirano u Israel National News, 9. siječnja 2009.).

Na početku Obaminog drugog mandata, SAD i Izrael započeli su rasprave koje se odnose na prisutnost “američkog osoblja na licu mjesta” u Izraelu, odnosno uspostavu “stalne” i “službene” vojne baze unutar Izraela.

A 17. rujna 2017. svečano je otvorena baza američke protuzračne obrane smještena u pustinji Negev.

Prema glasnogovorniku izraelskih IDF-a, cilj je poslati “poruku regiji”, uključujući Iran, Libanon, Siriju i Palestinu.

Od najveće važnosti:

Izrael ne bi mogao djelovati jednostrano protiv Irana, bez zelenog svjetla Pentagona koji kontrolira ključne komponente izraelskog sustava protuzračne obrane.

U praksi, rat protiv Irana bio bi zajednički poduhvat SAD-NATO-a i Izraela, koordiniran od strane američkog Strateškog zapovjedništva (STRATCOM) s američkim saveznicima koji igraju ključnu (podređenu) ulogu.

Planirani američko-izraelski napad na Iran

Na početku Bushovog drugog mandata, potpredsjednik Dick Cheney bacio je bombu. Natuknuo je, nimalo nejasno, da je Iran “na samom vrhu popisa” odmetnutih neprijatelja Amerike i da će Izrael, da tako kažemo, “bombardirati umjesto nas”, bez američkog vojnog uplitanja i bez našeg pritiska na njih “da to učine”:

“Jedna od zabrinutosti koju ljudi imaju je da bi Izrael to mogao učiniti bez da ih se pita… S obzirom na činjenicu da Iran ima deklariranu politiku da je njihov cilj uništenje Izraela, Izraelci bi mogli odlučiti djelovati prvi, a pustiti ostatak svijet brine o čišćenju diplomatskog nereda nakon toga,” (citirano iz MSNBC intervjua iz siječnja 2005.)

Izrael je rotvajler na uzici: SAD želi “osloboditi Izrael” da napadne Iran. Komentirajući potpredsjednikovu tvrdnju, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Zbigniew Brzezinski u intervjuu za PBS, potvrdio je s određenom strepnjom, da: Cheney želi da premijer Ariel Sharon djeluje u ime Amerike i “učini to” za nas:

“Mislim da je Iran dvosmisleniji. I tu pitanje sigurno nije tiranija; to je nuklearno oružje. A potpredsjednik je danas u nekoj vrsti čudne usporedne izjave s ovom deklaracijom o slobodi nagovijestio da bi Izraelci to mogli učiniti i zapravo je upotrijebio jezik koji zvuči kao opravdanje ili čak ohrabrenje za Izraelce da to učine.”

Prethodne izjave dovode u zabludu. SAD ne “ohrabruje Izrael”. Ono s čim imamo posla je zajednička američko-izraelska vojna operacija bombardiranja Irana, koja je u fazi aktivnog planiranja više od godinu dana. Neokonzervativci u Ministarstvu obrane, pod Douglasom Feithom, marljivo su surađivali sa svojim izraelskim vojnim i obavještajnim kolegama, pažljivo identificirajući mete unutar Irana (vidi Seymour Hersh)

Prema ovom radnom dogovoru, Izrael neće djelovati jednostrano, bez zelenog svjetla Washingtona. Drugim riječima, Izrael neće izvršiti napad bez sudjelovanja SAD-a.

Tajne obavještajne operacije: Poticanje etničkih napetosti u Iranu

U međuvremenu, posljednje dvije godine Washington je bio uključen u tajne obavještajne operacije unutar Irana. U ovu operaciju uključene su američke i britanske obavještajne službe i specijalne snage (koje rade sa svojim izraelskim kolegama).

“Dužnosnik britanske obavještajne službe rekao je da bilo kakva kampanja protiv Irana neće biti kopneni rat poput onog u Iraku. Amerikanci će koristiti drugačije taktike, rekao je obavještajni časnik. ‘Postaje prilično zastrašujuće’” (Evening Standard, 17. lipnja 2003.)

Očekuje se da će američko-izraelsko bombardiranje iranskih nuklearnih postrojenja potaknuti etničke napetosti i pokrenuti “promjenu režima” u korist SAD-a.

Bushovi savjetnici vjeruju da će “iranski oporbeni pokret” svrgnuti mule s vlasti. Ova procjena predstavlja grubu pogrešnu procjenu društvenih snaga unutar Irana. Vjerojatnije je da će se Iranci dosljedno okupljati iza ratne vlade protiv strane agresije. Zapravo, cijeli Bliski istok i šire ustali bi protiv američkog intervencionizma.

Odmazda u slučaju američko-izraelskog zračnog napada

Teheran je potvrdio da će uzvratiti ako bude napadnut, u obliku napada balističkim projektilima usmjerenim protiv Izraela (CNN, 8. veljače 2005.). Ovi napadi također bi mogli ciljati američke vojne objekte u Perzijskom zaljevu, što bi nas odmah odvelo u scenarij vojne eskalacije i potpunog rata.

Drugim riječima, zračni napadi na Iran mogli bi pridonijeti pokretanju rata u široj srednjoazijskoj regiji Bliskog istoka.

Štoviše, planirani napad na Iran treba shvatiti iu odnosu na pravodobno povlačenje sirijskih trupa iz Libanona, čime je otvoren novi prostor za raspoređivanje izraelskih snaga. Sudjelovanje Turske u američko-izraelskoj vojnoj operaciji također je faktor, nakon sporazuma postignutog između Ankare i Tel Aviva.

Drugim riječima, američki i izraelski vojni planeri moraju pažljivo odvagnuti dalekosežne implikacije svojih akcija.

Izrael stvara svoje zalihe smrtonosne vojne opreme

Došlo je do velikog nakupljanja vojne opreme u pripremi za mogući napad na Iran.

Izrael je nedavno od SAD-a preuzeo oko 5000 “pametnih oružja za lansiranje iz zraka”, uključujući oko 500 BLU 109 “bombi za uništavanje bunkera”. Rečeno je da je streljivo (obloženo uranom) više nego “adekvatno za rješavanje cijelog niza iranskih ciljeva, uz moguću iznimku zakopanog objekta u Natanzu, koji bi mogao zahtijevati [jači] BLU-113 razbijač bunkera”:

“S obzirom na već značajna zaliha takvog oružja u Izraelu, ovo povećanje inventara omogućilo bi kontinuirani napad sa ili bez daljnjeg angažmana SAD-a.”

Izraelske zračne snage napale bi iransko nuklearno postrojenje u Bushehru koristeći američke i izraelske bombe za uništavanje bunkera. Napad bi se izveo u tri odvojena vala “uz zaštitu od radara i komunikacijskih ometanja koju bi osiguravali AWACS američkih zračnih snaga i drugi američki zrakoplovi u tom području”.

Imajte na umu da se bombe za uništavanje bunkera također mogu koristiti za isporuku taktičkih nuklearnih bombi. B61-11 je “nuklearna verzija” “konvencionalnog” BLU 113. Može se isporučiti na gotovo isti način kao i konvencionalna bomba za uništavanje bunkera.

Prema Pentagonu, taktičko nuklearno oružje je “sigurno za civile”. Njihovo korištenje odobrio je američki Senat.

Štoviše, objavljeno je krajem 2003., izraelske podmornice klase Dolphin opremljene američkim raketama Harpoon naoružane nuklearnim bojevim glavama sada su usmjerene na Iran.

Čak i ako Izrael ne koristi taktičko nuklearno oružje, napad na iranska nuklearna postrojenja ne samo da podiže avet šireg rata, već i nuklearnog zračenja na širokom području:

“Napad na iranska nuklearna postrojenja ne samo da će izazvati rat, već bi također mogao osloboditi oblake radijacije daleko izvan ciljeva i granica Irana.” (Izjava prof. Eliasa Tume, Arab Internet Network, Federal News Service, 1. ožujka 2005.)

Štoviše, dok je većina izvješća usredotočena na pitanje kaznenih zračnih napada na iranska nuklearna postrojenja, udari bi se najvjerojatnije proširili i na druge ciljeve.

Iako se kopneni rat razmatra kao mogući “scenarij” na razini vojnog planiranja, američka vojska ne bi mogla voditi učinkovit kopneni rat, s obzirom na situaciju u Iraku. Riječima bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Lawrencea Eagelbergera:

“Nadam se da nećemo ući u kopneni rat u Iranu. Ako uđemo u to, u ozbiljnoj smo nevolji. Mislim da nitko u Washingtonu to ozbiljno ne razmatra.” (citirano u National Journalu, 4. prosinca 2004.).

Iranske vojne sposobnosti

Unatoč svojim sveukupnim slabostima u odnosu na Izrael i SAD, Iran ima napredan sustav protuzračne obrane, raspoređen za zaštitu svojih nuklearnih lokacija; “raspršeni su i pod zemljom, što otežava potencijalne zračne napade i bez ikakvih jamstava uspjeha.” (Jerusalem Post, 20. travnja 2005.).

Nadogradio je svoj projektil Shahab-3, koji može doseći ciljeve u Izraelu. Iranske oružane snage nedavno su izvele visoke vojne vježbe u iščekivanju napada predvođenog SAD-om. Iran također posjeduje oko 12 strateških krstarećih projektila X-55, koje je proizvela Ukrajina. Iranski protuzračni obrambeni sustav navodno sadrži ruske SA-2, SA-5, SA-6 kao i rakete SA-7 koje se lansiraju s ramena (Jaffa Center for Strategic Studies).

Američka “vojna karta puta”

Busheva administracija službeno je identificirala Iran i Siriju kao sljedeću fazu “puta do rata”.

Ciljanje na Iran dvostranački je projekt koji općenito služi interesima anglo-američkih naftnih konglomerata, financijskog establišmenta Wall Streeta i vojno-industrijskog kompleksa.

Šira regija Bliskog istoka i središnje Azije obuhvaća više od 70% svjetskih rezervi nafte i prirodnog plina. Iran posjeduje 10% svjetske nafte i na trećem je mjestu nakon Saudijske Arabije (25%) i Iraka (11%) po veličini svojih rezervi. Za usporedbu, SAD posjeduje manje od 2,8 % svjetskih rezervi nafte.

Najava ciljanja Irana ne bi trebala biti iznenađenje. To je dio bitke za naftu. Već tijekom Clintonove administracije, Središnje zapovjedništvo SAD-a (USCENTCOM) formuliralo je “u ratnim planovima” za invaziju i na Irak i na Iran:

“Široki nacionalni sigurnosni interesi i ciljevi izraženi u Predsjednikovoj Nacionalnoj sigurnosnoj strategiji (NSS) i Predsjednikovoj Nacionalnoj vojnoj strategiji (NMS) čine temelj pozorišne strategije Središnjeg zapovjedništva Sjedinjenih Država. NSS usmjerava provedbu strategije dvostrukog obuzdavanja odmetnutih država Iraka i Irana sve dok te države predstavljaju prijetnju interesima SAD-a, drugim državama u regiji i vlastitim građanima. Dvostruko obuzdavanje osmišljeno je za održavanje ravnoteže snaga u regiji bez ovisnosti o Iraku ili Iranu. Kazališna strategija USCENTCOM-a temelji se na interesima i usredotočuje na prijetnje. Svrha angažmana SAD-a, kao što je zagovarano u NSS-u, je zaštititi vitalni interes Sjedinjenih Država u regiji – nesmetan, siguran pristup SAD-a/Saveznika nafti iz Zaljeva. (USCENTCOM, USPolicy)

Glavni vojni akteri

Dok su SAD, Izrael, kao i Turska (koja graniči s Iranom i Sirijom) glavni akteri u ovom procesu, brojne druge zemlje u regiji, saveznici SAD-a, uključujući nekoliko srednjoazijskih bivših sovjetskih republika su bio uvršten. Britanija je usko uključena usprkos službenom poricanju na diplomatskoj razini. Turska zauzima središnju ulogu u operaciji u Iranu. S Izraelom ima opsežan sporazum o vojnoj suradnji. Postoje naznake da je NATO također službeno uključen u kontekstu sporazuma između Izraela i NATO-a postignutog u studenom 2004.

Planiranje zračnog napada na Iran

Prema bivšem inspektoru oružja Scottu Ritteru, George W. Bush je već potpisao zapovijedi za zračni napad na Iran, zakazan za lipanj.

Lipanjski rok valja razumjeti. To ne znači da će se napad dogoditi u lipnju. Ono što sugerira je da su SAD i Izrael “u stanju pripravnosti” i da su spremni pokrenuti napad do lipnja ili kasnijeg datuma. Drugim riječima, odluka o napadu nije donesena.

Ritterovo opažanje u vezi s nadolazećom vojnom operacijom ipak treba shvatiti ozbiljno. Posljednjih mjeseci ima dovoljno dokaza da se priprema velika vojna operacija:

1) nekoliko vojnih vježbi visokog profila provedeno je posljednjih mjeseci, uključujući vojno raspoređivanje i testiranje oružanih sustava.

2) održani su sastanci vojnog planiranja između različitih uključenih strana. Došlo je do prijevoza vojnih i vladinih dužnosnika između Washingtona, Tel Aviva i Ankare.

3) Dogodila se značajna promjena u vojnoj zapovjednoj strukturi u Izraelu, imenovanjem novog načelnika stožera.

4) Obavljene su intenzivne diplomatske razmjene na međunarodnoj razini s ciljem osiguravanja područja vojne suradnje i/ili podrške američko-izraelskoj vojnoj operaciji usmjerenoj protiv Irana.

5) Tekuće obavještajne operacije unutar Irana su pojačane.

6) Izgradnja konsenzusa: Medijska propaganda o potrebi intervencije u Iranu je pojačana, uz svakodnevna izvješća o tome kako Iran predstavlja prijetnju miru i globalnoj sigurnosti.

Vremenski raspored ključnih inicijativa

U posljednjih nekoliko mjeseci poduzete su razne ključne inicijative koje općenito pokazuju da je vojno bombardiranje Irana u planu:

Studeni 2004. u Bruxellesu: Protokol NATO-a i Izraela: izraelska IDF delegacija na konferenciji NATO-a sastala se s vojnim čelnicima šest članica mediteranskog bazena, uključujući Egipat, Jordan, Alžir, Tunis, Maroko, Alžir i Mauritaniju. NATO nastoji oživjeti okvir, poznat kao program Mediteranskog dijaloga, koji bi uključivao Izrael. Izraelsko izaslanstvo prihvatilo je sudjelovanje u vojnim vježbama i “antiterorističkim manevrima” zajedno s nekoliko arapskih zemalja.

Siječanj 2005.: SAD, Izrael i Turska održale su vojne vježbe u istočnom Sredozemlju, u blizini obale Sirije. Ove vježbe, koje su se održavale prethodnih godina, opisane su kao rutinske.

Veljača 2005.: Odlukom donesenom u Bruxellesu u studenom 2004. Izrael je po prvi put sudjelovao u vojnim vježbama s NATO-om, u kojem je sudjelovalo i nekoliko arapskih zemalja.

Veljača 2005.: Ubojstvo bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja. Atentat, za koji je okrivljena Sirija, služi interesima Izraela i SAD-a i iskorišten je kao izgovor za traženje povlačenja sirijskih trupa iz Libanona.

Veljača 2005.: Sharon otpušta svog načelnika stožera Moshea Ya’alona i imenuje generala zrakoplovstva Dana Halutza. Ovo je prvi put u povijesti Izraela da je general zračnih snaga imenovan načelnikom stožera

Imenovanje general bojnika Dana Halutza za načelnika stožera IDF-a u izraelskim se političkim krugovima smatra “imenovanjem pravog čovjeka u pravo vrijeme”. Središnje pitanje je da je velika zračna operacija protiv Irana u fazi planiranja, a general bojnik Halutz trebao bi koordinirati zračno bombardiranje Irana. Halutzovo imenovanje bilo je posebno povezano s izraelskom agendom za Iran: “Kao načelnik stožera, on će biti u najboljoj poziciji da pripremi vojsku za takav scenarij.”

Ožujak 2005.: Glavni tajnik NATO-a bio je u Jeruzalemu na popratnim razgovorima s Arielom Sharonom i izraelskim vojnim vrhom, nakon zajedničke vojne vježbe NATO-a i Izraela u veljači. Izraelska vojska na ove veze vojne suradnje gleda kao na sredstvo za “poboljšanje izraelske sposobnosti odvraćanja od potencijalnih neprijatelja koji mu prijete, uglavnom Irana i Sirije”. Pretpostavka na kojoj se temelji vojna suradnja NATO-a i Izraela je da je Izrael napadnut:

“Što više jača imidž Izraela kao zemlje suočene s neprijateljima koji je pokušavaju napasti bez opravdanog razloga, to će biti veća mogućnost da će NATO pružiti pomoć Izraelu. Nadalje, Iran i Sirija će morati uzeti u obzir mogućnost da će sve veća suradnja između Izraela i NATO-a ojačati veze Izraela s Turskom, također članicom NATO-a. S obzirom na impresivan vojni potencijal Turske i njezinu zemljopisnu blizinu i Iranu i Siriji, izraelske operativne opcije protiv njih, ako i kada uvide potrebu, mogle bi znatno ojačati. ” (Jaffa Centar za strateške studije)

Protokol Izrael-NATO tim je važniji jer obvezuje NATO da se pridruži američko-izraelskom planu bombardiranja Irana, kao čin samoobrane od strane Izraela. To također znači da je NATO također uključen u proces vojnih konzultacija u vezi s planiranim zračnim bombardiranjem Irana. To je naravno vezano uz bilateralni sporazum o vojnoj suradnji između Izraela i Turske i vjerojatnost da će dio vojne operacije biti pokrenut iz Turske koja je članica NATO-a.

Krajem ožujka 2005.: vijesti koje su procurile u Izraelu ukazale su na “početno odobrenje” premijera Ariela Sharona za izraelski napad na iransko postrojenje za obogaćivanje urana u Natanzu “ako diplomacija ne uspije zaustaviti iranski nuklearni program”. (The Hindu, 28. ožujka 2005.)

Ožujak-travanj 2005.: Održavanje zajedničkih američko-izraelskih vojnih vježbi u Izraelu koje se posebno odnose na lansiranje projektila Patriot.

Američke posade projektila Patriot stacionirane u Njemačkoj poslane su u Izrael kako bi sudjelovale u zajedničkoj vježbi Juniper Cobra s izraelskom vojskom. Vježba je opisana kao rutinska i “nepovezana s događajima na Bliskom istoku”: “Kao i uvijek, zainteresirani smo za provedbu lekcija naučenih iz vježbi obuke.” (UPI, 9. ožujka 2005.).

Travanj 2005.: Donald Rumsfeld (desno) bio je u službenom posjetu Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Kirgistanu i Azerbajdžanu. Njegove diplomatske napore ruski su mediji opisali kao “doslovno kruženje Irana u pokušaju pronalaženja najboljeg mostobrana za moguću vojnu operaciju protiv te zemlje”.

U Bakuu, azerbajdžanski Rumsfeld bio je zaokupljen raspravom o datumu raspoređivanja američkih trupa u Azerbajdžanu na iranskoj sjeverozapadnoj granici. Američke vojne baze opisane kao “mobilne skupine” u Azerbajdžanu trebale bi igrati ulogu u vojnoj operaciji usmjerenoj protiv Irana.

Azerbajdžan je član GUUAM-a, sporazuma o vojnoj suradnji sa SAD-om i NATO-om, koji dopušta stacioniranje američkih trupa u nekoliko zemalja članica, uključujući Gruziju, Uzbekistan i Azerbajdžan. Navedeni kratkoročni cilj je “neutralizirati Iran”. Dugoročniji cilj Pentagonovog “Kaspijskog plana” je izvršiti vojnu i gospodarsku kontrolu nad cijelim bazenom Kaspijskog mora, s ciljem osiguranja američke vlasti nad rezervama nafte i koridorima naftovoda.

Tijekom svog posjeta u travnju, Rumsfeld je gurao američku inicijativu uspostave “američkih specijalnih snaga i vojnih baza kako bi se osigurao američki utjecaj u Kaspijskoj regiji:

“Nazvan Caspian Watch, projekt predviđa mrežu specijalnih zadataka i policijskih jedinica u zemljama regije koje će se koristiti u hitnim slučajevima uključujući prijetnje objektima naftnog kompleksa i cjevovoda. Projekt Caspian Watch financirat će Sjedinjene Američke Države (100 milijuna dolara). Postat će prethodnica Europskog zapovjedništva SAD-a čija zona odgovornosti uključuje Kaspijsku regiju. Zapovjedni centar projekta s moćnim radarom trebao bi biti smješten u Bakuu.” (Obrana i sigurnost Rusije, 27. travnja 2005.)

Rumsfeldov posjet je uslijedio nedugo nakon posjeta iranskog predsjednika Mohammada Khatamija Bakuu.

Travanj 2005.: Iran potpisuje vojnu suradnju s Tadžikistanom, koji zauzima strateški položaj uz sjevernu granicu Afganistana. Tadžikistan je član skupine za vojnu suradnju “Šangajske petorke”, koja također uključuje Kazahstan, Kinu, Kirgistan i Rusiju. Iran također ima sporazume o gospodarskoj suradnji s Turkmenistanom.

Sredina travnja 2005.: Izraelski premijer Ariel Sharon sastaje se s Georgeom W. Bushom na njegovom teksaškom ranču. Iran je na dnevnom redu bilateralnih razgovora. Što je još značajnije, posjet Ariela Sharona iskorišten je za razgovore na visokoj razini između američkih i izraelskih vojnih planera koji se odnose na Iran.

Krajem travnja 2005. Predsjednik Vladimir Putin boravi u službenom posjetu Izraelu. Najavljuje odluku Rusije da Siriji prodaje protuzračne projektile kratkog dometa i da će nastaviti podupirati iransku nuklearnu industriju. Ispod pozlaćene površine međunarodne diplomacije, Putinov pravovremeni posjet Izraelu mora se tumačiti kao “signal Izraelu” u vezi s njegovim planiranim zračnim napadom na Iran.

Krajem travnja 2005.: Američki pritisak u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) izvršen je s ciljem blokiranja ponovnog imenovanja Mohammeda Al Baradeija, koji prema američkim dužnosnicima “nije dovoljno strog prema Iranu…” Nakon američkih pritisaka , glasovanje o imenovanju novog šefa IAEA-e odgođeno je za lipanj. Ovakav razvoj događaja sugerira da Washington želi istaknuti vlastitog ručno odabranog kandidata prije pokretanja američko-izraelskih zračnih napada na iranska nuklearna postrojenja. (Vidi Glas Amerike). (U veljači 2003., Al Baradei zajedno s UN-ovim glavnim inspektorom za oružje Hansom Blixom osporio je (lažne) obavještajne podatke o WMD-u koje su SAD predstavile Vijeću sigurnosti UN-a, s ciljem opravdavanja rata protiv Iraka.)

Krajem travnja 2005. Prodaja smrtonosne vojne opreme Izraelu. Bunker bombe GBU-28: Poklopivši se s Putinovim posjetom Izraelu, Agencija za obrambenu sigurnosnu suradnju SAD-a (Ministarstvo obrane) najavila je prodaju dodatnih 100 bombi bunkera koje je proizveo Lockheed Martin Izraelu. Ovu su odluku američki mediji doživjeli kao “upozorenje Iranu o njegovim nuklearnim ambicijama”.

Prodaja se odnosi na veću i sofisticiraniju “Guided Bomb Unit-28 (GBU-28) BLU-113 Penetrator” (uključujući WGU-36A/B upravljačku jedinicu za navođenje i opremu za podršku). GBU-28 je opisan kao “posebno oružje za probijanje u ojačane zapovjedne centre smještene duboko pod zemljom. Činjenica je da je GBU-28 među najsmrtonosnijim “konvencionalnim” oružjem na svijetu korištenim u invaziji na Irak 2003. godine, koje može uzrokovati tisuće civilnih smrti kroz masivne eksplozije.

Krajem travnja 2005.početkom svibnja: turski premijer Recep Tayyip Erdogan (desno) u Izraelu na popratnim razgovorima s Arielom Sharonom. Bio je u pratnji svog ministra obrane Vecdija Gonula, koji se sastao s visokim izraelskim vojnim dužnosnicima. Na službenom dnevnom redu ovih razgovora: zajednički obrambeni projekti, uključujući zajedničku proizvodnju Arrow II Theatre Missile Defense i projektila Popeye II. Potonji također poznati kao Have Lite, napredni su mali projektili, dizajnirani za postavljanje na borbene zrakoplove. Tel Aviv i Ankara odlučuju uspostaviti telefonsku liniju za razmjenu obavještajnih podataka.

Svibanj 2005.: planirano je povlačenje sirijskih trupa iz Libanona, što je dovelo do velike promjene u sigurnosnoj situaciji na Bliskom istoku, u korist Izraela i SAD-a.

Opkoljen Iran?

SAD ima trupe i vojne baze u Turskoj, Pakistanu, Azerbajdžanu, Afganistanu i naravno Iraku.

Drugim riječima, Iran je praktički okružen američkim vojnim bazama. (vidi kartu dolje). Ove zemlje, kao i Turkmenistan, članice su NATO-ovog programa Partnerstvo za mir i imaju sporazume o vojnoj suradnji s NATO-om.

Copyright Eric Waddell, Global Research, 2003

Drugim riječima, imamo posla s potencijalno eksplozivnim scenarijem u kojem bi brojne zemlje, uključujući nekoliko bivših sovjetskih republika, mogle biti uvučene u rat protiv Irana koji predvode SAD. IranAtom.ru, ruska novinska i vojna analitička grupa je u tom smislu predložila:

“Budući da su iranski nuklearni objekti razasuti po cijeloj zemlji, Izraelu će trebati masovni napad s različitim pristupima letenja i letenja – Jordan, Irak, Turska, Azerbajdžan i druge zemlje… Azerbajdžan ozbiljno strahuje od reakcije Teherana ako Baku izda dopustiti izraelskim zrakoplovima da nadlijeću njezin teritorij.” (Obrana i sigurnost Rusije, 12. travnja 2005.).

Zaključne napomene

Svijet je na važnom raskrižju.

Bushova administracija krenula je u vojnu avanturu koja prijeti budućnosti čovječanstva.

Iran je sljedeći vojni cilj. Planirana vojna operacija, koja nipošto nije ograničena na kaznene napade na iranska nuklearna postrojenja, dio je projekta Svjetske dominacije, vojnog plana, pokrenutog na kraju Hladnog rata.

Vojna akcija protiv Irana izravno bi uključivala sudjelovanje Izraela, što bi zauzvrat vjerojatno izazvalo širi rat na cijelom Bliskom istoku, da ne spominjemo imploziju na palestinskim okupiranim teritorijima. Turska je usko povezana s predloženim zračnim napadima.

Izrael je nuklearna sila sa sofisticiranim nuklearnim arsenalom. Ne može se isključiti uporaba nuklearnog oružja od strane Izraela ili SAD-a, osobito s obzirom na činjenicu da je taktičko nuklearno oružje sada reklasificirano kao varijanta konvencionalnih bombi za uništavanje bunkera i da ga je američki Senat odobrio za uporabu u konvencionalnim ratnim pozorištima . (“bezopasni su za civile jer je eksplozija pod zemljom”)

U tom smislu Izrael i SAD, a ne Iran, predstavljaju nuklearnu prijetnju.

Planirani napad na Iran mora se shvatiti u odnosu na postojeća aktivna ratišta na Bliskom istoku, naime Afganistan, Irak i Palestina.

Sukob bi se lako mogao proširiti s Bliskog istoka na područje Kaspijskog mora. To bi također moglo uključivati sudjelovanje Azerbajdžana i Gruzije, gdje su stacionirane američke trupe.

Napad na Iran imao bi izravan utjecaj na pokret otpora unutar Iraka. To bi također izvršilo pritisak na američke prenapregnute vojne sposobnosti i resurse i na iračkom i na afganistanskom ratištu. (150.000 američkih vojnika u Iraku već je u potpunosti angažirano i ne bi se moglo preraspodijeliti u slučaju rata s Iranom.)

Drugim riječima, klimava geopolitika regije središnje Azije i Bliskog istoka, tri postojeća ratna kazališta u koja je Amerika trenutačno uključena, izravno sudjelovanje Izraela i Turske, struktura vojnih saveza koje sponzorira SAD, itd. povećavaju sablast šireg sukoba.

Štoviše, američka vojna akcija protiv Irana ne prijeti samo ruskim i kineskim interesima, koji imaju geopolitičke interese u bazenu Kaspijskog mora i koji imaju bilateralne sporazume s Iranom. Također se odražava na europske naftne interese u Iranu i vjerojatno će proizvesti velike podjele između zapadnih saveznika, između SAD-a i njegovih europskih partnera, kao i unutar Europske unije.

Svojim sudjelovanjem u NATO-u Europa bi, unatoč nevoljkosti, bila uvučena u operaciju Iran. Sudjelovanje NATO-a uvelike ovisi o sporazumu o vojnoj suradnji postignutom između NATO-a i Izraela. Ovaj bi sporazum obvezao NATO da brani Izrael od Sirije i Irana. NATO bi stoga podržao preventivni napad na iranska nuklearna postrojenja i mogao bi preuzeti aktivniju ulogu ako Iran uzvrati nakon američko-izraelskih zračnih napada.

Nepotrebno je reći da je rat protiv Irana dio dugoročnije američke vojne agende koja nastoji militarizirati cijeli bazen Kaspijskog mora, što na kraju dovodi do destabilizacije i osvajanja Ruske Federacije.

Antiratni pokret

Antiratni pokret mora djelovati, dosljedno, kako bi spriječio da se dogodi sljedeća faza ovog rata.

Ovo nije laka stvar. Održavanje velikih antiratnih skupova samo po sebi neće preokrenuti tijek rata.

Visoki dužnosnici Bushove administracije, pripadnici vojske i Kongresa SAD-a dobili su ovlasti za podržavanje nezakonite ratne agende.

Ono što je potrebno je lokalna mreža, masovni pokret na nacionalnoj i međunarodnoj razini, koji dovodi u pitanje legitimnost vojnih i političkih aktera, i koji je u konačnici ključan za svrgavanje onih koji vladaju u naše ime.

Ratni zločinci zauzimaju položaje vlasti. Građanstvo je potaknuto na potporu vladajućima, koji su “posvećeni njihovoj sigurnosti i dobrobiti”. Kroz medijske dezinformacije ratu se daje humanitarni mandat.

Da bi se preokrenuo tijek rata, vojne baze moraju biti zatvorene, ratni stroj (odnosno proizvodnja naprednih sustava oružja) mora biti zaustavljen i policijska država u usponu mora biti demontirana.

Korporacijski podupiratelji i sponzori rata i ratnih zločina također moraju biti ciljani, uključujući naftne kompanije, obrambene izvođače, financijske institucije i korporativne medije, koji su postali sastavni dio ratne propagandne mašinerije.

Antiratni osjećaji ne uništavaju ratnu agendu. Ratni zločinci u SAD-u, Izraelu i Britaniji moraju biti uklonjeni s visokih dužnosti.

Ono što je potrebno jest otkriti pravo lice američkog carstva i temeljnu kriminalizaciju vanjske politike SAD-a, koja koristi “rat protiv terorizma” i prijetnju Al Qaide da potakne javno mnijenje u prilog globalnom ratnom planu.

Autor: Prof Michel Chossudovsky

gazairanIZRAELPalestinaRatSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
75 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Dante
10 mjeseci prije

EU ne moze vise otimati zato tone kao titanik

Klosterman
10 mjeseci prije

Gdje su u ovoj cijeloj priči Rusi i Kinezi?

JoeP
10 mjeseci prije

Koji planirani rat kao da svi ratovi nisu planirani. Koga vi mantate, pa skoro 10 zadnji godina dok su Saudijci ratovali protiv Hutija US i UK su držali pomorsku blokadu Jemena i kao sad se priča o nekoj blokadi Crvenoga mora od Hutija.
I šta sad, trebalo bi raspravljat o međunarodnom pravu i ko ima veću batinu 🙂

Bruno
10 mjeseci prije

Ovaj svijet je stvano blesav. Ne uče povijest. SAD ubili 72 milijuna Indijanaca, oteli im zemlju. Britanci poubijali stotine tisuća Aboriđina, milijune crnaca, stotine tisuća Hindusa, Francuzi, Holanđani, Španjolci, Portugalci, Njemci, Italijani, Japanci. Pa u ovom svijetu jedino Rusi i Kinezi nisu nikoga plačkali i ubijali. Zapadne ubojice su zabrinute za Ujgure i sjeverna plemena u Rusiji. Pa to je kao da je vuk zabrinut za stado ovaca. Napadju ih kokoške.

držnedaj
10 mjeseci prije

Stari jezivi joe se pokazao se još veči ratni huškač od obame i buša mlađeg. cionisti veće decenijama traže veliki rat protiv Irana…još jedina muslimanska zemlja koja nije pod kontrolom ili pokorena..

tihobl
10 mjeseci prije

VAZNO: Usrulja izjavila da su za nedace poljoprivrednika krivi rusi i klimatske promjene.

Pitam se zasto poljoprivrednici ne demonstriraju pred ruskim ambasadama? Zar nisu culi direktivu komesarke?

Max
10 mjeseci prije

Upravo zbog toga je pokojni general Qaseem Sulejmani stvorio frontu otpora u susjednim i bliskim zemlljama kako bi obranio Iran od nadirućeg utjecaja SAD i saveznika, Iza Irana stoje i Kina i Rusija te bi napad na Iran otvorio vrata svjetskom ratu ali sluge sotonskog hrama upravo to i žele.

Gad
10 mjeseci prije

Zaboravite direktan napad na Iran, to više nije opcija.

tihobl
10 mjeseci prije

Taker Karlson hoce sastanak sa Putinom da ga zamoli da ga stavi za potpredsjednika SAD.
Kad je mogao da stavi Trampa za predsjednika moze i njega za podpredsjednika.

Lucija, prva
10 mjeseci prije

Ovo su dva članka.
U prvom se govori biti samo o Kataru.

Dalje, netko je trebao popisati promjene koje su se dogodile od Busha do danas.

Ne bi bilo dobro da netko prčka po tim plinskim poljima.

Jer će karma doć’ po svoje.

Američke baze i brodovi u regiji bit će uništeni u prvih sat vremena.

Justin
10 mjeseci prije

Author je napisao vrlo dobru raportazu, izgleda medjutim da mnogi vole “globaliste” kao zlikovca

Dante
10 mjeseci prije

Najgadljivije mi je od svega šta ta guba hazarsko-cionistička nikad ne napada sama uvijek angažira retardirane amere da za njih odrađuju prljavi posao. Na nema amerike bili bi manji od makova zrna.
Samo kolektivna mržnja prema njima može spasiti svijet.

noppo
10 mjeseci prije

Ja mislim da Iran već ima nešto u svom arzenalu, da ga ne diraju… Prijete ali nemaju muda.

Noname
10 mjeseci prije

Ukrajina svoje građane plaši napadom iz Bjelorusije i činjenicom da će Mađarska i Rumunjska doći po njen zapadni dio. Finska se boji Rusije. Sve su to glasine koje svijet približavaju početku trećeg svjetskog rata. Ovo mišljenje iznio je umirovljeni pukovnik Douglas McGregor u intervjuu za YouTube kanal Stephen Gardner.
Za stvaranje te napetosti posebno su odgovorni neokonzervativci. Oni su “dio velike globalističke elite koja nas želi pretvoriti u krotke ovce”, rekao je McGregor. Neokoni žele lišiti čovjeka njegove duše, napraviti od njega robu, kontrolirati ga. 
Istodobno, bivši pukovnik ne poriče da bi, ako se sve te glasine i nagađanja spoje, to moglo dovesti do “globalne katastrofe”. Nažalost, to “nikad nije nemoguće”, zaključuje McGregor.

tihobl
10 mjeseci prije

Такер Карлсон интервјуисао Путина јавља Њусвик

Jadranka S.
10 mjeseci prije

Povjest se stalno ponavlja, dok ljudi ratuju i ginu u svrhu vlastita porobljavanja.

Jadranka S.
10 mjeseci prije

Ratom na Iran smo bliže svjetskom ratu, a onda će ugasiti internet tako da će sve informacije dolaziti isključivo i samo sa tv ekrana ili direktno iz usta psihopatske klike.
Stvara se novi svjetski poredak tehnokratski planetarni kineski model upravljanja…..

Гавран
10 mjeseci prije

Vodeći brod britanske Kraljevske mornarice, nosač aviona HMS Queen Elizabeth, primoran je da propusti predstojeće zajedničke NATO vežbe zbog neočekivanog “problema” u jednom od njegovih elisnih vratila. “Rutinske provjere prije jedrenja jučer su identificirale problem sa spojnicom na desnoj osovini propelera HMS Queen Elizabeth. Kao takav, brod neće isploviti u nedjelju”, izjavio je komandant flote viceadmiral Andrew Burns.
Nosači aviona Kraljevske mornarice postali su sve ozloglašeniji zbog nedostatka pouzdanosti, s problemima tokom njihovog kratkog radnog vijeka u rasponu od poplava do pada lovaca i niza drugih problema koji su ozbiljno ometali njihovu operativnu spremnost . HMS Prince od Walesa je 2023. godine kanibaliziran za dijelove za održavanje plovidbe
.
Cost £7.6 billion (2019)[1] for two units
Built 2009–2017
In commission 2017–present[2]

Biti-ili-ne-biti
10 mjeseci prije

Mišljenje Putina o klimatskim promjenama:

TUCKER: Dotaknimo se klimatskih promjena. Još uvijek se forsira u Sjedinjenim Državama i Europi. Koji je vaš stav?
PUTIN: Čovječanstvo nije čak ni civilizacija tipa 1 na Kardaševljevoj ljestvici. Ako ne možemo iskoristiti energetski potencijal planeta, kako možemo kontrolirati klimu?

TUCKER: Jeste li barem zabrinuti?
PUTIN: Više sam zabrinut za stvarne probleme. Klimatske promjene nisu jedna od njih. Zemlja se prilično dobro regulira. A ako Sibir postane malo topliji, tim bolje. Više poljoprivrednog zemljišta za Rusiju.

TUCKER: Ali što biste rekli pravim vjernicima koji su uvjereni da idemo prema katastrofi?
PUTIN: Rekao bih im da je briga o klimatskim promjenama kao žalba na vrijeme. Ako vam se ne sviđa klima, preselite se. Ako ste zabrinuti zbog vremena, uzmite kišobran.

goran
10 mjeseci prije

doči če dan kad če rusija doći sa istoka u punoj borbenoj spremi,a kinezi sa zapada i kad udare na ameriku neće od nje ostati ničega,zapitajte se dragi ameri kolika je vjerovatnost da vam se upravo to desi?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI