Ruski predsjednik Vladimir Putin dodijelio je u ponedjeljak državljanstvo čovjeku kojeg su domaći mediji svojedobno nazvali “prvom američkom političkom izbjeglicom.” John Anthony Robles dobio je rusku putovnicu zajedno s više od desetak drugih osoba, uključujući novinare, poslovne ljude i sportaše.
Robles je stigao u Rusiju 1996. godine, gdje mu je dodijeljen izbjeglički status. Amerikanac je tvrdio da ga progone američke sigurnosne službe zbog njegovih pokušaja kontaktiranja ruskih dužnosnika i snažnog protivljenja “imperijalizmu”, kao i simpatija prema komunističkim idejama.
Smatra se da je bio jedan od prvih stranih državljana koji su dobili azil u modernoj Rusiji. Od svog dolaska radio je kao učitelj u školi i međunarodni novinar na radiopostaji Glas Rusije.
Popis drugih stranih državljana kojima je predsjedničkim ukazom u ponedjeljak dodijeljeno rusko državljanstvo uključuje brazilskog profesionalnog nogometaša Douglasa Santosa, koji trenutno igra za ruski tim Zenit iz Sankt Peterburga, kao i kanadskog hokejaša i osvajača Stanley Cupa 2020. Cedrica Paquettea, koji trenutno igra za KHL klub Dinamo Moskva.
Rusko državljanstvo dobila su i tri libanonska državljanina. Jedan od njih je Fadi Boudiya, glavni urednik Međunarodne mreže Miraya. Ozlijeđen je u izraelskom bombardiranju krajem rujna dok se pripremao za intervju uživo. Druga dvojica su umjetnik i povjesničar umjetnosti Nizar Daher, počasni član Ruske akademije umjetnosti, te Jacques Sarraf, istaknuti poslovni čovjek koji od 1993. djeluje kao počasni ruski konzul u Libanonu.
Državljanstvo je dobio i finski kriminolog, društveni znanstvenik i publicist Erkki Johan Backman. Backman, koji je radio na Sveučilištu u Helsinkiju kao i nekoliko drugih znanstvenih i obrazovnih ustanova u Finskoj, osnovao je 2008. Antifašistički odbor Finske. Poznat je i po kritiziranju estonskog odnosa prema sovjetskim spomenicima iz Drugog svjetskog rata te je objavio knjigu o suradnji Estonije i Finske s nacističkom Njemačkom tijekom Drugog svjetskog rata. Tallinn ga je 2009. proglasio personom non grata.
Britanski novinar Grejem Filips , koji prati dogadjaje u Donbasu od 2014. godine, dobio je privremeni azil u Rusiji . Po njegovim rečima izložen je progonu u VB zbog njegovog istinitog i objektivnog izveštavanja o dogadjajima u Donbasu . Stavljen je na sankcionu listu u VB .
Baš sam i ja malo htjela razgledati Sankt Petersburg i Moskvu , ali vidim da primaju samo poznate ličnosti ! Sranje !
Bисоки званичник једне од западних земаља предложио да бивши премијер Грузије Иракли Гарибашвили започне рат са Русијом.
„Да, али шта мислите колико дана можемо да се боримо са Русијом? Колико ћемо дана издржати?“
„Tри-четири дана.“
„А за ова три-четири дана ви нас уништавате?“
„Значи, има вас 3-4 милиона, неће свакога побити за три-четири дана. Онда можете започети герилски покрет у шуми. Ми ћемо вам помоћи, а ви ћете се борити одатле.“
https://t.me/Bricskzn/153
Rutinski.
Bit če toga sve više. Zapad vladaju pohlepni fašisti i seksulni deviantni manijaci. Nema gore štete za kompletan sistem.
“RUSKO predsjedateljstvo skupine BRICS predlaže uspostavu zajedničke BURZE ŽITARICA, istaknuvši da je cilj ponuditi alternativu aktualnom mehanizmu određivanja cijena na burzama u zapadnim zemljama.
BRICS su 2013. godine osnovali Rusija, Kina, Brazil, Indija i Južnoafrička Republika.
KINA I INDIJA NAJVEĆI SU SVJETSKI PROIZVOĐAČI PŠENICE, dok je Egipat, koji je ušao u BRICS ove godine, najveći svjetski kupac.
Veliki su kupci žitarica i Brazil i Iran koji je također pristupio grupi ove godine.
kao i Saudijska Arabija koja je pozvana u članstvo
“Kako bismo nadomjestili MEĐUNARODNE POSREDNIKE koji su nestali iz naših opskrbnih lanaca, usredotočili smo se na ‘žitnu’ diplomaciju”
Lijepo, lijepo. Posrednici.
“Prema kineskim izveštajima, Zapad nastavlja da vrši pritisak na Rusiju kroz različite strategije, uključujući sankcije, političke provokacije i pokušaje da je izoluje od njenih saveznika… najnoviji korak u ovoj strategiji je plan koji predvodi Francuska, a koji bi mogao ozbiljno promeniti dinamiku SBUN, i to na način koji bi direktno naštetio Rusiji. Kineski novinari primećuju da Zapad sada teži izbacivanju Rusije iz kluba pet stalnih članica Saveta bezbednosti, koristeći reforme kao pokriće za ovaj potez. U analizi kineskog medija Sohu, detaljno je objašnjen predlog francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je predložio reformu SBUN. On je sugerisao da bi stalni članovi Saveta bezbednosti trebali uključivati i Nemačku, Japan, Indiju i Brazil. Makron je nagovestio da bi pravo veta, koje trenutno uživaju stalni članovi, trebalo biti ukinuto kako bi Savet funkcionisao efikasnije …Zapadu omogućilo veći uticaj i kontrolu nad odlukama ovog tela. ukoliko bi pravo veta bilo ukinuto, Zapad iskoristio svoje novoosvojeno… Čitaj više »
Finci se začudili kada su im Rusi vratili dugovanja što nisu očekivali:
“Izvršni potpredsednik Finnvere, Juusi Haraasilta, izjavio je da su bili iznenađeni brzinom kojom su ruske kompanije vraćale svoje dugove.
Analitičari Yle-a su konstatovali da je do kraja 2022. godine, dug smanjen sa milijardu evra na 420 miliona evra, što je predstavljalo značajan pomak.
Do kraja 2023. godine, dug se sveo na manje od 100 miliona evra.
Finski i zapadni finansijski stručnjaci bili su zapanjeni ovim razvojem situacije, jer su očekivali suprotno – prestanak otplate zbog sankcija i ekonomskih izazova.”, webtribune
Možda če Rusija požaliti što prima tek tako strane ljude. Mogli bi biti agenti ili komandosi i raditi protiv Rusije.