Ruski predsjednik razgovarao je sa saudijskim prijestolonasljednikom, razgovarajući o OPEC Plus
Ruski predsjednik Vladimir Putin i saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman u telefonskom su razgovoru razgovarali o bilateralnoj suradnji i mjerama za stabilizaciju globalnog tržišta nafte, objavio je u ponedjeljak Kremlj.
Razgovaralo se o “pitanjima daljnjeg razvoja bilateralne suradnje na političkom, trgovinskom, gospodarskom i energetskom području”, priopćio je Kremlj. Nadalje, dvojica čelnika govorila su o “suradnji u okviru OPEC Plus kako bi se osigurala stabilnost svjetskog tržišta nafte”. Putin i princ Mohammed razgovarali su nekoliko puta otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini prošle veljače, a ovi su se pozivi dogodili usred sve većeg raskola između Saudijske Arabije i SAD-a, najbližeg međunarodnog partnera Kraljevine.
Tijekom prošle godine, Rijad je produbio svoje veze s Pekingom i objavio svoju spremnost da trguje naftom za kineski juan, što je potez koji bi ugrozio položaj američkog dolara kao dominantne svjetske petro-valute.
Kao de facto čelnik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), Saudijska Arabija dodatno je omalovažavala SAD prošlog srpnja kada je odbila povećati proizvodnju nafte nakon sastanka princa Mohammeda i američkog predsjednika Joea Bidena. Povećanje bi istodobno koristilo Bidenu snižavanjem cijena plina u SAD-u uoči izbora na sredini mandata u studenom i oslabilo bi rusko gospodarstvo smanjenjem prihoda od nafte.
Umjesto toga, OPEC i njegovi saveznici (skupina nacija uključujući Rusiju koje čine ‘Plus’ u naslovu organizacije) složili su se u listopadu smanjiti proizvodnju za dva milijuna barela dnevno, što je potez koji je cijene održao stabilnima za dobrobit proizvođača.
Budući da su i Moskva i Rijad pokazali zanimanje za održavanje svojih naftnih profita, ograničenje cijena ruske nafte koje podupiru SAD u objema se glavnim gradovima smatra potencijalnom prijetnjom prihodima. Nadalje, članice OPEC-a zabrinute su da bi ta mjera u budućnosti mogla postati “globalna cijena” i potencijalno uništiti njihova gospodarstva. Washington je odgovorio na odbijanje Saudijske Arabije da poveća proizvodnju prijetnjom da će preispitati svoj odnos s Rijadom “na vrlo namjeran način”. Demokratski zastupnici vršili su pritisak na Bidena da zaustavi prodaju oružja Kraljevstvu osim ako to ne poništi OPEC-ovo smanjenje proizvodnje, optužujući Saudijce za “dosluh” s Rusima.
Kakom lahkotom daju sankcije po svijetu, vrlo brzo bi mogo SAD biti Severna Koreja, ali imaju oni pudlice u EU.
Zar neko misli da ce saudijci okrenuti ledja amerikancima i britima, pa tu porodicu su oni ostavili na vlasti i nema potrebe dalje objasnjavati.
Sve je to amerika aminovala.nisu badava evropljani histerisali na pomen trampovog imena
Na slikama ovaj bucmasti arabo kasapin uvijek izgleda simpaticno.
Slažu se.
Gazda je povukao jos nezgodniji potez – zaduzio je juznoafrikance da upregnu diplomatiju i da americke saveznike dovuku u BRICS i SOS. Za pocetak uspjeli su sa Indonezijom kojoj americke komapnije cine 90%. Oni imaju pristup i zemljama koje se boje Kine.
Preko Arapa ide ruska nafta