Redefiniranje ruske strategije u Siriji i Donbasu i jasno određivanje neprijatelja

Benjamin Netanyahu zabrinut
121 komentar

Premijer izraelskog režima Benjamin Netanyahu je 24. rujna Putinovu odluku da Siriji isporuči napredne sustave S-300 “Favorit”  nazvao “neodgovornom igrom”  koja će uzrokovati veliki sigurnosni rizik u regiji.

Netanyahu se uhvatio telefona čim je saznao za odluku Moskve o isporuci Siriji sustava S-300 u dva tjedna. Izraelski premijer je rekao ruskom predsjedniku da će se bombardiranja ciljeva u Siriji ipak nastaviti.

“Izrael će nastaviti štititi svoju sigurnost i interese”, rekao je Netanyahu i obećao da će nastaviti istragu incidenta u kojem je krivnjom Izraela stradalo 15 ruskih časnika, a dodao je i kako ne sumnja u izvješće svoje vojske.

Prema njegovim riječima, krivac za katastrofu “neodgovorna strana” kojoj će Rusija pomoći s još više smrtonosnog oružja.

Putin je odgovorio da njegova vlada ne prihvaća izjavu izraelskih pilota kako F-16 nisu koristili ruski Il-20 kao “radarsku zaštitu”.

Predsjednik Rusije je ponovno naglasio “kako su informacije izraelske vojske suprotne zaključcima ruskog Ministarstva obrane i ruska strana je zaključila da su akcije izraelskih ratnih zrakoplova bile glavni uzrok tragedije”. Dakle, odgovornost za obaranje ruskog zrakoplova snosi Tel Aviv.

Unatoč formalnim obećanjima o nastavku suradnje u sprečavanju zračnih sukoba, obje zemlje su odlučne u svojim stavovima. Za oba čelnika je kompromis o ovom pitanju pun ogromnih političkih gubitaka. Zapadni mediji, komentirajući rastući rusko-izraelski sukob, prije svega vide volju ruske vojske, koja insistira na nalazima svoje istrage, iako neki političari u Moskvi, iz različitih razloga, drugačije tumače tragediju s obaranjem Il-20.

Prije službene objave je član Odbora za obranu Vijeća Ruske Federacije Franz Klincevič rekao kako Rusija već ima sve resurse potrebne za potpuno zatvaranje sirijskog zračnog prostora za Izraelu. Nakon ove izjave je nekoliko dužnosnika u Izraelu i Sjedinjenim Državama pomislilo kako neće biti naknadnih isporuka oružja sirijskoj vojsci, posebice ne sustava S-300 “Favorit”.

Pentagon i izraelska vojska su se pitali koje će Moskva korake poduzeti kako bi adekvatna odgovorila na nove izazove?

Na kraju je postalo poznato da je Rusija spremna Siriji isporučiti dva sustava pukovnije S-300 s 24 lansera, svaki s 4 projektila svaki. Teoretski, takav broj učinkovitih presretača zračnih ciljeva jamči sigurno nebo nad Sirijom.

Čak i do danas su Assadove trupe s manjim ili većim uspjehom odbijali napade izraelskih zračnih snaga sa zastarjelim sustavima S-125 i S-200, koje se dobili još 1980. U svakom slučaju, prerano je govoriti o “smrti” sirijske protuzračne obrane, nakon brojnih pokušaja zapadne koalicije da unište sirijske sustave.

Istovremeno je sirijska vlada, osim sustava S-300, također zatražila i borbene zrakoplove MiG-31, jer kažu da samo projektili zemlja-zrak nisu dovoljni.

Izrael posjeduje tehnologiju kojom umanjuje rizik uništavanja zrakoplova od strane kopnenih sustava protuzračne obrane. Na primjer, “pametni” protuprovalni projektil i laserski sustavi koje je razvila tvrtka Elbit Systems iz Haife su se već dokazali. U svakom slučaju, ali će izraelsko ratno zrakoplovstvo morati postupati vrlo oprezno, kako ne bi bilo oboreno od sustava S-300 “Favorit”.

Rusiju je u situaciji kada je neprijatelja bolje precijeniti nego podcijeniti, a znakovito je da je za većinu ruskog vojnog i političkog vrha, te javnog mnijenja Izrael “postao neprijatelj”.

I dok Izraelci nervozno reagiraju na najavu isporuka S-300 Siriji, logično je pretpostaviti da će izraelska vojska  poduzeti određene korake kako bi ovu potencijalnu prijetnju svela na “nulu”. Ako zbrojimo sve što kažu izraelski i američki stručnjaci, zaključak je da su sustavi S-300 “Favorit” vrlo ozbiljna, ali ne i kritična opasnost za izraelske pilote.

Kao odgovor na dostavu sustava S-300 Tel Aviv će najvjerojatnije početi  koristiti američke F-35, te zrakoplove F-16 A, jer model B više ne može provoditi zahtjevne misije, što svjedoči i nedavni gubitak jednog zrakoplova ove klase, prvi put u 35 godina borbenih operacija izraelskog zrakoplovstva

Izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman je ranije obećavao uništenje S-300 pomoću najnovijih zrakoplova F-35 i inovativne bombe “Spice-250”, navodno posebno dizajnirane za uništavanje ruskih sustava.

Istina, čak i u Izraelu postoje oštri kritičari takve strategije za borbu protiv sustava S-300. Konkretno, Moshe Arens, bivši izraelski ministar obrane, bivši ministar vanjskih poslova i veleposlanik u Sjedinjenim Državama, kritičan je o mogućnostima zrakoplova F-35 “Lightning-II”, posebice ako se u zraku suoče s ruskim presretačima. Prema njegovim riječima, F-35 borac je pred sustavima S-400 nemoćan i vrlo je ranjiv na sustave S-300 “Favorit” .

Prema njegovim riječima, “uvođenje značajnog broja F-35 u zrakoplovstvo Izraela ne treba biti prioritet”. Tel Aviv predlaže nadogradnju kasnijih verzija borbenih zrakoplova F-16, od kojih je posljednji Izraelu isporučen 2006. godine.

Što se tiče sustava S-300, za Izraelce nije važna sama isporuka, nego tko će njima rukovati i tko će ih kontrolirati. Ministar obrane Avigdor Lieberman je izjavio kako ovi sustavi, ako njima ne rukuju Rusi, za izraelsko zrakoplovstvo ne predstavljaju prijetnju.

“Prijetnja za Izrael može nastati samo ako nad njima kontrolu preuzmu ruski vojnici”, rekao je izraelski ministra obrane Lieberman.

Rusija je sada svjesna da je za židovsku državu i SAD, koje stoje iza Izraela, uništenje sustava S-300 “Favorit” isporučenih Siriji od temeljne je važnosti. Za njih je to pitanje ne samo politike i sigurnosti, nego i nacionalnog prestiža i natjecanja u kvaliteti oružja.

S obzirom na mogućnost izraelskog ratnog zrakoplovstva i Mossada, moguće je da će poduzeti sve korake kako bi slomili kičmu ruskoj vojsci u Siriji, prije svega sabotažama na kopnu i aktiviranjem agenata spavača.  Ministarstvo obrane Rusije svakako treba uzeti u obzir ovaj faktor.

Redefiniranje strategije Moskve na Bliskom istoku i Donbasu

Iako je neprijatelja bolje precijeniti, nego podcijeniti, prije svega zato što je Moskva svojom najavom počela puno veću igru u Siriji nego ranije, treba biti objektivan kada se govori o izraelskom zrakoplovstvu.

Razdoblje od zadnjeg tjedna u rujnu 2018. se može opisati kao kratkotrajan i značajan period redefiniranja strategije Moskve u odnosu na primarne vojne i političke probleme na Bliskom istoku i istočnim područjima ruske  odgovornosti.

U tim područjima se iz godine u godinu sve više i oštrije izaziva status Rusije kao supersile i stvara znatna količina operativnih i taktičkih problema u Siriji i Donbasu, kao i vodama Mediterana, Crnog i Azovskog mora.

Protiv neposrednog jačanja pritiska sankcijama na Rusiju, novih antiruskih napada Ukrajine i Izraela, bez obzira na ustupke koje je Kremlj u više navrata ponudio u rješavanju situacije u Donbasu i na jugu Sirije, gdje se Izrael bojao prisutnosti Hezbollaha, savjetnika Iranske revolucionarne garde i iranskih milicija.

Rusko vodstvo je ulagalo sve napore kako bi pokušalo smiriti napetosti, ali se trud na kraju pokazao uzaludnim i Moskva je konačno odlučila pooštriti diplomatsko, vojne i političke mjere protiv agresora, među koje je uvrstila i  Izrael.

Vremena neozbiljnih i nejasnih odgovora ruskog Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva obrane na agresivne akcije neprijatelja su prošla.

Iako je sukob u Ukrajini u drugom planu, u konačnici se Moskva odlučila na snažni diplomatski pritisak na Kijev i nedavno je upozorila ukrajinske vlasti na neposredno priznanje Donjecke i Luganske Narodne Republike u slučaju pokušaja pokretanja ofenzive na ova područja. To je za televiziju Rusija 1 rekao je zamjenik predsjednika Odbora za poslove Zajednice nezavisnih država Državne Dume Konstantin Zatulin.

Rusija je Kijev upozorila i da se ne igra s vatrom, nakon što je ukrajinska obalna straža zarobila ruski ribarski brod “Nord” i tanker “Mehaničar Pogodin”. Moskva je odlučno odbacila pokušaj da se pod krinkom zapadnih privatnih vojnih tvrtki, snaga Ujedinjenih naroda i NATO instruktora u Donbasu provede “hrvatski scenarij” čišćenja Donbasa i protjerivanja u Rusiju vojske narodnih republika i stanovništva, nakon čega bi uslijedila militarizacija ukrajinskih topničkih postrojbi sjeverno od Azovskog mora.

To bi znatno ugrozilo plovidbu Azovskim morem i stvorilo značajnu prijetnju Državnoj graničnoj službi Rusije i službama sigurnosti. Šteta bi bila nepopravljiva, jer ruska Crnomorska flota i Državna granična služba FSB Rusije ne bi mogla ući u Azovsko more i provoditi svoje aktivnosti.

Na drugoj strani se dogodila provokacija sa zrakoplovom Il-20 i Tel Aviv se suočava s odmazdom u obliku isporuke sustava S-300. Kao što vidimo, sve je povezano i Donbas, Azovsko more, Sirija i ostala žarišta se ne mogu odvojiti jedno od drugog.

No, Rusija će u Siriju poslati i automatizirane sustave kontrole koji će se kombinirati s jedinicama vrlo učinkovite mreže protuzračne obrane koju će činiti S-300, “Pancir-S1” i “Buk-M2E”.

Iako Izraeli dalje uporno tvrdi kako je za tragediju kriva Sirija, čak i Iran koji je na “krivom mjestu” podigao navodno “skladište oružja za Hezbollah”, Moskva ne vjeruje izraelskom režimu i odlučila je “presjeći” njegove nade u korijenu, uz iznimno razočaravajuće posljedice za izraelsku vojsku.

Ako su se ranije izraelski piloti na zrakoplovima F-15 i F-16I “SUFA”, zbog sporosti reakcije sirijskih S-200 i mogućnosti suzbijanja zastarjelih sirijskih radara, lako mogli popeti na visinu od 7 do 8 km iznad i lansirati bombe GBU-39 / B na udaljenosti od 80 do 110 kilometara, bez straha za svoje živote, sada će to biti vrlo teško, možda i nemoguće.

Osim toga, jedan od glavnih elemenata sustava S-300 “Favorit” je moćan radar koji bez problema može uhvatiti metu tipa F-16I s EPR suspenzijom od oko 2,5 četvorna metra i precizno ga automatski pratiti i neutralizirati na udaljenosti od 170 do 180 km. Uzimajući u obzir da izraelski piloti koriste sustave EW Elisra SPJ-40, ova udaljenost može biti smanjena na 110 do 130 km, ali je i to dovoljno, jer još uvijek ne dopušta sigurnu upotrebu bombe GBU-39 / B.

Dakle, na sirijskom bojnom polju će F-16I biti prisiljeni raditi isključivo na terenu, što eliminira mogućnost korištenja uskih bombi s elektroničkom paramagnetskom rezonancom (EPR) od 0,015 četvornih metara na velikim udaljenostima, koje su korištene sve donedavno.

To će zahtijevati korištenje najpoznatijeg taktičkog projektila dugog dometa Delilah-AL, kojeg je razvila IMI korporacija.

Unatoč činjenici da je domet ovog projektila oko 250 km, brzina mu je od 400 do 850 km/h i nema veliki manevarski potencijal. Prema tome, sirijska protuzračna obrana lako može izračunati putanju, ima dovoljno vremena za njegovo otkrivanje i više gađanja u ovu vrstu izraelskog projektila, do njegovog uništenja.

Naravno, Izraelu ostaje mogućnost da pokrene opći napad i pokuša uništiti sirijske i ruske sustave protuzračne obrane i sustava za elektroničko ratovanje, ali ovdje govorimo o znanstvenoj fantastici, bez obzira koliko prijetili Netanyahu i Lieberman.

Pretplatiti se
Obavijesti o
121 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
eu kolonija
6 godine prije

udarna vijest: pentagon povlači raketne sustave “patriot” sa bliskog istoka

ps. koliko god se neki trudili da nahvale izrael i njegovu tehniku I omalovaže rusiju I njenu tehniku jedno su propustili primjetiti a to je da je izrael do sada ratovao samo sa nenaoružanim beduinima I palestinskom djecom.

drugo. autor članka piše o mogućnostima izraelskih sustava kada rusija I sirija sjede ukopane u mjestu a ovi napadaju. ne piše o mogućnostima da npr. rusi uzoru sve zračne baze na teritoriji države izrael ako se izrael bude previše kofrčio. hoću reći da batina ima dva kraja

Dub Miroslav
6 godine prije

Da parafraziram:”Na jugoistoku ništa novo!”?

dalmata
6 godine prije

Napokon,Rus je jasno reka”ko je bob ako je pop”,Izraelci su izuzetno podmukla sorta namatana svim mastima,krvavih ruku i Rusija mora bit spremna,ne samo da obrani Sirisko nebo i svoju vojsku,vec,na svaki buduci provokativni akt tuc Izrael.Vrime je za isprobat nove Ruske rakete.Kad jedan put Rus oplete po Cionostickim aeorodromima,i onim Zidovskim tvornicama koje su proizvele oruzje za napad na Ruse, i napravi dar mar ,Izrael ce podvuc rep.Ako im smeta Hetbolah i Iranci to govori staru istinu o (USrA psihodelija)lako je daljinski tuc slabije.A kad ih Hezbolah scepa za gusu prsa o prsa samo cvilu,i momenat(pisali ste o tome)da je Rusija od junackog i legendarnog Hezbolaha stvorila jaku vojsku,jos ih bolje obucit, naoruzat,posebno PVO sistemima,protuoklopnim oruzjem.A isto Rusija mora uradit sa tvrdim Irancima.Cifutska sorta razumi samo silu.Koliko puta su lagali rusima u oci?Koliko puta su im Rusi progledali kroz prdte i da sansu da pokazu samo ”LJ” od ljudi.I licemjerju… Čitaj više »

Zvrk
6 godine prije

Još će ispast šahovski potez kojim Rusija osigurava čitavo sirijsko nebo. A zato su bile nužne žrtve.

slix
6 godine prije

mala opaska glede “F-35 borac”, engl. – fighter se prevodi kao lovac, makar kad su avioni u pitanju

Edo
6 godine prije

Naivno je vjerovati da će Izrael odustati od napada u Siriji a isključivo zato jer još nisu dobili pravu dozu. Ono što nikako da shvate ni Izrael ni SAD je to da nakon svake provokacije Rusija pojačava svoje kapacitete i jača položaj u Siriji. Oni će i dalje smišljati nove provokacije, vjerovatno kako onesposobiti S-300 ili ga uništiti, i podizati nivo sukoba do otvorenog rata. Iako svi misle da je to početak armagedona, svi će se ustručavati pokrenuti nuklearno naoružanje. Ono što će se desiti je vjerovatno veliki sukob u kojem će se napraviti velika razaranja u kratkom vremenu i svi će se, u još kraćem vremenu, pitati kuda idemo. Opet će proraditi telefoni a trenutni rezultat će igrati ulogu u pregovorima. Zato Rusija treba biti spremna da ozbiljno oplete i uništiti sve što bude moguće u najkraćem roku.

Mačak
6 godine prije

Ma što se bune? Imaju F-35, dođu ispraše ih i odu.
Možda ipak taj F-35,svetli na radarskom ekranu?

pametni telefon
6 godine prije

da ruska strategija, ahahaaaa hebali vas pijani rusi, nema nista od njihove strategije dok oni podizu nadgrobne spomenike u obliku iphone-a. zamislite amerikanca ili britanca da podize djetetu badgrobni spomenik u obliku ruskog “pametnog” telefona.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6209225/Dead-ringer-Russian-woman-given-five-foot-high-tombstone-shape-favourite-iPhone.html

Kažun
6 godine prije
Ara
6 godine prije

Ma Genijalno mi je ovo
.
Imaš vrlo široku operativnu slobodu u Siriji i silu koja se drži dogovora ,
te u jednom trenutku odlučiš da im izlješ kantu vruće vode na glavu
I onda se počneš kao pura dreku čuditi što reagiraju na veoma predvidljiv način.
Sada si u šoku što su se Rusi raspizdili i što ti nevjeruju iako si svjestan da si ih pokušao nakon svega i bezočno slagati?
.
Voli bih da mi netko otkrije što su Izraelci mislili da će biti posljedica ovog njihovog poteza???
Da Rusi neće reagirati uopće???
Da će na prvu početi pucati , te da će ih uvući u sukob sa NATOM?
E jesu ga isplanirali , genijalan potez ako su željeli pomoći Iranu.

m.ivanisevic
6 godine prije

Nije mi jasno zašto mi mičete postove? Jel to zato što sam onog redi.ula doli upitao da mi objasni što je to n

m.ivanisevic
6 godine prije

Zašto mi mičete postove? Ovaj dole r.dikul tako je to piše gluposti o nekom novo ustaškom jeziku, a vi meni mičete postove. Ne zna razliku između lovca i jurišnika, ali važno da zna za novo ustaški.

onaj najgl.....veći Dalton
6 godine prije

IAF (Izraelsko ratno zrakoplovstvo) je računalo da će, slijedeću dotadašnju praksu, nabavom F-33 Raptora, riješiti na dulje staze pitanje zračne nadmoći na Bliskom Istoku. Odluka američkog Kongresa da se Raptori ne isporučuju nikome izvan SAD, izazvala je kod Izraela (i Japana) određene probleme u planiranju održavanja tehničke superiornosti, jer je postojeća flota izraelskih F-16C/D Barak/Brakeet i F – 16I Sufa i F-15I Ra’am, već vremešna. IAF bi radi modernizacije trebalo u idućih tri do šest mjeseci odlučiti da li nabaviti još 25 F-35I ili F-15I. IAF već ima 12 F-35I Adir, a a trebao bi do 2024.g. preuzeti ukupno 50 komada. Pismo namjere između Izraela i Lockheed Martina govori o nabavi 75 zrakoplova F-35I. U prvom ugovoru Izrael se obvezao na kupnju 19 F-35 za 125 milijuna dolara po zrakoplovu, a drugi od 14 zrakoplova za 112 milijuna dolara po zrakoplovu. Cjena zrakoplova bi do 2020. trebala pasti na oko… Čitaj više »

burt
6 godine prije

ako je istina da SAA hoće baterije S-300 rasporedit na obali, unutrašnjosti i granici sa Libanonom, Izraelom, Jordanom i Irakom jeli misle da mogu uspostavit zonu zabrane leta, uvođenje zone zabrane leta je politička odluka koju su u prošlosti donosili UN ili NATO i nikad se nije dogodilo da bi se neka država ili međunarodna organizacija na čijem teritoriju djeluju američki vojnici usudila uvest zonu zabrane leta za avijacije SAD-a ili NATO-a ili Izraela, neki ne čuju sami sebe kakve gluposti pišu da će američki, izraelski, francuski avioni počet padat po Siriji, to je nezamislivo da SAA protuavionska obrana može uvest zonu zabrane leta za najveće svjetske zračno-raketne sile

Ivi tz
6 godine prije

Ja sam davno rekao da će RUSIJA spasiti SIRIJU.

Mate
6 godine prije

Netanjahu je psihopat – medicinski dokazano.

Šule
6 godine prije

Šta sam vam govorio Izrael nastavlja sa raketiranjem Sirije bez obzira na Pancire,S-300 itd…njihovi avioni su spremni ovaj vikend ponovo uništit Iranska skladišta i sl..imate na njihovim portalima vjesti.

Nestrpljivi
6 godine prije

Nisam na strani izraela!!!, al po njihovom ponasanju-razvalit ce oni sve te ruske sustave…kroz povijest su se pokazali da su pametna-zivahna i ratoborna bica sa vrhunskom tehnologijom…
U najmanju ruku ce svojim zakamufliranim komandosima na tlu sabotirat te sustave i rusi ce ispast budale…nadam se da nece, no mogli bi vrlo lako….a to pisem samo zato sto oni apsolutno nemaju respekta prema nikome…jer mene bi na njihovom mjestu vec 500 puta bilo sram kako i sto rade..

davor
6 godine prije

Izrael će nastaviti sve kao i dosad, po defaultu će uvlačiti Ameriku u napade i sukobe a povremeno i ostale nacije. Karakteristika izraelske administracije je da uvijek laže, negira, odbacuje, cenzurira, antisemitizira sva izvješća o svojim vojno-obavještajnim neuspjesima, primjera je bezbroj, eto znamo kako na sastanku s ruskim vojnim vrhom su molili da im se ne vide lica, kad je srušen njihov F-16 nad sirijskim nebon rekli su da uopće nije bilo avionskih intervencija u tom periodu, kad je uhapšen Mossadov imam u Libijskoj džamiji cenzurirali su sva izvješća na društvenim mrežama, kad je uhapšen izraelski general sa Isilom u Iraku platili su šutnju i razmjenu u abnormalnim količinama.

Imam
6 godine prije

Sad shvacam zasto su zidovi izvrsili atentat na sirisku jedinicu koja je srusila cio avion.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.