U trenutku kada Trumpove globalne carine mijenjaju ekonomski krajolik svijeta, Hrvatskoj, a i drugim balkanskim državama se otvara neočekivana prilika za gospodarski preporod – ali ne pod vodstvom dosadašnjih političkih struktura, već njihovim temeljitim preoblikovanjem ili čak ukidanjem.
Trenuci krize kao prilika za promjene
Povijesno gledano, veliki društveni preokreti događali su se tijekom ili nakon kriza. Trenutna ekonomska nestabilnost i promjene na globalnom tržištu stvaraju savršene uvjete za redefiniranje uloge politike u društvu. Trumpove carine, premda izazivaju nelagodu među tradicionalnim ekonomistima, zapravo su katalizator koji može ubrzati ono što je već dugo potrebno – oslobađanje od prekomjernog političkog aparata.
Politika kao volonterska služba, ne karijera
Zamislite Hrvatsku gdje politička funkcija nije profesija, već privremena građanska dužnost. Izvorna ideja demokracije u antičkoj Grčkoj nikada nije predviđala profesionalne političare koji desetljećima žive od javnog novca. Povratak politike njezinim korijenima – kao volonterske službe za dobrobit zajednice – mogao bi eliminirati one koji u njoj vide samo način bogaćenja.
Kada politika prestane biti unosan posao, u njoj će ostati samo oni kojima je istinski stalo do javnog dobra.
Automatizacija umjesto birokracije
Moderni algoritmi i blockchain tehnologija mogu zamijeniti značajan dio administrativnog aparata. Zamislite:
- Automatsko izdavanje dokumenata bez potrebe za uredima punim činovnika
- Pametne ugovore koji sami izvršavaju plaćanja kad su uvjeti ispunjeni, eliminirajući potrebu za nizom kontrolora i nadzornika
- Decentralizirane aplikacije za javno glasanje o bitnim pitanjima, bez posrednika i uz javnu kontrolu
Tehnologija koju danas imamo može obaviti 70% administrativnih poslova brže, jeftinije i bez korupcije.
Financijski aspekt reforme
Kada zbrojimo plaće, naknade, vozila, osiguranja, mirovine i ostale pogodnosti političara i njihovih imenovanica, govorimo o milijardama kuna godišnje.
Preusmjeravanjem tih sredstava u obrazovanje, zdravstvo ili poduzetničke poticaje, Hrvatska bi doživjela procvat koji nikakav “strateški plan razvoja” ne može postići.
Lokalna autonomija kao odgovor na globalnu nestabilnost
U svijetu gdje globalne carine mijenjaju pravila igre, lokalna samodostatnost postaje ključna konkurentska prednost. Zamislite hrvatske regije koje razvijaju vlastite ekonomske modele prilagođene lokalnim resursima:
- Slavonija fokusirana na naprednu poljoprivredu i prehrambenu industriju
- Dalmacija s razvojem održivog turizma i obnovljivih izvora energije
- Sjeverna Hrvatska kao centar za inovacije i proizvodnju
Decentralizacija odlučivanja i ekonomska autonomija regija nije samo teorija – to je praktični odgovor na izazove koje donose protekcionističke politike.
Put do implementacije
Kako provesti ovakvu transformaciju? Postupno i planirano:
- Prva faza: Smanjenje plaća i povlastica političarima za 50%
- Druga faza: Uvođenje automatiziranih sustava za rutinske administrativne poslove
- Treća faza: Tranzicija prema volonterskom modelu političkog angažmana
- Četvrta faza: Potpuna rekonstrukcija javne uprave oko principa minimalne birokracije
Novo doba traži nove modele
Dok se svijet priprema za eru smanjene globalne trgovine i pojačane regionalne autonomije, Hrvatska ima jedinstvenu priliku predvoditi transformaciju prema efikasnijem društvu. Umjesto da se brinemo zbog Trumpovih carina, trebali bismo ih promatrati kao signal za promjenu modela – od društva opterećenog političkim parazitizmom prema zajednici gdje tehnologija služi građanima, a ne birokraciji.
Ovo nije utopijska vizija, već praktična nužnost u svijetu koji se rapidno mijenja. Pitanje nije možemo li si priuštiti takvu transformaciju, već možemo li si priuštiti da je ne provedemo.
Vrijeme je da Hrvatska iskoristi globalnu krizu za lokalni preporod. Bez političara-profesionalaca, ali s građanima-volonterima i pametnom tehnologijom, možemo stvoriti društvo koje će biti otpornije, pravednije i sposobnije odgovoriti na izazove budućnosti.
Tko predloži takvo što, njemu treba dati glas, jer današnja demokracija je obična manipulacija.
Iz rubrike: ”Evolucija ili revolucija…”
To je nama naša borba dala, da imamo…
(nastavi po osobnom afinitetu)
P.S.
Odvjetnik se u zatvoru sastaje sa svojim klijentom…
Imam za vas dvije vijesti, jednu dobru i jednu lošu, od koje da počnem?
S lošom.
Analiza mrlja krvi na žrtvi dokazuje da je to vaša krv.
A što je onda dobro???
Hemoglobin, kolesterol, šećer…. su vam normalni!
Ovo bi naizgled bila direktna demokratija za koju se iz sve snage zalažem ali u konkretnom predlogu mnogo toga “škripi”. Osnovno – vođenje društva ne može biti volonterska aktivnost!!! Ko će da se prihvati takve dužnosti – samo oni koji su ekonomski zbrinuti, ostali ne mogu da rade bez plate (bez obzira da li je početni period ili kasnije)! Tako bi opet izbacili tajkune na vrh. Da uzmemo moju varijantu, da društvo odlučuje a da su vlasti samo izvršioci narodne volje. Onda bi vlast bila nešto slično administratoru portala gde su komentatori populacija celog društva! Bez obzira što društvo daje konačnu reč, “administrator” mora da usklađuje teme koje se razmatraju i da vodi diskusiju kako ne bi nastao haos – recimo nije u interesu države da se silna energija i sretstva ulažu u dokazivanje da Zemlja nije ravna. Veliki angažman vlasti znači veliku posvećenost poslu što znači da nemaju vremena… Čitaj više »
Vec smo vidjeli sta se desi kada gradjanin volonter koji nema veze sa politikom postane predsjednik. Jedan glumac slucajno se nassao na spisku kandidata za predsjednika i vecina ukrajinaca ga je zaokruzila.
Čovječe lako ste došli od Trumpovih carina do političara volontera?

Možete možda Trumpa zamisliti kao volontera i za što služe carine?
Za te “volontere” da si mogu podići plaću 60%, a ne smanjiti 50%.
Kad bi im plaća bila tako mala na razini volonterizma mi bi i “političke volontere” uvozili iz Nepala i Filipina.
eh, kamo srece da bude tako, profi politicari’ redom taban i mnogo, mnogo toga jos taban. sta kosta da kosta, u svakom slucaju jeftinije danas nego sutra. osim toga, svima iste place, svima, pa ti onda budi sta hoces. zasto politicar ima vecu placu od smetlara, istina, on je mozda bolje ‘potkovan’ sto ne znaci ujedno i koristan, pogotovo danas, a da nema smetlara udavili bi se za tri dana u smecu, da, da. a djeca, djecu neka donose rode – obzirom na upitnu genetiku dosta je i bilo.
Trumpove carine ne mijenjaju nista. Popušio je vrijeme, sto znači da će se rat u Ukraini nastaviti barem ovo ljeto. U utorak je popušio i legalnu mogućnost trećeg mandata jer je izgubio Wisconsin. Europa je već sada povećala proizvodnju oružja i zadovoljava 50% potreba Ukraine, tako da Trump dobrano kasni. Zato i ovaj cirkus sa tkz. carinama koji ce i onako platiti američki građani, a i oni debilni sponzori sa inaguracije, sve kako bi se prikrile gubitničke pozicije. Po Trampu bi oni morali raditi u tvornicama za 500 dolara i proizvoditi tenisice i ženske gaće. Ne znas tko je luđi, Trump, oni koji su ga izabrali ili oni koji puše ovakve priče.
Poštenje je najvažnije a ne automatizacija ili birokracija.
Under the chapter: “Automatizacija umjesto birokracije” I would add: AI-powered direct democracy would eliminate the need for politicians by providing safe and secure internet voting. AI can also be used in personality profiling to support economic equality; everyone contributes to society to the best of their abilities, and society provides free care for basic and uniquely individual human needs, rendering the idea of “profit” obsolete…but this would not work withouth independent media and education in human values. That is why our “Radničko Samoupravljanje” couldn’t save the SFRJ