Rusija blokira Signal povezan s CIA-om

Signal
9 komentara

Roskomnadzor je kao razlog za zabranu naveo zabrinutost zbog terorizma

Ruski nadzornik interneta Roskomnadzor ograničio je pristup aplikaciji za razmjenu poruka Signal, navodeći pravne probleme.

Signal se dugo promovirao kao siguran messenger, ali kritičari su upozoravali da je razvijen i održavan uz financiranje američkih obavještajnih službi.

U izjavi za medije u petak, Roskomnadzor je rekao da je zabrana “zbog kršenja zahtjeva ruskog zakonodavstva, čija je provedba nužna kako bi se spriječilo korištenje glasnika u terorističke i ekstremističke svrhe”.

Izjava je uslijedila nekoliko sati nakon što su se ruski korisnici aplikacije počeli žaliti na prekide rada.

Signal su nekoć preporučili NSA zviždač Edward Snowden i tehnološki mogul Elon Musk kao način razmjene poruka daleko od znatiželjnih očiju obavještajnih agencija. Međutim, zabrinutost oko aplikacije seže gotovo jednako daleko.

Fond za otvorenu tehnologiju koji je početkom 2010-ih osigurao početni novac za razvojnog programera Signala bio je izrez američkog State Departmenta, pod inicijativom ‘Internet Freedom’ tadašnje državne tajnice Hillary Clinton. Prema New York Timesu, Washington je nastojao stvoriti “‘internet u sjeni’ i sustave mobilne telefonije koje disidenti mogu koristiti za potkopavanje represivnih vlada” putem obojenih revolucija, na primjer.

Godine 2017. WikiLeaks je otkrio da bi CIA mogla lako zaobići Signalove enkripcije pomoću alata za hakiranje opisanih u otkrićima Vault7. U siječnju 2022. švicarska vojska zabranila je korištenje Signala, WhatsAppa i Telegrama, navodeći kao razlog zabrinutost za zaštitu podataka.

Financiranje američke vlade za Signal navodno je presušilo prošlog prosinca, a aplikacija je počela imati poteškoća. Musk, koji je podržao aplikaciju 2021., upozorio je na “poznate ranjivosti” koje se “ne rješavaju” u svibnju.

Ruske su vlasti posljednjih godina pokušale srušiti niz zapadnih internetskih platformi, obično navodeći brigu o privatnosti podataka, kao i njihovu neprijateljsku politiku i cenzuru u vezi sa sukobom u Ukrajini.

CIARoskomnadzorrusijaSignal
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
4 mjeseci prije

…pod inicijativom ‘Internet Freedom’ tadašnje državne tajnice Hillary Clinton.

Ovo je dovoljno procitati, pametnom ne treba vise.

eks
4 mjeseci prije

Rusi uvek deluju sa zakašnjenjem , umesto preventivno. Zbog toga trpe udarce.

Schwarze Hunderte
4 mjeseci prije

Nimalo pametno … Sada su ih baš izreklamirali 😁 . Znači da aplikacija i te kako radi posao 😉!

Max
4 mjeseci prije

Nikad čuo.

Miro
4 mjeseci prije

Руси су допустили да им Укре уђу у Курску област. Тешка срамота и јад једне Нуклеарне силе.

Zoran
2 mjeseci prije

Sigurnost digitalne komunikacije je danas ključna. Ovdje donosimo kratak pregled popularnih aplikacija i njihovih bezbjednosnih karakteristika. iMessage Apple iMessage koristi end-to-end enkripciju između Apple uređaja, ali poruke prema ne-Apple korisnicima nisu enkriptovane, a iCloud backup može biti nezaštićen bez dodatnih postavki. Signal Signal je najprivatnija aplikacija, sa end-to-end enkripcijom za sve poruke i pozive. Ne prikuplja gotovo nikakve podatke i idealna je za maksimalnu privatnost. Telegram Telegram nudi opcionalnu end-to-end enkripciju samo u “tajnim čatovima”, dok su standardne poruke enkriptovane samo na serverima. Korisnicima daje fleksibilnost, ali je manje siguran od aplikacija s automatskom enkripcijom. WhatsApp WhatsApp koristi end-to-end enkripciju za sve poruke i pozive, ali prikuplja metapodatke (kao što su podaci o kontaktima i vremenu slanja). Takođe, Facebook kao vlasnik ima pristup korisničkim podacima, što može biti zabrinjavajuće za privatnost. Viber Viber takođe koristi end-to-end enkripciju za sve poruke i pozive. Iako nudi visoku zaštitu, prikuplja određene podatke o… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI