Rusko ministarstvo energetike potpisalo je ove nedjelje sporazum sa indijskim Ministarstvom čelične industrije čiji je cilj povećanje isporuke ruskog koksnog uglja Indiji na 40 miliona tona godišnje.
Dogovor je potpisan na Forumu energetske nedjelje Rusije, koji je održan od 13. do 15. oktobra u Moskvi.
Prema riječima ruskog ministra energetike Nikolaja Šulginova, Rusija trenutno isporučuje oko osam miliona tona svih vrsta uglja u ovu južnoazijsku zemlju.
Sporazum takođe ima za cilj da stimuliše preduzeća u Rusiji i Indiji za razvoj ležišta uglja, razvoj logistike i infrastrukture uglja, promociji istraživanja i razvoja u proizvodnji, kao i obrazovanju i obuci radnika u industriji uglja.
Treći najveći uvoznik uglja na svijetu, Indija, trenutno se bori sa nedostatkom uglja. Ugalj čini oko 70 % nacionalne proizvodnje električne energije. Većina indijskih elektrana na ugalj ima kritično nizak nivo zaliha usred rastuće potražnje za električnom energijom.
Sve veći jaz između visokih međunarodnih i domaćih cijena uglja takođe je uveliko smanjio uvoz posljednjih mjeseci.
Rusi su propustili i prepustili kini otvaranje i sirenje svojih firmi kapitala i podruznica sirom indije. I gledano sa mog stajalista to im je veliki plus. Nisu postupili pod pritiskom zarade i kapitala sto je cudno, i za pohvalu.
Indijci su pametni – potpisali su dugorocni ugovor i povecai uvoz za 500%. Brisel i dalje racuna na trziste, kratkorocne transakcije i trzisne cijene. Kad se pametne zemlje osiguraju dugorocnim ugovorima manjak energenata ce se locirati u EU.
Ovi iz Brisela se ponasaju kao da su na celu UAE ili Katara i misle da imaju visak energenata kojeg treba prodati po sto skupljoj cijeni.
Kina i Indija povećavaju potrošnju uglja a europsku industriju uništavaju institucije EU suludom politikom “održivog razvoja” i agendom obnovljivih izvora energije koji povećavaju cijene energenata do neizdržive razine.
Ugljen košta 300 dolara za tonu