Rusija, Iran i Turska ponovo su potvrdile svoju namjeru da održe samit u formatu Astana čim to uslovi dozvole, navodi se u zajedničkom saopštenju nakon rezultata 17. međunarodnog sastanka o Siriji u ovom formatu.
“Strane su podsjetile na Zajedničku izjavu od 1. jula 2020. o održavanju sljedećeg trojnog samita u Islamskoj Republici Iran čim to uslovi dozvole”, navodi se u saopštenju.
Nadalje, strane su potvrdile svoje planove da “sazovu 18. međunarodni sastanak o Siriji u formatu Astana u Nur-Sultanu u prvoj polovini 2022. godine, uzimajući u obzir situaciju s pandemijom”, te “organiziraju još jedan ministarski sastanak u formatu Astana”.
Borba protiv terorizma
Rusija, Iran i Turska osudile su rastuću terorističku aktivnost u različitim dijelovima Sirije, koja rezultira žrtvama među civilima i oštećenjem civilne infrastrukture. Strane u formatu Astana potvrdile su potrebu saradnje u cilju iskorijenjivanja svih terorističkih grupa u zemlji.
Zemlje članice su se osvrnule i na razvoj događaja u zoni deeskalacije Idliba i složile se da ulože dalje napore za poboljšanje humanitarne situacije u toj oblasti. Strane su naglasile potrebu održavanja mira usred pune implementacije svih postojećih sporazuma o Idlibu.
“Države su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog povećanog prisustva i terorističkih aktivnosti “Hayat Tahrir al Sham” (zabranjene u Rusiji) i drugih povezanih terorističkih grupa koje je Vijeće sigurnosti UN-a označilo, a koje predstavljaju prijetnju civilima unutar i izvan Idliba zona deeskalacije“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Humanitarna situacija u Siriji
Rusija, Iran i Turska odbacile su jednostrane sankcije Siriji, izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog humanitarne situacije u zemlji i uticaja pandemije COVID-19, koja predstavlja dubok izazov za socio-ekonomsku situaciju.
„Kako bi podržale poboljšanje humanitarne situacije u Siriji i napredak u procesu političkog rješenja, strane su pozvale međunarodnu zajednicu, Ujedinjene narode i njihove humanitarne agencije da pojačaju svoju pomoć cijeloj Sirija kroz projekte ranog oporavka i izgradnje otpornosti, uključujući obnavljanje osnovnih infrastrukturnih sredstava – objekata za vodosnabdijevanje i snabdijevanje električnom energijom, škola i bolnica, kao i humanitarno deminiranje u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom”, navodi se u saopštenju.
Strane su također osudile izraelske vojne napade na Siriju koji su u toku, koji “krše međunarodno pravo, međunarodno humanitarno pravo, suverenitet Sirije i susjednih zemalja, ugrožavaju stabilnost i sigurnost u regionu i pozvali na njihov prekid”. Oni su “naglasili da je izraelska zloupotreba civilnih zrakoplova kao pokrića u svojim agresijama na sirijsku teritoriju grubo kršenje međunarodnih propisa, ugrožavajući živote civila.”
Geneva agenda
Zemlje garanti naglasile su značajnu ulogu Ustavnog odbora u Ženevi i izrazile opredijeljenost da ga podrže kroz stalnu interakciju sa sirijskim stranama u Ustavnom komitetu i specijalnim izaslanikom generalnog sekretara UN-a za Siriju Geirom Pedersenom.
“Primijetili smo sazivanje 6. runde Radne komisije Sirijskog ustavnog odbora između 18. i 22. oktobra u Ženevi i pozvali na održavanje njenog 7. kruga što je prije moguće uz konstruktivan pristup sirijskih stranaka”, navodi se u saopštenju.
„[Sstrane] su izrazile uvjerenje da bi rad Odbora trebao poštovati Zadatak i Osnovni poslovnik kako bi se omogućilo Komitetu da provede svoj mandat pripreme i izrade nacrta ustavne reforme za odobravanje, kao i da postigne napredak u njenom radu i vođenju osjećajem kompromisa i konstruktivnog angažmana bez stranog uplitanja i eksterno nametnutih vremenskih rokova u cilju postizanja opšte saglasnosti svojih članica”, navele su zemlje garanti.
Povratak izbjeglica
Rusija, Turska i Iran također su naglasile potrebu da se omogući siguran, dostojanstven i dobrovoljan povratak izbjeglica i interno raseljenih lica u njihova mjesta boravka u Siriji, osiguravajući njihovo pravo na povratak i pravo na podršku.
„U tom smislu, strane su pozvale međunarodnu zajednicu da pruži potrebnu pomoć sirijskim izbjeglicama i interno raseljenim licima i potvrdile svoju spremnost da nastave interakciju sa svim relevantnim stranama, uključujući Ured Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) i druge specijalizovane međunarodne agencije“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Zemlje su pozdravile uspješnu operaciju međusobnog oslobađanja pritvorenika 16. decembra 2021. godine i istakle da je ova akcija potvrdila njihovu odlučnost da u okviru Radne grupe povećaju i prošire saradnju. „[Sstrane] su se složile da je potrebno povećati obim budućih operacija na oslobađanju pritvorenika, a aktivnosti Radne grupe proširiti na primopredaju tijela i identifikaciju nestalih osoba“, navodi se u saopštenju.
SATANA ne Astana, krivo ste procitali!
Inace glavni grad zemlje iz kojeg poticu Hazari a koji je grad s najvise iluminatskih i masonskih simbola na svijetu!
Eto gdje ode “tkzv” opozicija novonormalnome zapadu!
Nema ovdje podjele na dobrog Putina i zli Nato vec sam Satana protiv svih gradana svijeta!
Erdo se nešto usuko na slici. Zanima me imaju li turci rezervnoga da ga zamjene po potrebi? Ovaj putin je navodno treći ili četvrti po redu.
Skup prirodnih saveznika.
Zelenski je niži od Putina!!! 🤗
Imate nedavnu sliku Erde i Elenskog, pa usporedite.
Porijeklo riječi “Astana”
Etymology. From Kazakh Астана (Astana), meaning capital, from Persian آستانه (âstâne).
Dakle, značenje: “glavni grad”.