Rusija: Iran može postati član Euroazijske ekonomske unije u svibnju

Iran - Rusija - Vladimir Putin - Hassan Rohani
20 komentara

Rusija je poručila kako bi Iran se mogao pridružiti novom ekonomskom bloku već u svibnju ove godine, što bi bio potez koji bi mogao pomoći i Rusiji i Iranu da izbjegnu utjecaj sankcija koje im nameću SAD.

Ruski ministar energetike Aleksandar Novak je za medije rekao kako bi iransko članstvo u Euroazijskoj ekonomskoj uniji (EEU) moglo pomoći u širenju bilateralne trgovine i ulaganja između Teherana i Moskve.

“Potez za ulazak bi bio privremeni sporazum o stvaranju zone slobodne trgovine između Irana i Euroazijske ekonomske unije, koji je trenutno u naprednoj fazi i očito će pokrenuti daljnji razvoj trgovine i jačanje investicijske suradnje”, rekao je Novak, koji je također supredsjedatelj rusko-iranske međuvladine komisije.

Dužnosnici u Teheranu su u prosincu prošle godine rekli kako Islamska Republika očekuje da će se uskoro dovršiti formalnosti u pogledu članstva u Euroazijskoj ekonomskoj uniji.

Iranski mediji su citirali Behrouza Hassanolfata, direktora za europske i američke institucije za promicanje trgovine s Iranom, koji je rekao da će sporazum sa zemljama članicama EEU biti potpisan već u veljači 2018. godine.

EEU je gospodarska unija bivših sovjetskih država koja uključuje Kazahstan, Bjelorusiju, Kirgistan i Armeniju i Rusiju. Euroazijska ekonomska unija ima za cilj jamčiti slobodan promet roba, usluga, kapitala i radnika među zemljama članicama.

Blok je počeo funkcionirati 1. siječnja 2015. i zajedno s Kinom, koja nije član, ali usko surađuje sa svim zemljama EEU, smatra se glavnom gospodarskom silom koja može izazvati moć Europske unije i Sjedinjenih Država.

Naime, EEU jeste jedinstveno tržište koje obuhvaća Rusiju, Kazahstan, Bjelorusija, Kirgistan i Armeniju i uspostavljeno je 2015. godine, ali više od 40 zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući Kinu, Indoneziju i neke južnoameričke zemlje, izrazile su zanimanje za sporazum o slobodnoj trgovini s EEU. Trgovinski blok je o ovom pitanju također održao pregovore s Južnom Korejom, Egiptom i Indijom.

EEU je već priopćila kako će potpisati sporazum o članstvu s Iranom prije kraja 2017. godine.

Premijeri Euroazijske ekonomske unije su kao prioritet odlučili u ožujku razgovarati s Teheranom, nastojeći se proširiti izvan kombiniranog tržišta EEU od 183 milijuna ljudi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je prošlog kolovoza rekao kako Moskva želi da se Iran pridruži EEU, jer je to korak koji će biti presudan u približavanju dviju zemalja u njihovih planova za osnivanje strateškog partnerstva.

Putin je tada naglasio kako je istraživanje već počelo i da se otvara mogućnost stvaranja zone slobodne trgovine između Irana i EEU.

“Iran je dugogodišnji partner Rusije. Vjerujemo da će bilateralni odnosi biti uzajamno korisni, posebno zbog smanjenja napetosti nakon postizanja sveobuhvatnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu”, rekao je Putin.

EEUEuroazijska ekonomska unija
Pretplatiti se
Obavijesti o
20 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Kenan
6 godine prije

Možda je Bržežinski napisao Veliku šahovsku ploču,ali Putin vuče najbolje poteze po njoj već 10 godina.

Son of Alerik
6 godine prije

Koliko god altruistični bili motivi u integracijama, unijama, ekonomskim zajednicama , iz dosadašnjeg iskustva možemo vidjeti kako ne završavaju kao čisti altruizam. U pravilu se dogodi da oni koji s jačih pozicija u zajednice uđu iskorištavaju te zajednice kako bi proširile, povećale svoj utjecaj, razvijale se na teret slabijih zemalja. Nekakva win-win situacija teško je moguća. Njemačka je i prije EU bila gospodarska sila, u EU je postala još i jača. Hrvatska primjerice u EU postaje sve slabija i ovisnija o drugima. Ako država nema na raspolaganju carine, ako ne smije potpomagati financijski svoje strateške prioritete, onda je prepuštena golom neoliberalizmu kojeg danas koriste jednako američke i europske korporacije, kao i kineske i ruske. Intergracije imaju smisla u orwelovskoj strukturi svijeta – blokovi zemalja jedni protiv drugih i trećih. Što se tiče nas, mi smo svrstani.Već smo u društvu onih koji su protiv drugih, sad se drugi integriraju kako bi… Čitaj više »

Milkec
6 godine prije

Kak to funkcionira ko ziherica. Baš me zanima što će učiniti i Katar koji je u nemilosti. Amerika se uspjela posvaditi sa cijelim svijetom

čitatelj portala
6 godine prije

Neka se što više povezuju Rusija i Iran.

Alen
6 godine prije

Istok gradi novi sistem, novi okvir , van kontaminiranog ekonimskog sistema koji vodi usa…
Novi svijet se gradi na istoku stari dolarski je pred zavrsetkom karijere..

A mi svezani mentalnim lancima…

Dubrava
6 godine prije

Neznam koliko je za Rusiju pametno pustiti Iran u EEU jer je to velika zemlja sa 80 miliona stanovnika i moglo bi u Rusiju nahrliti miliuna migranata kojih je i samim Rusima dosta moglo bi doci do pobune naroda kao i 2012.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI