Nakon primirja između Moskve, između Jermenije i Azerbejdžana, koje je sprovela Moskva, ruska vojska je započela uspostavljanje centra za humanitarni odgovor u Stepanakertu, de facto glavnom gradu sporne regije Nagorno-Karabah.
Sukob oko teritorije, koji je besneo od kraja septembra, naglo je završen u ponedeljak, nakon što je Rusija uspela da nagovori jermenske i azerbejdžanske lidere da pristanu da zaustave borbe. Kao deo primirja, ruski mirovnjaci preselili su se u Nagorno-Karabah da odvoje zaraćene strane i zauzdaju sve moguće provokacije.
Ruska vojska je već započela uspostavljanje centra za humanitarni odgovor u Stepanakertu, navodi se u izjavi Ministarstva odbrane. Predviđeno da bude potpuno operativan za nedelju dana, centar će videti vojsku, službe za vanredne situacije i druge ruske agencije kako rade ruku pod ruku kako bi se osiguralo da se civili mogu bezbedno kretati čim na snagu stupe uslovi azerbejdžansko-jermenskog primirja.
Ruske trupe u najvećem gradu Nagorno-Karabaha takođe će pojačati graničari i spasilačko osoblje iz različitih saveznih agencija u narednim danima.
Lider Nagorno-Karabaha Araiik Harutiunian rekao je da pozdravlja stvaranje ruskog centra za humanitarno reagovanje, uzimajući u obzir situaciju u otcepljenom regionu koja je rezultat onoga što je opisao kao „agresiju Azerbejdžana“.
Prve jedinice mirovnih snaga koje su stigle u Nagorno-Karabah ranije ove nedelje već rade na osiguranju sigurnog povratka onih koji su pobegli od neprijateljstava u regionu, koji su naselili etnički Jermeni, ali Azerbejdžan smatra delom svoje teritorije.
Područje je decenijama predstavljalo prepirku između suseda Južnog Kavkaza i oni su već vodili krvavi rat između njega od 1988. do 1994. godine.
U subotu su ruske trupe pratile devet autobusa koji su prevozili 250 ljudi Lašinskim koridorom, a još oko 450 izbeglica trebalo bi da krenu na isto putovanje u nedelju.
Uz kontrolu nad nekim oblastima u Nagorno-Karabahu, koje su Azerbejdžanu predate kao deo primirja, planinski prevoj dug 6 kilometara jedini je preostali put koji povezuje Nagorno-Karabah sa Jermenijom. Ruski mirovnjaci će štititi ovu vitalnu arteriju najmanje narednih pet godina.
Prekid vatre podržan je duž cele kontaktne linije u Nagorno-Karabahu u nedelju, saopštilo je Ministarstvo odbrane. Ruski mirovnjaci nadgledaju situaciju sa 18 osmatračnica postavljenih širom regiona, dodaje se deleći mapu dve „zone odgovornosti“ (zelene i narandžaste), u kojima su ruske trupe aktivne. Uz Lakin koridor postavljeno je još sedam privremenih osmatračkih mesta.
Spusise Rusi Turke dobro ipak je ovo njihovo dvorište.
Velikom broju drzava je krivo zato jer je Rusija uspostavila mir u tom podrucju Kavkaza.
Nekako razmisljam: Rusi su dobro to izkoristili, a mozda cak u tandemu sa Turcima odigrali dobru sahovsku partiju, da bi svoje trupe postavili izpred Ruske granice i tako zatvorili krizno zariste, koje bi verovatno u bliskoj buducnosti zaseli Amerikanci.
Rusi su došli tu da ostanu. I tako će i biti
Teško primjenjiv sporazum, zbog toga što Armenci vraćaju okupirane dijelove Azarbeđana, ali sada su Azeri i sami okupatori dijelova Karabaha koji je oduvijek autonomno područje Armena. Problem je jedino što su Armenci izabrali pogrešnog pokrovitelja. Npr. Turci su dovoljno licemjerni da istovremeno podržavaju tkz. turski Cipar, kojeg naravno ne podržava nitko drugi. A varljivi saveznik Armenaca istovremeno okupira Krim i Donbass, a sada sudjeluje kao mirotvorac na štetu Armena.
Eh Rusi…
Nece vam niko zahvaliti…kao sto nikad i nije
Ko se jos sjeca pomaganja Talijanima oko pandemije
kako ce gladna ruska vojska pomoci ikome, to je dokazano kroz povijest, jadan narod kome rusi pomazu, ………………da nisu mozda organiirali zracni/ vazdusni/ most
Osnovni vektori Moskve:
Ukrajina
Carigrad
Možda i Izrael
Sve je u funkciji tih pravaca!