Ruska državna nuklearna korporacija Rosatom planira tužiti njemački Siemens zbog nedostave opreme namijenjene za nuklearnu elektranu Akkuyu u Turskoj, prema izjavama izvršnog direktora Alekseja Lihačova.
Oprema je nabavljena od alternativnih dobavljača kako bi se održao tijek izgradnje, rekao je Lihačov u intervjuu za ruski TV kanal Russia 24 u subotu.
„Očito će biti tužbi. Plaćena oprema nije isporučena. To nam je donijelo dodatne troškove, kako za specifičnu kupnju opreme tako i za prilagodbu vremena instalacije te opreme. Ovi zahtjevi će biti podneseni“, izjavio je Lihačov.
Nuklearna elektrana Akkuyu, smještena u južnoj turskoj pokrajini Mersin, trebala bi postati prva nuklearna elektrana u Turskoj. Projekt se temelji na sporazumu između Rusije i Turske iz 2010. godine. Njezin prvi reaktor prvotno je planiran za puštanje u pogon 2023. godine. Međutim, kašnjenja su pomakla rok za sljedeću godinu, prema Lihačovu.
Rosatom još nije najavio ciljni datum za puštanje u pogon prvog reaktora. Očekuje se da će sva četiri reaktora, od kojih svaki može proizvesti 1200 megavata, biti operativna do 2028. godine. Nakon potpunog puštanja u pogon, postrojenje vrijedno 20 milijardi dolara trebalo bi pokriti 10% potreba Turske za električnom energijom, izjavio je turski ministar energije i prirodnih resursa Alparslan Bayraktar.
U srpnju je Lihačov priznao da su zapadne sankcije predstavljale izazove, posebno u vezi s financijskim transakcijama i nabavom opreme. Turski ministar energije osvrnuo se na situaciju u rujnu, ukazujući da je Siemensova nedostava uzrokovala kašnjenja.
Rekao je da odluka vjerojatno proizlazi iz zapadnih ograničenja prema Rusiji zbog sukoba u Ukrajini. „Ako Siemens namjerava nametnuti sankcije Rusiji, onda je Turska također ozbiljno pogođena time“, rekao je Bayraktar. Ankara je već podnijela pritužbu o tom pitanju „na najvišoj razini“, dodao je, inzistirajući da bi njemačka tvrtka trebala „platiti cijenu“ za svoje ponašanje.
Turska, koja se protivi europskim i američkim sankcijama Rusiji koje su zapadne zemlje uvele zbog sukoba u Ukrajini, održava bliske veze kako s Moskvom tako i s Kijevom.
Bayraktar je spomenuo da je Rosatom osigurao alternativnu opremu od kineskih proizvođača kako bi ublažio utjecaj na raspored projekta.
Glasnogovornik Siemensa potvrdio je u rujnu da neki dijelovi nisu isporučeni u Tursku zbog njemačkih izvoznih propisa.
Unatoč tim izazovima, Lihačov je naglasio da se izgradnja odvija prema planu. Napomenuo je da slični projekti u Bangladešu i Egiptu napreduju prema rasporedu.
Ugovori se moraju poštivati inače se sve ruši .