Dok Washington prijeti uvođenjem dodatnih sankcija Rusiji, analitičari očekuju da će odgovor Moskve biti isti kao i obično usmjeren na povećavanje ekonomske neovisnosti Rusije.
“Amerikanci kažu: budite oprezni ili bismo mogli učiniti više, ali Rusija će samo nastaviti put prema ekonomskoj neovisnosti”, rekla je zamjenica glavnog ekonomista na Institutu za međunarodne financije u Washingtonu, Elina Ribakova za Bloomberg.
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena upozorila je u nedjelju na “posljedice” do kojih će doći ako bi oporbeni aktivist Aleksej Navaljni umro u zatvoru. Upozorenje je uslijedilo nakon uvođenja novih ekonomskih kazni od strane SAD-a, zbog tvrdnji o ruskom hakiranju i uplitanju u predsjedničke izbore. Novo-nametnute mjere uključuju zabranu kupnje obveznica na primarnom ruskom tržištu.
Međutim, glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, rekao je u petak da taj potez nije utjecao na osnove ruske ekonomije. „Makroekonomska stabilnost je u potpunosti osigurana“, rekao je Peskov. „Učinkovitost našeg gospodarskog bloka međunarodno je priznata. Nemamo razloga sumnjati u ovo stanje stvari“, nastavio je.
Međunarodne rejting agencije potvrđuju da je Rusija dobro pozicionirana u slučaju kratkoročnog poremećaja na tržištu, prvenstveno zbog solidnog stanja svog sustava, s time da je potražnja lokalnih banaka snažna, navodi Fitch. Moody’s je u ponedjeljak rekao da će ruske financijske rezerve omogućiti zemlji nošenje s negativnim učincima sankcija. Rejting agencija S&P također je primijetio da sankcije neće imati značajan utjecaj na obnavljanje ruskog proračuna i da neće potkopati stabilnost financijskog tržišta zemlje.
Stručnjaci ističu da su tijekom sedam godina zapadnjačkih sankcija prema Rusiji, zbog Ukrajine, ruska vlada i središnja banka smanjile izloženost zemlje dolarima, premjestile imovinu iz SAD-a i prodale manji dio duga strancima.
Rusija je preoblikovala svoje međunarodne udjele, smanjujući udio u američkom dolaru u korist drugih valuta i zlata. Državne rezerve u zemlji kontinuirano rastu posljednjih godina, a od 09. travnja iznosile su 580,5 milijardi dolara, usprkos Covidu-19, rezerve su prošle godine porasle za više od 40 milijardi dolara.
Udio zlata u ruskim deviznim rezervama prvi je put rekordno skočio iznad dolara 2020. godine. Plemeniti metal činio je 24 % zaliha središnje banke krajem rujna. Udio dolarske imovine iznosio je 22 %, u odnosu na više od 40 % u 2018. godini.
Udio ruskih međunarodnih rezervi u SAD-u srušio se na nešto manje od 7 % do kraja rujna, u odnosu na oko 30 %, koliko je iznosio u 2014. godini.
Kao dio plana predsjednika Putina, koji se odnosi na dedolarizaciju trgovine, Rusija je također smanjila upotrebu dolara u svom izvozu s EU, Kinom i Indijom. Euro je gotovo prestigao dolar u trgovini Rusije s EU, a već ga je nadmašio u izvozu u Kinu. Otprilike dvije trećine ruskog izvoza u Indiju trenutno se plaća u rubljama.
“… Rusija je preoblikovala svoje međunarodne udjele, smanjujući udio u američkom dolaru u korist drugih valuta i zlata. Državne rezerve u zemlji kontinuirano rastu posljednjih godina, a od 09. travnja iznosile su 580,5 milijardi dolara, usprkos Covidu-19… rezerve su prošle godine porasle za više od 40 milijardi dolara. …” Posto je ocito da je pojedincima na diskusjama: poprilicno “razumljivo” da je Rusija “prodaje” preko 100 tona svog monetarnog ZLATA Rotschildovom Comexu u Britaniji – (naravno za one “papirnate shekele” kojih imaj skoro 600 milijardi i ne znaju sta ce sa njima...)… te smatraju da Rusija potrebiuje jos koji Rotschildov “papirnati shekel” umjesto monetarnog ZLATA… … bilo bi zanimljivo cuti – kako ti “strucnjaci” objasnjavaju sljedecu anomaliju…? Dakle usprkos “napada trulog i gadnog Zapada” – i jasno i logicno izrazene zelje da SMANJI udio “papirnatih shekela” u svojim rezervama…ta ista “slobodarska Putinova Rusija“: bukvalno spasava (zlocinacki) Rotschildov Comex….(cijim bi padomm cijela… Čitaj više »
Russia is the envy of the world. Top class leaders. Years ahead of anyone in science and military advancement. Love and respect from Canada.
Putin pametno čarka ne bi li svako malo Rusija dobila neke sankcije.EU sankcije su podigle poljoprivredu i ojačali selo a slično je s tehnologijama.Rusi su naime čeznuli za zapadnom robom kao nekada mi u Trstu i Grazu i svoje bolje nisu kupovali.Taština!. Mi smo dobili EU i trgovačke lance i¨zato porušenu industriju i prazna sela.700 000 ljudi je naprasno iselilo.Putin jedino čačka polako da Ameri ne bi naglo zategnuli pre jako pa ne bi imao dovoljno vremena za pozitivni rast.Mis po mic,stalno rastu i rade a AMeri nerade nego štampaju dolare.Sjetimo se Njemačke poslije prvog rata.