Pomorski region Južnokineskog mora predmet je spora između Japana i Kine, Tokio upravlja područjem ostrva Senkaku, ali Peking i Tajvan – osim što dijele rastuće tenzije – takođe polažu pravo na tu teritoriju.
Sjedinjene Države i Japan sprovode zajedničke vojne vježbe za mogući sukob sa Kinom zbog Tajvana, izvijestio je Financial Times, pozivajući se na vojne zvaničnike.
Prema šestorici neimenovanih ljudi koji su citirani u izvještaju, američki i japanski vojni zvaničnici započeli su “ozbiljno planiranje” mogućeg sukoba tokom posljednje godine predsjednikovanja Donalda Trumpa. Paralelno sa planiranjem, Vašington i Tokio su navodno sprovodili „strogo povjerljive ratne igre za stolom i zajedničke vježbe u Južnokineskom i Istočnokineskom moru“.
Nekoliko zvaničnika koje je FT citirao rekli su da su zajedničke vježbe u Južnokineskom moru između saveznika nazvane “obukom za pomoć u katastrofama”, jer je u okolini ostrva Senkaku održano više vježbi kako bi se pripremili za sukob sa Pekingom oko Tajvana,koji je nekih 350 kilometara zapadno.
Prema izvještaju, američki i japanski zvaničnici ispituju pravna pitanja u vezi sa zajedničkim vježbama, među kojima su pristup bazama i logistička podrška koju bi Tokio mogao pružiti u slučaju sukoba. Izvještaj je, posebno ocjenjujući mogućnost da Japan bude umiješan u takav sukob, ukazao na to kako će se Vašington osloniti na vazdušne baze u Japanu.
Jedan zvaničnik je primijetio da SAD i Japan treba da „hitno“ stvore mehanizam trilateralne razmjene sa Tajvanom radi razmjene informacija o kretanju kineskih pomorskih i vazdušnih snaga.
„Neke od takvih vrsta podataka dijele Tajvan i SAD, kao i Japan i SAD. Ali nemamo direktne trilateralne raazmjene “, rekao je zvaničnik. „Ne možete to početi da postavljate usred nepredviđenih okolnosti. Morate to učiniti sada “.
Prema izvještaju, zvaničnici iz SAD, Japana i Tajvana istakli su da je saradnja „znatno porasla“ nakon sporazuma postignutog 2017. o podjeli kodova vojnih aviona koji su olakšali identifikovanje prijateljskih letjelica. Japan se navodno okrenuo ka povećanju saradnje zbog „rastuće svijesti“ o značaju nezavisnog i suverenog Tajvana za sopstvenu bezbjednost.
Konačni cilj dva saveznika je navodno izrada “integrisanog ratnog plana” za Tajvan.
Ono što je posebno uznemirilo SAD i Japan je povećani broj kineskih borbenih aviona koji lete regionima tajvanske zone PVO, a takođe i pekinški brodovi koji uplovljavaju u teritorijalne vode oko spornih ostrva Senkaku.
Tokio–Peking sporovi zbog ostrva, tajvansko pitanje
Prijavljene zabrinutosti u vezi sa mogućnošću rata zbog Tajvana dolaze pošto je Japan ranije optužio Kinu da svojim brodovima plovi vodama ostrva Senkaku – teritorije pod kontrolom Japana na koju Peking polaže pravo, jer su ostrva,kako primjećuje Peking, na japanskim mapama označena kao kineska teritorija oko 1783. i 1785.godine.
Peking ne priznaje japansku kontrolu nad ostrvima, nazivajući tu teritoriju „ostrvima Diaoyu“. Tokio se protivi pekinškim brodovima koji plove u blizini sporne teritorije, nazivajući ih „neprihvatljivim upadima”. Japan uživa podršku Sjedinjenih Država, a Peking je optužio dvije zemlje za „udruživanje” protiv kontinentalne Kine.
Pored toga, na pomorske teritorije u Južnokineskom moru polaže pravo nekoliko drugih entiteta, uključujući Filipine, Brunej, Maleziju, Vijetnam i Tajvan, s tim što posljednji istovremeno traži nezavisnost od kontinentalne Kine. Peking nastavlja da insistira na tome da je Tajvan dio kopna, nudeći politiku „Jedna Kina“.
“… osim što dijele rastuće tenzije …”
Ma sve bi Goyim nekako i progutao, kao i u zadnjih 400 godina…
Nego – Zasto BAS SADA – “rastuce tenzije“…
Nije li “neko” – bas sada, kad Kurtona cirkus ne prolazi kako su planirali – narucio ove “rastuce tenzije“… a vrlo vjerovatno i “regionalni rat“…?
Amerikanci će razviti posebnu vrstu termita koja se hrani samo kineskim štapićima za jelo i onda samo čekati da Kinezi pomru od gladi.
Mnogo će Japanaca poginuti za obranu Tajvana kako bi ameri zaštitili svoj način života.
Mogli bi Džapanci i ovaj rat završiti sa nuksima u avliji. Opet ih zasvrbjeo određen dio tijela.
čačkaj mečku
Kina upravo zato i nadlijeće zonu obrane da iskuša njihove reakcije. Mislim da kad Kineska vojna sila krena neće biti dovoljne Japanske ni Tajvanske ni Američke snage a ni vojna tehnika neće biti dovoljne. Zato slijedi novo grupiranje snaga i opremanje Tajvana i Japana a možda i Južne Koreje novim PZO i PRO sustavima Patriot PAC 3 i THAAD a možda još ponešto pri čemu je najmanje koristan F35.. Ali mislim da to ne bi pomoglo a možda bi se u rat uključila i Sjeverrna Koreja ali to je u domeni pretpostavke. Velik adut adut Kineske strane je brojnost a drugi je raketni arsenal.