Gotovo polovina (48%) Amerikanaca zabrinuta je za sigurnost svojih bankovnih depozita, prema anketi Gallup-a sprovedenoj mjesec dana nakon kolapsa Silicon Valley Bank i Signature Bank i objavljenoj u četvrtak.
Ranije ove sedmice, First Republic Bank je postala treća velika američka finansijska institucija koja je zatvorila svoja vrata u tri mjeseca, što je ponovo izazvalo strahove o stabilnosti industrije.
Gotovo petina (19%) od 1.013 anketiranih Amerikanaca izjavila je da je ‘veoma zabrinuta’ za sudbinu svojih finansija, dok je još 29% bilo ‘umjereno’ zabrinuto. Najveći procenat je bio ‘nisu previše zabrinuti’ (30%), a 20% je bilo potpuno bezbrižno.
Brojke su bile slične onima koje je objavio Gallup 2008. nakon kolapsa Lehman Brothersa – investicione banke koja se smatra „prevelikom da bi propala“, čija je propast izazvala najgoru finansijsku krizu od Velike depresije. Republikanci su skloniji izraziti zabrinutost za sigurnost svog novca, a 55% ih je izjavilo da su zabrinuti, u poređenju sa 51% nezavisnih i samo 36% demokrata.
Činilo se da ovi odgovori odražavaju osjećaje pojedinaca o stranci u Bijeloj kući – postavljeno je isto pitanje 2008. nakon što je Lehman Brothers propao pod administracijom republikanca Georgea W. Busha, republikanci su se manje (34%) brinuli od demokrata (55 %) ili nezavisni (44%). Te brojke su se promijenile samo tri mjeseca kasnije nakon što je demokrata Barack Obama izabran za predsjednika.
Amerikanci koji zarađuju manje od 100.000 dolara godišnje su se malo češće brinuli o tome da li je njihov novac siguran u banci od onih koji zarađuju više (50% naspram 40%), iako bi depoziti bogatijih pojedinaca verovatnije premašili pokrivenih 250.000 dolara od strane Federalne korporacije za osiguranje depozita.
Navodeći ove brojke i činjenicu da su ispitanici sa fakultetskim obrazovanjem manje zabrinuti od onih bez diplome, Gallup je pretpostavio da je zabrinutost oko toga da li su nečiji bankovni depoziti sigurni zbog nepoznavanja sigurnosne mreže FDIC – iako je anketar priznao nepovjerenje u Vlada takođe može biti faktor.
Skoro 200 američkih banaka suočava se sa sličnim rizicima kao SVB i Signature, prema nedavnom radu Mreže za istraživanje društvenih nauka. Bivši potpredsjednik Lehman Brothers Lawrence McDonald bio je konzervativniji sa svojom procjenom da je 50 banaka spremnih za kolaps, ali je upozorio da će garancije depozita morati biti povećane kako bi se stabilizirao sektor.
Američki predsjednik Joe Biden insistirao je da nema ništa loše u bankarskom sektoru u zemlji, ali je obećao da će proširiti zaštitu FDIC-a preko granice od 250.000 dolara ako bude potrebno.
Američke banke su već propale kao i banke u Europi. Čeka se samo pogodan trenutak za objavu.
Što se imaju brinuti dok štamparija radi. Problem će nastati kad nestane tinte i papira. To će biti prvi korak za uvođenje digitalnog novca.
Opravdano.
Jedno vrijeme sam upozoravao ljude da skinu novac s računa jer nikad ne znaš kad se bank-run može dogodit. Uglavnom su mi se smijali u lice i proglašavali me teoretičarom urote, pa sam prestao. Vjerojatno se neće smijati kad se bankarska kriza prelije iz Amerike u Europu. Što se mene tiče, bail-in 35 milijardi eura depozita bi u Hrvatskoj bio urnebesan.
Dug je put od dupeta do glave.
Pa inije.
Kupite dionice J.P. Morgan…
P.S.
Baba, Amerikanci kažu da je tamo u njih bankarski sustav u redu…
A jesu rekli i da Titanic samo što nije uplovia u New York?
Nije.
Reć’ će…
Novac im je apsolutno siguran a uskoro i bezvrijedan
“Amerikanci koji zarađuju manje od 100.000 dolara godišnje ” O čemu vi pričate? Pa to je godišnji buđet jedne srpske opštine. I onda kažete da je netko zabrinut za svoje pare. Dajte mi još pišite kako Amerika propada.
Domino efekt 😂👍
Trading in US banks halted as financial panic spreads
More regional lenders have seen their shares plummet, prompting regulators to intervene
CBDC (Central bank digital curency) krenuo službeno 01.04.2023.
Drago mi je to čuti! Buđenje uspijeva, a sad trk po gotovinu.
Pa i nije ..
Pa povucite depozite, kupite zlato i sakrijte ga na sigurno.