Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u ponedjeljak zakon kojim se potvrđuje sporazum o zoni slobodne trgovine između Euroazijske ekonomske unije (EEU) pod vodstvom Ruske Federacije i Srbije.
Sporazum koji je potpisan u Moskvi 25. listopada 2019. sadržava osnovna pravila trgovine između država članica EEU i Srbije, u skladu s normama Svjetske trgovinske organizacije. U srpnju je ruska vlada odobrila ratifikaciju sporazuma o zoni slobodne trgovine.
Uključivanje Srbije u zonu slobodne trgovine EEU-a moglo bi otvoriti nove mogućnosti za razvoj poslovnih veza, rekao je ranije Putin. Ruska Federacija na ovaj način osnažuje suradnju sa srpskim partnerom, posebno u pogledu prometne infrastrukture, dodao je. Obje strane izrazile su želju za dodatnim poboljšavanjem kvalitete suradnje u pogledu bankarstva.
Ovaj trgovinski savez uspostavljen 2015. godine, EEU se temelji na carinskoj uniji Rusije, Kazahstana i Bjelorusije. Uniji su se kasnije pridružile Armenija i Kirgistan. 2016. godine Vijetnam je službeno postao prva neregionalna zemlja koja se pridružila savezu. Sindikat je osmišljen kako bi osigurao slobodno kretanje robe, usluga, kapitala i radnika između zemalja članica.
Više od 50 zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući Kinu, Indoneziju, Jordan, Tajland i neke države Južne Amerike, izrazile su interes za sporazum o slobodnoj trgovini s EEU-om. Trenutno su u toku razgovori s Egiptom, Izraelom i Argentinom.
Eto … ipak znate pisati i o Srbiji, ali samo u pozitivnom kontekstu, za razliku od Hrvatske koja je “najgora zemlja na svijetu”
Jel tko moze opsirnije dati informacije na ovo sve skupa?
Govori se o bloku 180 miliona a sto je s Vjetnamom?
Jel mogu sad neretvanske mandarine priko Srbije u Rusiju? 🙂
I do ovoga, Srbija je imala potpisan ugovor o bescarinskoj trgovini sa Rusijom i ništa!
Jednostavno, Srbija nema šta da ponudi a da je kvalitetno i još da garantuje količine. Sama Moskva, najveći grad u Evropi, koja prema nezvaničnim podacima ima preko 20 miliona žitelja, za Srbiju je ogromno tržište ali ne iz vremena SSSR-a!
Ponuda je ogromna i na isto se može probiti kvalitetom, cenom i garantovanim isporukama.
Uzgred, sve republike bivše SFRJ zajedno, izvoze u Rusiju potpuno zanemarljivu količinu roba. Prokockali su šansu jer su proizvodi iz nekadašnje Jugoslavije bili među najcenjenijim na tržištu bivšeg SSSR-a.
Da je bilo pameti, ta pozicija bi se zadržala. Sada, sa naraštajem koji je odrastao u vreme kada nema ni SSSR-a ni SFRJ, i gde je ponuda ogromna, teško da će se nametnuti ruskom tržištu, a posebno EA tržištu, ako se ima u vidu ponuda srpskih proizvoda.
Svaka država se snalazi kako god može. Najvažnije je da je suverena i može donositi odluke.
Nesto slicno kao North Atlantic Terrorist Organization