“Vjera Europe u liberalni svjetski poredak je bila naivna. Za Sjedinjene Američke Države pod vodstvom Donalda Trumpa postoje samo suparnici, ne i partneri”, izjavio je stručnjak za Ameriku njemačkog Vijeća za inozemne odnose Josef Braml.
Brumley je rekao “kako se Europa desetljećima oslanjala na vodeću roditeljsku ulogu Sjedinjenih Država, dolar kao glavnu svjetsku valutu i da će SAD uspjeti jamčiti djelotvorno funkcioniranje međunarodnih institucija, uključujući i WTO, NATO i UN”.
Međutim, ova vremena su prošla i Europa bi to trebala shvatiti.
“Probudite se i prestanite govoriti o željama koje treba realizirati. Funkcioniranje liberalizma i njegovih institucija je neostvareni san”, rekao je Josef Braml, ističući kako je Trump odlučan u namjeri da uništiti ove institucije.
Uloga Sjedinjenih Država kao “branitelja liberalnog svjetskog poretka” je oslabila već pod Barackom Obamom, rekao je stručnjak. “Postoji samo svijet političkog realizma u kojem nema prijatelja i postoje samo zaraćeni blokovi”, naglasio je.
Razinu ranjivosti Europe dokazuje situacija oko Irana. “Političko ujedinjenje Europe protiv Sjedinjenih Država ne funkcionira jer europska ekonomija ima mnogo više interesa poslujući u Americi nego u Iranu”, rekao je stručnjak.
Prema njegovim riječima, ove godine nisu isključene ni vojne akcije protiv Irana od strane Sjedinjenih Država ili Izraela, jer ako SAD i Europa “napuste Iran zbog sankcija”, Kina će početi jačati poslovanje u toj zemlji, a to Washington neće dozvoliti.
Europa svoju politiku sankcija pokušava provoditi uvodeći iz za Harley Davidson ili viski, ali je EU duboko u zabludi ako se nada da će time pogoditi Republikansku stranku. Prema riječima stručnjaka, Trump je već uništio Republikansku stranku, dok je istodobno “ukinuo sustav provjere i ravnoteže i sustav demokratske podijele ovlasti”.
“Europske tvrtke trebaju uložiti u Europu. Moramo modernizirati i proširiti infrastrukturu kontinenta, što će nas učiniti jačima, ali ne s partnerstvom sa Sjedinjenim Državama, kojeg, strogo govoreći, više nema”, zaključio je Braml.
Njemački ministar vanjskih poslova, Heiko Maas, stvorio je jaz između Sjedinjenih Država i Europe koji se više ne može zanemariti. Čelnik Ministarstva vanjskih poslova Njemačke je kritizirao politiku Donalda Trumpa, koji svjesno donosi odluke na štetu Europske unije.
Podsjetimo, 1. lipnja su Sjedinjene Države su uvele carine na uvoz čelika i aluminija iz Europske unije, Kanade i Meksika, čime su počele trgovinski rat sa svojim saveznicima.
Činjenica je da se atlantski saveznici više ne mogu složiti oko nijedne važne teme. Osim toga, Trump ke na summitu G7 rekao kako Rusiji treba vratiti mjesto u klubu, iako je Dmitrij Peskov prošle godine rekao kako Moskva nema nikakvu namjeru vraćati se u tu skupinu i da joj je više nego dovoljno djelovati kroz skupinu G20.
Ipak, prije odlaska na summit u Quebec je američki predsjednik pozvao čelnike G7 da prihvate povratak Moskve u skupinu.
“Možda nije politički ispravno, ali moramo vladati svijetom. G7, koji je nekoć bio G8, ali su izbacili Rusiju, treba dopustiti Rusiji da se vrati i sjedne za pregovarački stol”, rekao je čelnik Bijele kuće novinarima.
Kanada, koja je u 2014. inzistirala na protjerivanju Rusije, odbila je prijedlog Trumpa, ali je inicijativu podržao talijanski premijer Giuseppe Conte, koji je rekao “kako bi povratak Rusije u G7 bio u interesu svih”, prenosi CBC.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk je izjavio da je Rusija zainteresirana za format G7 manje od ostalih članova. Europski dužnosnik je priznao da sadašnji broj članova grupe više voli, jer “sedam je sretan broj”.
Njemačka kancelarka je rekla kako se prije moraju steći uvjeti za povratak, a oni su povezani sa situacijom u Ukrajini.
U Moskvi su također reagirali na Trumpovu izjavu i ponovili što su rekli prije nekoliko godina.
“Mi smo se fokusirati na druge formate”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Na temelju izjava i pristupa čelnika skupine G7 je vidljiv oštar pomak u globalnoj politici. Proturječnosti između Sjedinjenih Država i Europske unije je nemoguće sakriti. Zemlje su ne mogu dogovoriti o financijama i ekonomskoj suradnji, niti usvojiti zajednički pristup u vanjskoj politici. Trump se ponaša kao slon u staklarskoj radnji u kojom “lomi” čak u Kanadu, najtišeg saveznika Washingtona, koji je zbog toga u šoku i nevjerici.
“Ideja da smo na neki način su prijetnja američkoj nacionalnoj sigurnosti je, iskreno, uvredljiva i neprihvatljiva”, rekao je kanadski premijer Justin Trudeau u intervjuu za NBC.
Ako ćemo “kopati do dna”, ipak govorimo o političarima koji su većinom marionete stvarnih vladara. Nije slučajno 7. lipnja, isti dan kada Vladimir Putin u “Izravnoj liniji odgovarao na pitanja svojih sunarodnjaka”, otvorena godišnja konferencija kluba Bilderberg u Torinu. Ovo nije slučajnost. U isto vrijeme se održava summit G7, konferencija kluba Bilderberg i summit Šangajske organizacije za suradnju.
Vladimir Putin je, odgovarajući Zaharu Prilepinu, časniku i savjetniku predsjednika Donjecke Narodne Republike, na pitanje što će se dogoditi ako Ukrajina napadne Donbas tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva, odgovorio kako bi Kijev u tom slučaju riskirao svoju državnost.
Ruski lider je prvo rekao kako se nada da do takvih provokacija neće doći, ali je upozorio vlasti u Kijevu: “Ako do toga ipak dođe, mislim da će to imati veoma teške posljedice za ukrajinsku državnost u cjelini. Mi pomažemo i Donjeckoj i Luganskoj Republici i to ćemo i nadalje činiti.”
To bi otprilike bio odgovor kojeg je Angela Merkel dobila i prije nego je postavila svoje uvjete ua povratak Rusije u skupinu G7, iako Moskva ne želi ni biti njen dio.
Vraćajući se na sastanak skupine G7, američki “carinski rat” protiv satelita, kao i protiv Kine, obzirom da je nedavni krug pregovora propao, nastavit će se. No, Rusija je svjesna situacije i neće se upecati na udicu. Konkretne zaključke treba izvući nakon završetka summita Šangajske organizacije za suradnju koji se upravo održava u Kini.
Europa nikada neće pobjeći od Amerike. Ona je dobro ugrađena u novom općem kursu Washingtona. Može to učiniti “dragovoljno” ili na teži način, kroz pritisak carinama zbog kojeg je već spremna na sramotnu izdaju Irana.
Iako tvrde da se bore za očuvanje nuklearnog sporazuma, europske zemlje ne mogu učiniti ništa i većina kompanija se povlači iz Irana, ostavljajući prostor za poslovanje Kini, Rusiji, Indiji i drugim velikim azijskim ekonomijama.
Današnji multipolarni svijet nije nikakva “svjetska mirna i prijateljska zajednica”, nego sposobnost svakog središta moći, globalnog ili regionalnog, da obrani i ojača svoje interese, ako je potrebno i suprotstavljajući se svima koji ih ugrožavaju.
To znači da svaki centar mora imati svoj put, projekt, suverenitet u poslovanju i financijama, kao i osnovne tehnologije. Nijedan suverenitet bez toga nije moguć. Rusiji i Kini Europska unija ne treba kao strateški saveznik, nego kao partner u uzajamno korisnom poslovanju. Što prije Europska unija to shvati i oslobodi se iluzije da će SAD vječno igrati ulogu “moćnog zaštitnika liberalizma i novog svjetskog poretka”, koji je propao prije nego je zaživio, tim bolje.
Kad se samo sjetim Obame i Camerona u irskoj , kad su najavili TTIP, možete naći na YT . Ode sve u vražju mater. Srećom.
Slijediti manijakalne poteze bankrotirane zemlje ce dovesti evropu do kolapsa ako u medjuvremenu sizofrenicare ne obuzmu suicidalne misli koje ce ubrzati kolaps….
Nijedna.propast nije laka.pa cemo se nagledati svakakvih gadosti dok ne crknu…
Novi svjetski poredak je već ostaveren. Sad je samo u zavrsnoj fazi. Zavrsna faza podrazumijeva smanjenje broja stanovnika.
Baš me zanima hoće li Trump potpisati deklaraciju, il će otić prije . Ima da skaču ko navijeni miševi.
Dođem ovdje svaki put nakon što se “informiram” na Imbexu da ponovo vratim vjeru u zdrav razum i ljudsku inteligenciju. Šteta je što ogromna većina konzumenata tog smeća nikad nije ni čula za Logično i uzimaju sve što pročitaju tamo kao činjenicu. Tužno i jadno…
Sad bas gledam na RT , udio G7 u ekonomiji od 80tih je u konstantnom padu…
Tada su ucestvivali oko 50% sada je na nekih 30%….
A Evropa vam izgleda kao nevinasce, pa ih eto ameri koriste. A ko je ono imao kolonije po svijetu i eksploatisao bogatsva Azije, Afrike…Pa i ameri su porijeklom evropljani zar ne?
smrt novom svj.poretku
Trump and lideri G7 krecu sa krivih pozicija. Ako se amerikenjci zele osoloboditi uvoza celika i aluminija ili bili cega drugoga oni trebaju sebe mijenjati a ne svijet oko sebe. Oni moraju promijeniti svoju industriju uciniti je modernom mnogo efektnijom, produktivnijom, i uspijesnijom od industrije u drugim zemljma. Dakle ako oni podignu kvalitet i produktivnost svojih celicana nece nitko lud kupovati indijski, ili kineski celik koji je losiji i skuplji od SAD celika. Americka tehnologija i industrija je zastarjela nije pratila trendove nije se modernizirala nije podizala produktivnost, nije smanjivala kolicine koristene energije i sada se buni uvodi sankcije onima koji su bolji i produktivniji i kvalitetniji. Sutra ce uvesti sankcije Rusiji zbog zitarica, a Rusija je u nekoliko godina od uvoznika hrane postala svijetski izvoznik hrane, i tu SAD moze kriviti samo sebe a ne Rusiju sto ih je Rusija pretekla u kolicini proizvedenih zitarica, u kvaliteti sa nizom… Čitaj više »
Neka se oni samo svađaju,to je dobro za ostatak sveta.
Ma ovaj Trump je tata za svu tu G boraniju…
samo što portal Logično, opet nije objasnio, ili nije znao tko i što je “njemačko Vijeća za inozemne odnose”, tako se za neupućene čitatelje u članku stvara dojam da je ova organizacija neka neovisna a nije, ona pripada toj istoj eliti G7, koju kofol kritizira. Ono kadija ti sudi, kadija te ruži. “njemačko vijeća za inozemne odnose” u stvari se na njemački naziva “Njemačko društvo za vanjsku politiku” (Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik-DGAP), a u SAD-u i Britaniji, nazivaju ga “njemačko vijeća za inozemne odnose”, odnosno na engleski, “German Council on Foreign Relations”. Zvuči poznato? Naravno, to je podružnica Rockefellerovog “Vijeća za inozemne odnose” (Council on Foreign Relations-CFR), glavne organizacije globalističke mafije, koja vlada sa SAD-om i Zapadom, glavnog sjedišta tzv “duboke države”. DGAP i druga Rockefellerova podružnica “Atlantikbruecke” (most preko Atlantika), osnovane su u Njemačkoj, ranih 50-ih godina, a konce su vukli hazarski bankar Eric Warburg (iz bankarske obitelji… Čitaj više »
Buducnosti je okrenuti se BRICS-u ………… trulu europu treba pustiti da sama od sebe umre ………..