Jučer je ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu izjavio da su delegacije Turske i Rusije dogovorile okvirni tekst s uvjetima primirja u Libiji.
Posebno za tu priliku, ali i kako bi se kasnije u Berlinu pokrenuo mirovni proces sličan onome za Siriju u Astani, Mevlut Cavusoglu i turski ministar obrane Hulusi Akar sastali su se u Moskvi s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom i ruskim ministrom obrane Sergejem Šojguom. Jedina tema je bila libijsko pitanje.
Cavusoglu je poslije sastanka izjavio da je premijer takozvane „Vlade nacionalnog sporazuma iz Tripolija Fayez Al-Sarraj potpisao sporazum, dok je zapovjednik Libijske nacionalne armije, general Khalifa Haftar, tražio vremena do danas ujutro, kako bi i on potpisao sporazum o prekidu vatre.
“U konačnici smo dogovorili okvirni tekst s uvjetima mogućeg primirja u Libiji. U ovom smo tekstu također uzeli u obzir prijedloge koje je iznijela Haftarova strana”, rekao je Mevlut Cavusoglu.
Dodao je da bi danas obje strane u Libiji potpisivanjem sporazuma i napismeno prihvatile da će se pridržavati primirja.
“Ako Haftarova strana sutra potpiše ovaj dokument, Al-Sarraj i Haftar, koji su ranije, kao rezultat naše inicijative i apela predsjednika Putina i Erdogana, prihvatili da će poštovati primirje, ispunit će ovu obavezu i u pisanom obliku. Nakon toga ćemo nastaviti raditi s Rusijom na nastavku održavanja primirja i ubrzanju cjelokupnog političkog procesa, uključujući napore Berlina i Ujedinjenih naroda”, rekao je turski ministar vanjskih poslova.
Haftar nije potpisao
Međutim, jutros je zapovjednik Libijske nacionalne armije (LNA), general Khalifa Haftar, napustio Moskvu bez potpisivanja sporazuma o prekidu vatre s Vladom nacionalnog sporazuma Fayeza Al- Sarraja. Rekao je da predložena verzija dokumenta ignorira niz zahtjeva koje je postavila LNA.
“Nacrt dokumenta o primirju zanemaruje mnoge zahtjeve Libijske nacionalne armije”, izjavu Haftara prenosi televizija Al-Arabiya.
Podsjetimo, jučer je Fayez Al-Sarraj ratificirao dokument, kao i izaslanik Zastupničkog doma iz Tobruka, formalno političkog tijela koje vodi LNA.
Prema arapskim medijima, nakon odlaska Kalife Haftara iz Moskve su se južno od Tripolija odmah nastavili sukobi između LNA i milicija Muslimanskog bratstva koje se bore za takozvanu „Vladu nacionalnog sporazuma“.
Nakon razgovora s ruskim predstavnicima se očekivalo da će u Libiji biti potpisano primirje, jer su inicijativu pokrenuli predsjednici Rusije i Turske, a njemačka kancelarka Angela Merkel je ponudila da bude domaćin mirovnoj konferenciji, koja bi, da je Haftara pristao na ovo primirje, bila organizirana u Berlinu.
Turska gamad uvjek traze primirje kada njihove glavosjece gube na terenu.
A koja je bila Carica Velike Rusije: Katarina Velika
Imate moj komentar na tekst portala o posjeti Merkelove Putinu pa procitajte sta sam napisao kako ce se rjesavati situacija u Libiji i ko ce je rjesavati i gdje,eto toliko da vidite da znam uvijek sta se desava i kako ce se stvari odvijati.pozdrav svima na portalu!
Kako to dá mediji nití rijec o tome dá je u Libiju bilo posláno 3000Isilovaca a prije něgo sto je došla Turska Haftarova vojska své ih pobila.Mislim, dá tu ide o sukob klansko-kooperativne grupě kojima je cilj preuzeti Libiju.Koja grupa bude Jaca ta ce vladati Libijom.
Haftar je pokazao prividno ili stvarno da nije Rusija ta pod čijom je punom kontrolom te da ima još igrača i podržavatelja koje valja konzultirati. Pritom, dotični ne moraju biti državni faktori.
Jbg Putin mislio da će i haftar bit njegova kuja kao asad, pa da ce se preko njegovih leda uvlacit Turcima u guzicu
ajmo polako ponovo….kako je to pametan, kako mu je ime, ko je klosar a ko su mucenici, atentatori, ub(oj)ice?…mozda i sebi pojasnis neke stvari…
Neće Haftar stati kad je u prednosti