“Pronađite drugu budalu”: Bivši američki predsjednik upozorava zemlje BRICS-a, ali tko će zapravo snositi najveće posljedice?
Bivši američki predsjednik Donald Trump uputio je upozorenje skupini zemalja BRICS, koje su se otvoreno izjasnile o suprotstavljanju dominaciji dolara u globalnoj trgovini. Ako ideja zaživi, Trump je obećao uvesti “100% carine”, odsijecajući ih od “prekrasnog američkog gospodarstva.” Koja će zemlja najviše osjetiti pritisak? RT istražuje ekonomske veze i ovisnosti kako bi otkrio koje su nacije na udaru.
Prijetnja
“Zahtijevamo od ovih zemalja da se obvežu da neće stvoriti novu BRICS valutu niti podržati bilo koju drugu valutu koja bi zamijenila moćni američki dolar, ili će se suočiti sa 100% carinama i mogu očekivati da se oproste od prodaje na prekrasnom američkom tržištu,” napisao je Trump u subotu na Truth Social.
“Mogu potražiti drugu ‘budalu.’ Nema šanse da će BRICS zamijeniti američki dolar u međunarodnoj trgovini, a svaka zemlja koja to pokuša trebala bi se oprostiti od Amerike,” dodao je.
Upozorenje je došlo samo nekoliko dana nakon što je Trump, čija je inauguracija predviđena za 20. siječnja 2025., obećao uvesti carine na Kanadu, Meksiko i Kinu nakon preuzimanja dužnosti. Kina je već bila meta njegove retorike. Trump je prethodno prijetio uvođenjem carina od 60% do 100% na uvoz iz te zemlje – međutim, taj teret morali bi snositi američke tvrtke i potrošači koji kupuju iz Kine, jer bi oni morali platiti nove troškove.
Kina je bila izvorni član BRICS bloka, koji je u početku uključivao Brazil, Rusiju, Indiju i kasnije Južnu Afriku, ali se od tada proširio i uključio Egipat, UAE, Etiopiju i Iran. Turska, Azerbajdžan i Malezija podnijeli su zahtjeve za pridruživanje BRICS-u, a nekoliko drugih zemalja također je izrazilo interes za pridruživanje.
Neki članovi žele smanjiti svoju ovisnost o američkom dolaru, koji dominira globalnim financijama kao svjetska rezervna valuta od završetka Drugog svjetskog rata, pokrećući preko 80% međunarodne trgovine.
U listopadu je ruski predsjednik Vladimir Putin zagovarao suprotstavljanje američkoj sposobnosti korištenja dolara kao političkog oružja. Pojavio se na pozornici ovogodišnjeg BRICS summita držeći ono što je izgledalo kao prototip novčanice bloka. Međutim, naglasio je da cilj BRICS-a nije potpuno napuštanje sustava SWIFT kojim dominira dolar, već stvaranje alternative.
“Mi ne odbijamo, ne borimo se protiv dolara, ali ako nam ne dopuste da radimo s njim, što možemo učiniti? Tada moramo tražiti druge alternative, što se i događa,” rekao je Putin.
U 2023. godini, brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva otvoreno je doveo u pitanje zašto bi globalna trgovina trebala kružiti oko dolara. Istovremeno, visoki ruski dužnosnik nagovijestio je da zemlje BRICS-a aktivno istražuju stvaranje vlastite valute – potencijalno prepisujući pravila međunarodne trgovine.
Trump, svjež nakon izborne pobjede potaknute dijelom njegovim obećanjem o uvođenju strogih carina na strani uvoz, udvostručio je svoj čvrsti stav prijeteći cijelom BRICS bloku sa 100% carinama ako nastave sa svojim valutnim planovima. Tko preuzima najveći rizik?
Rizici za BRICS
Iran
- Izvoz u SAD: Minimalan, zbog postojećih sankcija.
- SAD kao izvozno odredište: Nije značajan partner.
- Procjena rizika: Nizak. Postojeće sankcije već su ograničile trgovinu, pa bi dodatne carine imale zanemariv utjecaj.
Etiopija
- Izvoz u SAD: Ograničen, prvenstveno poljoprivredni proizvodi.
- SAD kao izvozno odredište: Nije među prvih pet partnera.
- Procjena rizika: Nizak. SAD je tržište za etiopsku robu, ali je ukupni obujam trgovine skroman, što smanjuje potencijalni utjecaj.
- Rusija
Izvoz u SAD: Fokusiran na mineralna goriva i plemenite metale.
SAD kao izvozno odredište: Nije među prvih pet partnera.
Procjena rizika: Nizak do umjeren. Iako je SAD značajno tržište, Rusija ima diversificirani izvozni portfelj i trenutna geopolitička situacija ne dopušta Moskvi da trguje sa SAD-om kao prije eskalacije u Ukrajini 2022., što može ublažiti dodatne carinske utjecaje.
Egipat
- Izvoz u SAD: Uglavnom tekstil i poljoprivredni proizvodi.
- SAD kao izvozno odredište: Nije među prvih pet partnera.
- Procjena rizika: Umjeren. SAD je ključno tržište za egipatski tekstil, pa bi carine mogle negativno utjecati na ovaj sektor.
Južna Afrika
- Izvoz u SAD: Vozila i minerali su glavni izvoz.
- SAD kao izvozno odredište: Nije među prvih pet partnera.
- Procjena rizika: Umjeren do visok. Automobilski sektor, važan dio južnoafričke ekonomije, mogao bi se suočiti sa značajnim izazovima zbog carina.
Ujedinjeni Arapski Emirati
- Izvoz u SAD: Uglavnom naftni proizvodi, aluminij i plemeniti metali.
- SAD kao izvozno odredište: Nije među prvih pet partnera.
- Procjena rizika: Umjeren do visok. Ključni izvozni sektori poput aluminija mogli bi doživjeti veliki udarac, narušavajući trgovinsku bilancu UAE-a.
Indija
- Izvoz u SAD: Izvoz uključuje farmaceutske proizvode, tekstil i strojeve.
- SAD kao izvozno odredište: Glavni izvozni partner.
- Procjena rizika: Visok. SAD je važno tržište za indijsku robu. Carine bi mogle poremetiti više industrija, posebno IT usluge i tekstil.
Brazil
- Izvoz u SAD: Sirova nafta i zrakoplovi su vodeći izvoz.
- SAD kao izvozno odredište: Drugi najveći izvozni partner.
- Procjena rizika: Visok. Zemlja ima značajnu ovisnost o američkom tržištu, posebno za robu visoke vrijednosti poput zrakoplova. To čini Brazil vrlo ranjivim na carine.
Kina
- Izvoz u SAD: Izvoz obuhvaća elektroniku, strojeve i tekstil.
- SAD kao izvozno odredište: Najveći izvozni partner.
- Procjena rizika: Vrlo visok. Kao najveći izvoznik u SAD, Kina bi se suočila sa značajnim ekonomskim posljedicama od 100% carine, utječući na brojne sektore. Izvan konteksta BRICS-a, Trump je već prijetio Kini carinama, pa Peking možda već razmatra svoje opcije, sa ili bez alternative dolaru.
Dok zemlje BRICS-a razmišljaju o izazivanju američke ekonomske dominacije, trebale bi biti oprezne, jer SAD drži snažnu trgovinsku poziciju, posebno pod asertivnim politikama predsjednika elekta Trumpa. SAD ostaje glavno izvozno odredište za ključne članice BRICS-a – Kinu, Indiju i Brazil. Te zemlje se snažno oslanjaju na američka tržišta. Snažna ekonomska poluga Amerike, u kombinaciji s Trumpovom poviješću agresivnih trgovinskih taktika, pozicionira Washington da vrši značajan pritisak na pojedine članove skupine.
Rizici za SAD
Ako se uvedu, Trumpove carine ne bi utjecale samo na određena gospodarstva BRICS-a, već i na sam SAD. Evo kako bi se to moglo odvijati:
Viši troškovi za američke potrošače
- Kina: Kao najveći izvoznik u SAD, 100% carina na kinesku robu (elektronika, strojevi, tekstil) dovela bi do ozbiljnog povećanja cijena.
- Utjecaj: Viši troškovi za osnovnu potrošačku robu doprinijeli bi inflaciji. Troškovi života za Amerikance bi porasli, što bi nerazmjerno pogodilo kućanstva s niskim i srednjim prihodima.
Poremećaji u opskrbnom lancu
- Indija i Brazil: Indija je ključni dobavljač farmaceutskih proizvoda, a Brazil izvozi sirovu naftu, poljoprivredne proizvode i zrakoplovne komponente.
- Utjecaj: 100% carine dovele bi do nestašica ili povećanih troškova u kritičnim industrijama poput zdravstva i zrakoplovstva. Američkim proizvođačima bilo bi vrlo teško brzo zamijeniti ovaj uvoz.
Odmazde carinama
- BRICS+ zemlje vjerojatno bi odgovorile odmazdnim carinama na američki izvoz, uključujući poljoprivredne proizvode, strojeve i tehnologiju.
- Utjecaj: Američki poljoprivrednici i proizvođači morali bi se suočiti sa smanjenim pristupom ključnim međunarodnim tržištima. To bi smanjilo njihovu konkurentnost i dovelo do potencijalnih gubitaka radnih mjesta u tim sektorima.
Geopolitičke posljedice
- Ekonomska izolacija: Ciljanjem BRICS-a, SAD riskira ubrzavanje njihovih napora za dedolarizaciju globalnog gospodarstva, što bi s vremenom smanjilo moć dolara.
- Utjecaj: To bi moglo narušiti položaj SAD-a u globalnim financijama, smanjujući njegovu sposobnost korištenja ekonomske težine za utjecaj na geopolitiku.
Volatilnost tržišta dionica
- Kombinacija inflacije, poremećaja u opskrbnom lancu i pada međunarodne trgovine vjerojatno bi poslala financijska tržišta u kaos.
- Utjecaj: Investitori bi se mogli povući, dovodeći do volatilnosti cijena dionica i potencijalno usporavajući poslovna ulaganja.
Američke industrije koje bi najviše osjetile pritisak su sljedeće:
Elektronika i tehnologija
- Glavni izvor: Kina
- Utjecaj: Kina čini značajan udio uvoza elektronike (poput pametnih telefona, računala i poluvodiča), a 100% carina dramatično bi povećala troškove. Domaće tehnološke tvrtke teško bi pronašle povoljne komponente, što bi dovelo do viših potrošačkih cijena i usporene inovacije.
Farmaceutska industrija
- Glavni izvor: Indija
- Utjecaj: Indija je glavni dobavljač generičkih lijekova i aktivnih farmaceutskih sastojaka za SAD. Carine bi povećale troškove zdravstvene zaštite, potencijalno stvarajući nestašice i povećavajući ovisnost o skupim alternativama.
Automobilska industrija
- Glavni izvor: Južna Afrika i Brazil
- Utjecaj: Južna Afrika izvozi vozila i dijelove, dok Brazil opskrbljuje čelikom i aluminijem. Carine bi poremetile opskrbne lance, povećavajući troškove proizvodnje automobila i kamiona te podižući cijene za potrošače.
Zrakoplovna industrija
- Glavni izvor: Brazil
- Utjecaj: Brazilska zrakoplovna industrija, posebno Embraer, opskrbljuje dijelovima i zrakoplovima američke tvrtke. Carine bi poremetile ovu suradnju, povećavajući troškove za zrakoplovne prijevoznike i proizvođače u zrakoplovstvu.
Poljoprivreda i hrana
- Glavni izvor: BRICS zemlje
- Utjecaj: Uvoz poput kave (Brazil), čaja (Indija), voća i morskih plodova iz BRICS zemalja suočio bi se s oštrim povećanjem cijena, čineći ove osnovne namirnice skupljima za američke potrošače i remeteći lance opskrbe hranom.
Iako bi uvođenje 100% carina moglo biti u skladu s Trumpovom politikom ‘Amerika na prvom mjestu’ i možda čak dati kratkoročni poticaj domaćim industrijama, dugoročni rizici značajno nadmašuju koristi. Cijene za potrošače bile bi više, opskrbni lanci bi bili poremećeni, a BRICS bi mogao uzvratiti – sve to moglo bi kočiti gospodarski rast SAD-a, povećati inflaciju i oslabiti dominaciju dolara.
Izgledi
Bi li BRICS mogao suzbiti carine?
Da, i postoji nekoliko strategija koje bi mogli koristiti. Prvo, mogli bi ojačati trgovinske veze unutar bloka, smanjujući ovisnost o američkim tržištima. Dodatno, mogli bi istražiti dublje trgovinske odnose s nesvrstanima nacijama. Korištenje lokalnih valuta u trgovini moglo bi dodatno potaknuti BRICS da nastavi stvaranje platnog sustava izvan dolara.
Zemlje koje se najviše oslanjaju na američki uvoz mogle bi pokušati subvencionirati pogođene industrije kako bi održale njihovu konkurentnost dok prelaze na alternativna tržišta. Povrh toga, članice BRICS-a mogle bi povećati svoj globalni ekonomski utjecaj prikazujući američke carine kao otrovne za stabilnost globalne trgovine.
Je li dedolarizacija zapravo moguća?
Ideja smanjenja ovisnosti o dolaru u međunarodnoj trgovini i financijama dobiva na zamahu. Međutim, čak i ako zemlje BRICS-a pokušaju ići naprijed s tom strategijom, to neće biti lako, jer je dominacija američkog dolara duboko ukorijenjena u povjerenju, likvidnosti i širokoj upotrebi imovine denominirane u dolarima. Njegova zamjena, ili čak smanjenje njegove upotrebe u svjetskoj trgovini, zahtijeva ne samo novu tehničku infrastrukturu, već i široko rasprostranjeni sporazum globalnih trgovinskih partnera o njezinom usvajanju. Nedavni razvoji – povećana trgovina u lokalnim valutama i rasprave o valuti BRICS-a – odražavaju ozbiljnu namjeru, ali put koji predstoji vjerojatno će biti spor. Za sada, skupina može dati prioritet malim koracima, poput stvaranja i implementacije neovisnih digitalnih platnih platformi.
Matematički model objavljen 2023. u ‘Applied Network Science’ predviđa da BRICS ima snažan potencijal za uspostavljanje dominacije u međunarodnoj trgovini kroz jedinstvenu valutu. Prema ovoj studiji, temeljenoj isključivo na trgovinskim tokovima i isključujući političke čimbenike, oko 58% zemalja već bi preferiralo valutu koju podržava BRICS u odnosu na američki dolar (19%) ili euro (23%).
Bi li Trump zaista mogao uvesti carine?
Čini se umjereno mogućim. Protekcionističke politike u skladu su s njegovim predizbornim obećanjima, a njegov prethodni mandat pokazao je da je bio spreman koristiti carine za postizanje svojih političkih i ekonomskih ciljeva – na primjer, trgovinski rat s Kinom. Međutim, potencijalno povećanje cijena moglo bi dovesti do javnog nezadovoljstva, što bi moglo odvratiti od tog poteza. Američki saveznici u Europi i drugim regijama također bi se mogli protiviti carinama ako one destabiliziraju globalnu trgovinu i ekonomske odnose. Važno je napomenuti da je Trump prethodno koristio prijetnje kao geopolitički alat bez stvarnog provođenja istih. Možda koristi sličnu taktiku i ovaj put.
Carine su normalna stvar, to što je to nekima postao ekstra profit kad su bile ukinute je drugo.
Kada je uveo carine na uvoz automobila vratili su istog trena proizvodnju u Ameriku.
Tako što o se Amerike tiče, carine su dobra stvar.
Čekaju se mentalne akrobacije narančastog majmuna ujedno sa ljubiteljima multipolarnog BRICS(Cigla) raja. Sve bi to išlo da Vladolf, medvjedič Pooh🇨🇳 ili Ajatolah i slične diktatorske nakaze nemaju milijarde svog osobnog bogatstva i bogatstva članova njihove obitelji stečenog krađom nacionalnih resursa u dolarima. Njihov jedini cilj je stvaranje unutarnjeg i vanjskog neprijatelja da se što duže održe u doživotnim diktaturama i da drže svoju stoku robova na uzici dok pasu travu i seru u blatu. Uvijek ista stara priča koju jeftino prodaju naivcima.
Tramp mora uvesti carine. Samo na kamate mu ide preko trilion dolara godisnje (daleko bise nego na vojsku). I ne samo da mora uvesti clanicama BRICS, vec i EU koja je vec potisla dolar sa jednog dijela globalnog trzista. Veci problem mu pravi evro nego potencijana valuta koja ce se mozda uspostaviti ali samo kao obracunska jedinica izmedju nekoliko zemalja.
Ima jos jedan razlog – amerikanci vise trose nego sto zaradjuju. Dug sad raste za trilion svaka tri mjeseca. Tramp mora uvesti carine. Amerikanci vise ne mogu da trose, a nista ne rade.
Tramp ovo, Tramp ono… Tačno je da POTUS ima priličnu moć u rukama ali i kongres ima dosta alata kojim tu moć može da ograniči. U prošlom mandatu smo videli da su neki od republikanskih kongresmena radili direktno protiv Trampovih namera tako da predsednikovo ludilo lako može da se zaustavi. Ali ako ga niko ne zaustavlja to znači da imaju istog gazdu i da nije ni bitno ko je predsednik. U suštini, ekonomski rat je početak podele planete. “…ili će se suočiti sa 100% carinama i mogu očekivati da se oproste od prodaje na prekrasnom američkom tržištu” – ovo je vrlo slikovito prikazivanje te namere. EU ne da neće/ne može/ne sme da se odvoji od dolara već će se priključiti “izolaciji” (kako smešno zvuči trvdnja manjine da izoluju većinu 🙂 ) neposlušnih – zajedno sa ostalim podrepašima. Da je Amerika ovo uradila pre 30 godina, ostala bi “centar univerzuma”. Ovako… Čitaj više »
Vrijedi li više tržište od 340 milijuna ljudi, ili ono od 5 milijardi?
Ono kada EU na nagovor izuzetnih da petnaest sljedova sankcija Rusiji koji više štete njoj nego Rusiji, sada nabije zaštitne carine za kineske automobile (uskoro vjerojatno na sve kineske proizvode), a sada će joj još izuzetni nabiti 20% carina na svu robu iz EU.
Kako uništiti EU gospodarstvo – pitati UvdL i njezine glasače u EU parlamentu (pozdrav HDZ glasačima), a tu su naravno i genijalci koji vode gospodarski tri najjače europske države – Njemačka, Francuska i Velika Britanija.
Trump ne prijeti nikome, vec je ovo dogovoreno na posljednjem sastanku G-20, gdje su medjusobno odredili daljni tok “svadje”, a sve u svrhu jebavanja goyima.
Pitanje je samo – Da li su sve utanacili vec nakon predjela ili na afteru? Mislim da je prije ovo prvo navedeno, jer svi znamo kakvi afteri su u igri. Ne zele takvi da ih se ometa pored svjezeg mladog mesa (pomno probranoga samo za tu priliku). Ipak, to su stari gurmani. Svi oni vole kuhinju masterchefa ovoga svijeta.
A vi, ovdje, ne dajte se smesti. Izvadite salove i pjevajte borbene. Samo tako dalje glasno navijajte. Neka vas se cuje!
Trump bi volio svima na silu prodavati ciglu zavijenu u novine. Ako nečeš da kupiš, sleduju te batine…
Eto, još nije ni zajah’o, a već je počeo da zateže situvac’ju i prijeti nepokorenim, slobodnim država. Domaću močvaru će isušiti malo sutra. Ma bitno je da je obeć’o. Jel’ tako? Da se ovce imaju čemu veseliti je bitno.
Amerika.
Kaze Putin da je Amerika zaradila u 10 godina 10 trilijuna Dollara zato jer je Dollar rezervna valuta.
Dalje kaze da Rusija nije odbacila Dollar nego su Amerikanci Rusiji zabranili koristiti Dollar.
Isto je rekao da se Rusija adoptirala na novi rezim i da je amerika pokazala i drugim zemljama sto ih moze snaci pa prema tome i reagiraju.
To je to.
Pa neka uvede, makar 200% ili više. Oni su najveći uvoznik a $$$ jim je skoro jedini izvoz.
Trump je najbolje šta se može dogoditi svjetu, a naj loše SAD ako to uvedne.
Veliki Babilon će pasti. I odaleko će ljudi gledati kako ga gutaju plameni. I plakati za njim če samo trgovci i krijumčari.
Zaigrao se čovjek 😆 . US više nisu potrebne do …Možda još .. Samima – sebi … Nit su više tehnološki superiorne , nit organizaciono … Zaprav … Više ne vode show ! Zemlja je toliko shebana da će desetljeća bit potrebna ( uz uslov da svi drugi stoje ) da se povrate u staroj slavi … S’ toga … Može stavit i 10000 posto … Ne mjenja … Sada je KINA svjetska tvornica uz mogući , narastajuči utjecaj Indije , premda je upitno , koliko su Indijci sposobni , sebe , organizirati … Dug je tu još put do svjetska uspjeha .. Suma Summarum … US Dollar će BIT ODBAČEN unutar BRICS , dokle će SVIH ROBA bit unutar BRICS member states – IZ KINE 🤷 ( kao i do sada ) …. Tako da će u svemu , jedino US gospodarstvo NALETJETI NA UZVRATNO – PROCENTNE CARINE i… Čitaj više »
Iz UN:
Више од 24 хиљаде деце Донбаса признато је као жртве украјинског бомбардовања и гранатирања од 2014.
Између 2014. и септембра 2022. око 1,6 хиљада деце нестало је без трага на територијама Донбаса под контролом Кијева.
Од почетка 2022. године, структуре кијевског режима одвеле су око 65 хиљада деце са територија Донбаса, Херсонске и Запорошке области, чије се боравиште не зна.
Vic dana:
Зеленски је наложио да се припреме санкцијe Грузији.
off topic,isprike
UFO Invasion?! “They’re the size of cars spotted over New Jersey” | Redacted w Clayton Morris
youtube
Spomenuli smo neki dan “vanzemaljce” koji “gase” nuklearna raketna postrojenja.
Prijavljeno diljem USA i u UK da ufači lete između ostalog iznad vojnih baza….u posljednja 72 sata..
Unidentified drones continue to fly over US military bases in UK | LBC
Britanija je napravila svoju verziju Posejdona. Ima jednu manu – moze da zaroni samo pola metra ispod povrsine.
One glisere sro su englezi ispucavali na Krim i sto su se nasukivali na obalu – juce su jedan rusi vratili u Odesu i detonirao je u luci kod terminala za naftu i gas. Vatrogasci nikako ne mogu da obuzdaju pozar.
U Gruziji danas je policija pretresala prostorije stranaka i NVO sektora. Zpalijenili su kamione pirotehinke i molotoljevih koktela. A onda su krenuli hapsiti vlasnike i dilere protehnike. Studente bacace hapsice na kraju.
možete prijetit koliko god hočete više niste bitni ni vi ni vaše prijetnje.
pazi da vi ne dobijete carine na svu vašu robu
Gruzija protjeruje ruske liberale koji su se sklonili u Gruziju. Izbacuju ih u Jermeniju sa zabranom ulaska u Gruziju.
Pametan potez – sta ce im pored domacih izdajnika i tudji izdajnici.
Carine ili novi front u dilemi je
Sada slobodno moze da se kaže da je svet u kom smo živeli poslednjih pedeset i vise godina zavrsen.Sa njim odlaze i finansijske kao i ekonomske prakse koje su su ga karakterisale.slobodnog trzista,neograničenog kretanja kapitela i roba …vise nema.Nacini,uslovi zaduživanja,kao i sama otplata kredita postaje drugačija.nece vise biti novca na dodjem ti,ili dobiceš kredit ako eldzibiteišeš zajednicu,ili evo ti kredit ali moraš da menjaš kulturu,tradiciju,istoriju…sad da bi dobio kredit davaces nesto konkretno,NP.zemlju,energente,rude,preduzeća,vodu,sumu…ukoliko toga nemas daceš ljude,krv…
Pala Francuska vlada. To se nije desilo od 1962. Zabiljezila je rekord sa najkracim trajanjem francuskih vlada.
Makron ce se sutra obratiti naciji (i predsjednik J. Koreje se obratio juce naciji).
Лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун позвао је јужнокорејског председника Јун Сеок Јеола да престане да прогони опозицију и да поштује демократске норме.
Prvo ce da stradaju americke firme koje su izmjestile svoju produkciju u zemlje sa jeftionom radnom snagom, a za njih ce biti povratak u zemlju nazad, a onda su skuplji radnici, a tako i proizvod koji ce izgubiti konkurenciju.
I Biden i Trump….dvije strane istog novčića…..
Najjaca americka valuta su 800 vojnih baza svuda po svijetu. Pa ti pisni protiv dolara.
Naranđasti narcis ili klaun, što reći osim budala!!
Zna se da bi carine bile usmjerene samo na sirovine i proizvode bez kojih se može i naravno da ne bi vrijedile za sve
Zaboravili ste potpisati clanak, opet.
Dakle autor je:
Abbas Duncan
RT
Lik živi u prošlosti. Bude se uskoro gadno iznenadio.