Turska potvrđuje da je ključni plinovod napadnut

Ukrajinski dron
9 komentara

Turski ministar energije i prirodnih resursa Alparslan Bayraktar potvrdio je da je pokušaj napada dogodio na prirodnoplinskom plinovodu TurkStream prošlog vikenda.

Rusko ministarstvo obrane ranije je izvijestilo da je Ukrajina ciljala kompresorsku stanicu u ruskoj Krasnodarskoj oblasti, koja opskrbljuje plinom TurkStream. Subotnji napad uključivao je devet kamikaza dronova koje su lansirale ukrajinske snage, a prema ministarstvu, napad je uglavnom spriječen. Jedan dron s fiksnim krilima srušio se blizu plinskog brojila i prouzročio manju štetu, koja je brzo otklonjena od strane osoblja objekta, rečeno je.

Govoreći novinarima u turskom parlamentu u srijedu, Bayraktar je potvrdio da se napad dogodio i pružio uvjeravanje da rad plinovoda nije bio pogođen.

“Nije bilo prekida u protoku plina nakon napada. Plinovod nastavlja isporučivati plin istim kapacitetom,” rekao je.

TurkStream je ključni energetski koridor, koji prenosi prirodni plin iz Rusije u Tursku ispod Crnog mora. Također ostaje jedini put koji opskrbljuje ruski prirodni plin u južnu i jugoistočnu Europu nakon što je Ukrajina odbila produžiti sporazum o tranzitu plina s Moskvom ove godine.

U 2024. godini, isporuke plina putem plinovoda porasle su za 23%, dosegnuvši 16,7 milijardi kubičnih metara (bcm). Plinovod se sastoji od dva dijela: jedan opslužuje domaće potrebe Turske, dok drugi prenosi plin u Bugarsku preko stanice Strandzha. Ovaj balkanski put proteže se kroz Bugarsku i Srbiju do Mađarske, s vezama koje omogućuju distribuciju ruskog plina u druge države EU. S ukupnim kapacitetom od 31,5 bcm godišnje, TurkStream igra vitalnu ulogu u regionalnoj energetskoj sigurnosti.

Ruski dužnosnici optužili su Kijev da je pokušao sabotirati energetsku vezu u više navrata posljednjih godina. Kao odgovor na posljednji napad, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov optužio je Ukrajinu da nastavlja s politikom “energetskog terorizma.”

Tijekom konferencije za novinare u utorak, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sugerirao je da su SAD mogle biti umiješane u pokušaj sabotaže plinskog objekta.

“Čvrsto vjerujem da SAD ne trebaju konkurenta ni u jednom području, počevši od energije,” izjavio je Lavrov.

Energetska sigurnostnapad dronovimaPlinovod TurkStreamRegionalna energijaruski plin
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ime
3 sati prije

proučiti peč raketu i kavitaciono grijanje.
uskoro plina neče biti.

shox
3 sati prije

Sve dolazi iz jednog centra- riječ je o okultnoj oligarhiji, političari su njihove marionete…ranije su im ciljevi bile države, ali sada je riječ o planeti, cjelokupnom ljudskom rodu…Ako se ljudi ne odupru ovom zlu, ulazimo u fazu “totalnog rata”…Njima nije cilj bogatstvo/novac (to se podrazumijeva), njima je cilj MOĆ i KONTROLA na cijelom prostoru ove predivne planete.

Shumadinac
2 sati prije

Da, američke kompanije će zaraditi, zaradiće (u suštini opljačkaće) cela američka privreda a država će od svega toga dobiti porez. Međutim, taj finansijski momenat nije presudan. Dokaz za to je da je Amerika mogla isto ovo da uradi decenijama ranije! Zašto Amerika nije ovo uradila ranije? Zato što nije na vlasti bila ovakva politička garnitura? Ovakva tvrdnja bi bila glupost jer tamo vlada isti “entitet” najmanje ceo vek. Sve je u tajmingu – određeni deo plana se pokreće pošto je prethodna faza završena. Ovo je napad na Rusiju a Evropa (stanovništvo Evrope) se “obrađuje” (strahom, nesigurnošću, kasnije bolešću i glađu) kako bi ne samo prihvatilo stavove koji se plasiraju iz Fašingtona već kako bi te stavove doživljavali kao svoje i insistirali na njima (ovo je suština totalitarizma i jedini način da zaživi) i Fašington proglasili spasiocem. Iz ovoga bi trebalo da je jasno da posao Fašingtona ni blizu nije gotov… Čitaj više »

nepoželjni
2 sati prije

Slike lažu puno više od riječi !

Sparkling
2 sati prije

Neoconi imaju mnogo ideja i u dogovoru s svojim think tankovima razrađuju sve moguće opcije kako da eskaliraju sukob do trenutka od kojeg nema povratka. Šta mislite zašto je glavni čovjek CIa-e nedavno bio u posjetu Ukraini? I poslije Bidena suradnja ostaje nepromjenjena i da se zna i ubuduće od koga će stizati direktne naredbe bez obzira tko sjedio u ovalnom uredu. Da su dronovi uspjeli pogoditi i oštetiti plinovod, dali bi postojala mogućnost da Turska reagira na neki način, pa čak i vojno? Recimo raketiranjem Odese? Ako su dronovi došli iz tog područja? Da, to bi bila dobitna kombinacija za “izuzetne”. Turska s prevrtljivim Erdoganom im jako smeta na Bliskom istoku (zna se kome najviše) I ima još jedna interesantna teorija: nedostatak plina u EU izaziva moguće građanske proteste a nadalje i nešto više od toga. Poanta je uvući EU u nemire i naposljetku nezadovoljstvo usmjeriti prema Rusiji. Baltičko… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI