Jack Dorsey će možda morati sebe da cenzuriše nakon što je ovaj izvršni direktor Twittera tvitovao da će hiperinflacija uskoro zahvatiti američku i globalnu ekonomiju. Opažanje koje nije u skladu sa narativom mejnstrim medija izazvalo je uzbunu na mreži.
Hyperinflation is going to change everything. It’s happening.
— jack⚡️ (@jack) October 23, 2021
„Hiperinflacija će sve promijeniti“, rekao je Dorsey u petak uveče. “Ona se dešava.” Kada je nigerijski biznismen Tayo Oviosu – koji je poput Dorseya entuzijast kriptovaluta – primijetio da je inflacija već skočila na godišnju stopu od 16 % u njegovoj zemlji, suosnivač Twittera je odgovorio: „Uskoro će se to dogoditi u SAD i u svijetu.”
It will happen in the US soon, and so the world.
— jack⚡️ (@jack) October 23, 2021
Takva predviđanja mogu se činiti u okvirima mogućih, s obzirom na to da američki indeks potrošačkih cijena već raste po godišnjoj stopi od 5,4 %, a nacionalna ponuda novca raste. U stvari, kako je Wall Street Journal izvijestio ranije ove nedjelje, takozvana M2 novčana masa ili ukupna količina novca u posjedu javnosti – skočila je skoro 36 % između kraja 2019. i avgusta 2021. Najbrže je rasla tempom za skoro 80 godina.
Međutim, predviđanje je izazvalo oštru kritiku voditelja CNBC Chrisa Hayesa, koji je sugerisao da je Dorseyev tvit možda bio djelimično podstaknut njegovim ulaganjima u kriptovalute.
An incredibly revealing tweet. https://t.co/l1lKeC8vQE
— Chris Hayes (@chrislhayes) October 23, 2021
Hayes je otišao toliko daleko da je govor o hiperinflaciji izjednačio sa promovisanjem lijeka protiv parazita za liječenje pacijenata sa Covidom-19.
A bunch of things: one he's heavily into crypto so there's a self-serving aspect but also ideologically it's roughly the equivalent of tweeting about Ivermectin.
— Chris Hayes (@chrislhayes) October 23, 2021
„Ideološki, to je otprilike ekvivalent tvitovima o Ivermektinu“, tvitovao je Hayes.
CNN i drugi mediji su krenuli u rat protiv ivermektina, nazivajući ga „konjskom pastom“. Platforme društvenih medija označile su tvrdnje o potencijalnim primjenama lijeka protiv Covida-19 kao dezinformacije.
Drugi su jednostavno odbacili Dorseyevo upozorenje, tvrdeći da je tehnološki magnat pevazišao svoje sposobnosti.
Investicioni trgovac Christopher Inks, osnivač Texas West Capitala, tvrdio je da je Dorseyevo predviđanje pogrešno. „To se ne dešava“, tvitovao je Inks. „Ovaj tvit zasnovan je na jasnom pogrešnom razumijevanju načina na koji Fed i inflacija zapravo funkcionišu. Volite ono što inače radite, ali izgleda da je ovo izvan vašeg kormilarnog prostora.”
It’s not happening. This tweet is based on a clear misunderstanding of how the Fed and “money printing”/inflation actually work. Love what you do, otherwise, but this appears to be outside your wheelhouse.
— Christopher Inks (@TXWestCapital) October 23, 2021
Drugi komentator je rekao da bi hiperinflacija značila kolaps valute, dodajući: “Pazite šta želite.” Dorsey je odgovorio: „Niti želim – niti razmišljam pozitivno.”
Not a wish. Nor do I think it’s positive at all.
— jack⚡️ (@jack) October 23, 2021
Dorseyev tvi prikupio je preko 66.000 lajkova i više od 20.000 retvitova od kada je objavljen u petak. Međutim, u prošlosti se platforma suočavala s optužbama da cenzuriše slična mišljenja.
Još u julu, Twitterova cenzurska policija je video o inflaciji koji je objavio lider manjine u Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevin McCarthy (R-Kalifornija) ocijenila kao „osjetljivi sadržaj“, pa je smanjila njegovu potencijalnu izloženost tako što je na njega stavila etiketu upozorenja.
Twitter thinks that it's "sensitive content" to show the truth about Biden and Pelosi's inflation.
Click here to watch the video they don't want you to see: https://t.co/F8uQlGioXL pic.twitter.com/InFORACEir
— Kevin McCarthy (@GOPLeader) July 14, 2021
Na snimku je prikazana majka koja obavlja svakodnevne zadatke i navedeni su rastući troškovi za takve artikle kao što su pelene i kafa. Završilo se tako što su predsjednika Joe Bidena i predsjednicu Predstavničkog doma Nancy Pelosi okrivili za rastuću inflaciju, rekavši da oni „poskupljuju život“.
Portparol Twittera je kasnije rekao za Federalist da je platforma označila tvit kao osjetljiv „greškom“.
Bidenova administracija i Federalne rezerve SAD pokušale su da umanje značaj rasta cijena, tvrdeći da je eskalacija inflacije „prelazna”. Mejnstrim mediji pridružili su se nastojanjima da odbace zabrinutost. Takvi mediji kao što su The Financial Times i Wox nazvali su inflacione strahove „prenaduvanim“, dok je Bloomberg označio nedavni trend kao „izvanredan faktor podstaknut stimulansima“.
Hiperinflacija bi mogla biti ekonomski poražavajuća, jer se obično definiše kao inflacija koja se ne kontroliše, pri čemu potrošačke cijene rastu po stopi većoj od 50 % mjesečno. Kao i plemeniti metali, kriptovaluta se reklamira kao zaštita od visoke inflacije jer nije podložna prevelikoj državnoj potrošnji i povećanju zaliha novca.
Inflacija može postati tabu tema ako nastavi da se ubrzava. Zagovornik bitkoina Balaji Srinivasan primijetio je da u inflacionim krizama vlade imaju tendenciju da blokiraju javnosti podatke o cijenama. „Twitter treba da se pripremi za trenutak kada mora da provjeri činjenice o inflaciji establišmenta“, rekao je on.
Institutions tend to censor inflation stats. This happened in Argentina, Venezuela, Zimbabwe.
Twitter should prepare for the moment when it must fact check the establishment on inflation. That will require shadow stats on inflation from consumer purchases, perhaps from Square. https://t.co/25y7nxiseR
— Balaji Srinivasan (@balajis) October 23, 2021
Hiperinflacija je zapravo već prisutna od 2008 i svjetske ekonomske krize,ako se prati porast cijena stvarnih dobara vidi se da su iste porasle nekoliko puta npr: cijene m2 nekretnina ili cijena grama zlata.
Kako su uspjeli održati hiperinflaciju pod kontrolom za široke narodne mase,uspjeli su kontrolom cijena hrane koja ipak nije toliko porasla osim komoditi roba /ulje ili šećer/koji su dvostruko porasli.
Planski će se spuštati cijene nekretnina a dizati cijene energenata i hrane sve dok se ne uđe u fazu klimatskog zatvaranja,onda nek nam je Bog u pomoći jer dobit ćemo digitalne poene kojim ćemo plaćati i sam zrak.
ovaj dorsi je napredan u svakom pogledu, ima napredan izgled ima naprednu hipstersku bradu,…ima naprednu odjeću.. sa onom blentavom zimskom kapom u toploj dvorani, ali to je hip, kul i napredno, i naprednu crnu jaknu sa kapuljačom….jako napredno, asocira a naprednu antifu…i napredne hlače..i napredne čizmice
tipični primjer kabalinog naprednjaka
Ah ti vaši prijevodi 🙁
Not a wish. Nor do I think it’s positive at all.
…I to ste preveli. (!)
„Niti želim – niti razmišljam pozitivno.”
a prijevod treba glasiti
ovako – Nije želja. Niti mislim da je to uopće pozitivno.
Pa sad pogledajte kako će čitatelj koji ne zna engleski doživjeti Jacka Dorseya i kako će protumačiti
ovaj članak !?
(da nemam pozitivnu predrasudu o vama pomislio bi da manipulirate !)
Nije važno gdje si,nego ko si!
Blago nama kad svako može twittern sta hoce,jednom mu upala sjekira u med sa twite,pojma nema o ekonomiji,isto ko moj susjed kretati ispred granapa. Stvarno je internet opasan postao po mentalno zdravlje
Nećete imati ništa i bićete sretni. Napravili citavu generaciju tik tok debila,bkeck mirror poucava
Jack je dao otkaz, no more Dorsey. Jeste primjetili koliko ih je ove godine dalo otkaz u velikim korporacijama?