Korištenje informacija o pametnim telefonima kupljenih od posrednika podataka omogućilo je američkoj Odbrambeno-obavještajnoj agenciji da špijunira ljude bez naloga, uključujući neke Amerikance, priznala je DIA u dopisu senatoru, koji je sada objavljen u javnosti.
Obavještajna agencija za odbranu fokusira se na strane prijetnje, ali je tokom posljednje dvije i po godine najmanje pet puta tražila praćenje američkih građana, koristeći podatke o mobilnim telefonima koje su prikupili i prodali komercijalni brokeri, navodi se u neklasifikovanom dopisu poslatom Senatoru Ron Wydenu (D-Oregon).
New: The military arm of the intelligence community has searched for information about Americans' movements without a warrant in a commercially available database of smartphone app locational data, per DIA memo for @RonWyden . https://t.co/xnlpy99q3m
— Charlie Savage (@charlie_savage) January 22, 2021
Za taj određeni vremenski okvir zaslužna je odluka Vrhovnog suda SAD u predmetu Carpenter protiv Sjedinjenih Država od juna 2018. godine, kojom je utvrđeno da vlada mora dobiti nalog za dobijanje podataka o lokaciji korisnika mobilnih telefona. Međutim, DIA „ne provodi Carpenterovu odluku da zahtjeva sudski nalog kojim se odobrava kupovina ili upotreba komercijalno dostupnih podataka u obavještajne svrhe“, izvjestio je u petak New York Times, pozivajući se na dopis Wydenu.
Proizvođači mnogih aplikacija za pametne telefone mogu i evidentiraju lokacije korisnika, koje se često prodaju posrednicima – a oni ih, pak, preprodaju oglašivačima, kao i policiji i špijunima.
U možda najpoznatijem primjeru, Vice je u novembru izvijestio da je Američka komanda za specijalne operacije (USSOCOM) koristila sredstva za kupovinu podataka o korisnicima MuslimPro, aplikacije za raspored molitve koju je preuzelo oko 100 miliona ljudi.
DIA nije identifikovala od kojih brokera kupuje podatke, rekavši samo da su brokeri prodavali masovne zapise koji nisu odvajali Amerikance od stranaca. Umjesto toga, vojni špijuni filtriraju zapise koji se „čine“ na američkom tlu i smještaju ih u zasebnu bazu podataka, otkriva Wydenov dopis. Toj bazi podataka može se pristupiti samo uz posebno odobrenje i do sada je dodjeljeno pet puta u „ovlaštene svrhe“.
Our government’s official position is that they don’t need warrants if they contract-spy on Americans?
Big Brother + Big Tech = Big Problem. https://t.co/PUDTPkGfGW
— 🇺🇸 Mike Davis 🇺🇸 (@mrddmia) January 22, 2021
Dopis je nastao kao odgovor na upit koji je poslao Chris Soghoian, Wydenov pomoćnik za privatnost i sajber-bezbjednost, koji je ranije radio u Američkoj uniji za građanske slobode (ACLU) kao glavni tehnolog.
Wyden je zainteresovan za ovu temu jer je predložio dodatne mjere zaštite privatnosti Amerikanaca, za koje se senator iz Oregona nada da će biti uključene u predstojeće zakonodavstvo koje oživljava nekoliko odredbi PATRIOT zakona.
Prethodni pokušaj da se to učini zaustavljen je u podijeljenom Kongresu djelimično zbog prigovora predsjednika Donalda Trumpa, koji je naveo zloupotrebu FISA naloga za špijuniranje njegove kampanje zahtjevajući promjene – koje ni demokrate ni njegovi republikanci nisu bili spremni da učine. Demokrate sada imaju tanku većinu i u Domu i u Senatu, kao i u predsjedništvu.
Za to smo si sami krivi
Daš milju maraka za “smart” telefon, kojim te poslije prate u HQ. Ako poslije tužiš te koji te prate, mogu i tebe osudit kao saučesnika 🙂