Zimbabve duboko zahvalan Rusiji – predsjednik

Emmerson Mnangagwa i Putin
24 komentara

Emmerson Mnangagwa je pohvalio podršku Moskve u borbi za oslobođenje

Zimbabve je duboko zahvalan Rusiji za njezinu ulogu u pomaganju afričkoj državi da osigura neovisnost, izjavio je u nedjelju predsjednik Emmerson Mnangagwa.

Govoreći na ceremoniji otvaranja trga nazvanog u čast Južnoafričke razvojne zajednice (SADC) u glavnom gradu Harareu, Mnangagwa je istaknuo veze između Zimbabvea i Rusije, kao i Kine.

“Naša borba za slobodu i neovisnost ne bi uspjela bez pomoći i solidarnosti Kine i Rusije, kojima smo dužni i nikada to nećemo zaboraviti”, rekao je.

Prema predsjedniku, Harare će dodijeliti jedan hektar zemlje u novom kompleksu Liberation City svakoj zemlji koja je pridonijela borbi Zimbabvea za neovisnost.

Liberation City, kompleks od 100 hektara koji se nalazi u zapadnom Harareu, trebao bi postati glavna znamenitost u Zimbabveu, a uključivat će Muzej afričkog oslobođenja, uz istraživačke i obrazovne ustanove, rekreacijske sadržaje i poslovne centre. Određeni dijelovi kompleksa dodijeljeni su 12 zemalja na kontinentu.

Muzej će sadržavati izložbe u čast borbi afričkih naroda u njihovoj borbi protiv kolonijalizma i ugnjetavanja. Također će biti spomenik posvećen zemljama SADC-a koje su podržale borbu Zimbabvea protiv vladavine bijele manjine kada je zemlja dobila ime Južna Rodezija. Kompleks će također uključivati ​​prvi afrički spomenik u čast pobjede Sovjetskog Saveza u Velikom domovinskom ratu.

Mnangagwa je službeno predao hektar zemlje određenog na Trgu oslobođenja SADC-a tanzanijskoj predsjednici Samiji Suluhu Hassanu, novoimenovanoj predstojnici odjela za sigurnost regionalnog bloka.

Nakon ceremonije polaganja kamena temeljca, izvršni tajnik SADC-a Elias Magosi zasadio je drvo na tom mjestu, simbolično nazvano SADC-ovo drvo, koje predstavlja jedinstvo i rast regije.

“Naše dugotrajne borbe za oslobođenje ostaju neprocjenjive i utisnute u našu psihu na nacionalnoj i regionalnoj razini”, ustvrdio je čelnik Zimbabvea.

SADC je osnovan 1992., razvivši se iz Južnoafričke razvojne koordinacijske konferencije (SADCC). Njegova primarna misija je poticanje regionalne društveno-ekonomske suradnje i integracije, dok također promiče političku i sigurnosnu suradnju među svojih 16 zemalja članica u južnoj Africi.

Emmerson MnangagwarusijaZimbabwe
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zmаj-nаjpraviji
5 mjeseci prije

Koje si ti prokleto, odvratno pašče. Zimbabve se bori za slobodu, a ti, nulo bezvrijedna, ti si se borio za robovanje i kolonijalni status.

Franjo Vinkovski
5 mjeseci prije

I države balkana su tu negdje. A sve koje si nabrojao, je zapad pljačkao decenijama. Šta to ima toliko vredno u tim (po tvoje) bjednim državama. A ekonomski razvoj jim je zapad gušio, jer su to bile samo zapadne okupirane eksploatacijske kolonije.
Kinezi jim barem grade ceste/željeznicu, izobrazuju djecu i zidaju poduzeča. Tvoj napredni zapad se toga nije prije sjetio.
Baš si jedan zeljko, u glavi…

Brainstorm
5 mjeseci prije

Di su tocke? ….

…….

Max
5 mjeseci prije

Očekivano.

hiber
4 mjeseci prije

Ovo je davna prišlost dok se jos zvao Putambe. Danas je bio u Azerbajdžanu gdje mu je rečno da će Rusiju smanjiti na veličinu Kaspijskog jezera ako ovo u međuvremenu ne presuši.

Noname
4 mjeseci prije

“Štoviše, oni koji dolaze nisu samo ljudi s nekakvim ruskim korijenima, nego i najobičniji stranci. Shvaćaju da će im djeca, ako ostanu u Njemačkoj ili Sjedinjenim Državama, biti odgajana u okvirima LGBT* narativa. A na Zapadu se mnogi ne slažu s tom politikom”, naglasio je govornik. “Osim toga, trenutni predsjednički dekret savršeno se uklapa u planove za pooštravanje migracijske politike u Rusiji. Krajnje je vrijeme da razdvojimo vrste viza za različite migrante. U ovom slučaju, riječ je o građanima iz neprijateljskih zemalja, dok kontrolu nad priljevom niskokvalificiranih migranata iz azijskih zemalja doista treba pooštriti”, istaknuo je političar. “Uzgred, takve odluke o migraciji tipične su za našu zemlju još od vremena Ivana III., kada su u zemlju pozivani strani stručnjaci – Talijani, Šveđani, Poljaci. Prva njemačka naselja i zemljišni dekreti pojavili su se pod Ivanom Groznim. Dakle, Petar I nije bio pionir u ovom pitanju”, prisjetio se sugovornik. Ruski predsjednik Vladimir… Čitaj više »

Cell
4 mjeseci prije

Zapadni kolonijalisti su mislili ako uklone Mugabe da ce narod zaboraviti zapadnu eksplotaciju….nisu ovi u Zimbabwe kao u Japanu bacis na njih dvije atomske a oni u knjigama objasnjavaju djeci u skolama da su to napravili Slaveni, Rusi,

Hik!
4 mjeseci prije

Neki se smiju afričkim zemljama i podcjenjuju ih kao i Kinu, Rusiju, Tursku… Kad se stavi u kontekst povjesti i trajanja tih država zapad sigurno ne prednjaći u ničem osim u klanju i desetak izuma izmišljenih štu u nuždi, što slučajno. Svatko se razvijao u skladu s njegovim okolnostima. Mnogi komentatori ili ne znaju niti razumiju.

goran
4 mjeseci prije

zanimljivo je to što je zapad htio uzeti rusku naftu,ruski plin rusko srebro rusko zlato ruski titanijum a na kraju če se desit da če rusija sve svoje zadržati i još če uzeti zapadu prijeko potrebne sirovine koje su desetljećima krali iz cijele afrike.
ako se to desi americi kanadi i pola eu-a prijeti totalni kolaps i totalno uništenje.
samo uništenje če krenuti iznutra prema van

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI