Kineski znanstvenici predstavili su novi prototip supravodljivog kvantnog računala za koje tvrde da radi milijun puta brže od jednog od Googleovih najboljih kvantnih procesora. Kineski čip je također kvadrilijun puta učinkovitiji od bilo kojeg konvencionalno izgrađenog superračunala, prema izjavi njegovih tvoraca.
Nazvan Zuchongzhi-3, čip je razvilo Sveučilište znanosti i tehnologije Kine (USTC) u suradnji s pola tuceta nacionalnih znanstvenih institucija. USTC je objavio rezultate svog istraživanja i analizu performansi čipa u članku za Physical Review Letters početkom ovog mjeseca.
Prema izjavi sveučilišta, testiranje je pokazalo da je novi kineski procesor milijun puta brži od Googleovog procesora Sycamore. Američki tehnološki div predstavio je svoje kvantno računalo u listopadu 2024., hvaleći se da može nadmašiti najbrža konvencionalna superračunala u izvođenju računski složenih izračuna.
“Usredotočeni smo na razvijanje praktičnih primjena za kvantna računala koje se ne mogu izvršiti na klasičnom računalu,” rekli su tada predstavnici Google Quantum AI-a. USTC je u svojoj izjavi naveo da je računalna brzina Zuchongzhi-3 nadmašila onu najmoćnijeg superračunala na svijetu za 15 redova veličine (kvadrilijun puta brže).
Nije jasno kako se novorazvijeni čip uspoređuje s drugim Googleovim proizvodom – kvantnim procesorom Willow predstavljenim u prosincu. Oba imaju otprilike slične procesne kapacitete, iako je Willow navodno nešto bolji od svog kineskog suparnika kada je riječ o vremenu koherencije, ključnom parametru koji omogućuje složenije izračune, prema Live Science. Američki tehnološki div nije komentirao izjavu USTC-a.
Kineske su tvrtke znatno povećale ulaganja u umjetnu inteligenciju i kvantno računanje nakon što je predsjednik Xi Jinping potaknuo naciju da ubrza temeljna znanstvena istraživanja. Peking nastoji povećati samodostatnost u ključnim područjima, uključujući proizvodnju čipova, istraživanje svemira i vojne znanosti.
Bloomberg je u listopadu 2023. izvijestio da su kineske tvrtke i institucije podnijele 29.853 zahtjeva za patente povezane s umjetnom inteligencijom u 2022., u usporedbi s 29.000 prethodne godine. Ta je brojka gotovo 80% veća od američkih prijava.
Još jedna loša vijest za izuzetne.
I ovdje gube primat.
Još da se razvije softver koji bi preuzeo primat od američkih softverskih proizvoda koji još uvijek prevladavaju svijetom, i izuzetni bi onda u svijetu stvarno postali nebitni.
…”Peking nastoji povećati samodostatnost u ključnim područjima, uključujući proizvodnju čipova, istraživanje svemira i vojne znanosti.”
stanovnike tih djelova znamo kao kosooki što daje u odnosu na ostale rase ??? a ima navoda ,naravno kao i arheoloških nalaza za manje terorija zavjere kako se obično zalipi na šuškanja o porijeklu te svježe navode o “Artemis” sporazumu koji su odbili pristupiti jer su SAD dobile vodstvo sa svojim svemirskim snagama (TR3B) te neobjašnjiva zbivanja oko MH370 i ko je bio u tom avionu onak najkraće……
Nisu oni nista izumjeli nego samo sastavljaju komponente u povoljnom trenutku. Nizozemci i Tajvanđani tajno surađuju prema tajnim sporazumima pa im krenulo.
Već neko vrijeme se vidi da je Kina tehnološki prešišala SAD.
Kako je netko na RTu lijepo primjetio, ključan dio ovog teksta je njegov četvrti paragraf “Nije jasno kako se….”.
Po njemu stvarno nije jasno po čemu je to kineski čip iole bolji.
Bumo vidili…
Naravno USA je “prošlo svršeno vrijeme” ! …Bogovi su Aziju uzeli kao svoju uzdanicu za završni zamah u budućnosti.
Amerika se već davno izvitoperila i otkazala poslušnost Bogovima i jedino što joj dalje preostaje je da se pokuša umiliti Rusiji i Kini te pljačkati koga uspiju diljem siromašnog svijeta, kako bi uspjela barem zadržati korak a definitivno, može zaboraviti vodstvo…
Koja teška propaganda. A tko će im prodati
EUV mašine. Nizozemski ASML najjači i najdominantniji proizvođač sigurno neće.
ASML-ov sustav ekstremne ultraljubičaste (EUV) litografije i već su na 2 nm proizvodnom procesu.Kineski SMIC može ograničeno proizvoditi 7nm čipove, ali ima ograničen proizvodni kapacitet i niske prinose. “U kratkom roku, mnogi kineski proizvođači čipova bez fabless koji proizvode 7nm AI čipove morat će se zatvoriti ili smanjiti. I to je vijest od 11.11.2024.
Google kvantno računalo s lakoćom provaljuje u BitCoin transakcije, tako da je gotovo s anonimnošću i zaštitom kod kripto transakcija.
Jedan amerikanac koji je zbog svojih objava na meti duboke države je vidio kako mu je od 2000 USD u obliku BitCoina na kraju uplaćeno samo 20 USD, a veliki ostatak od 1980 USD mu je netko čapio.
Zato je tražio da mu ljudi u buduće ne šalju iznose veće od 20 USD.
Mogao bih ponovo pronaći tu njegovu objavu s detaljima.
Očekivano s obzirom na tehnološki napredak Kine.
Što će to … Igrati šah !
Vjerojatno je neki kineski inženjer pobjegao iz Amerike natrag u kinu sa znanjem dobivenim tamo gdje je radio osobno znam što rade o kako Kinezi poslje kopiranja postaju konkurencija
Koji glupi komentari. Pa moj veliki prijatelj Konfučije reče prije 2700 godina:”Učenik koji neće sam naučiti 3/4 gradiva, a ja da mu pokažem samo 1/4 , neću ga učiti.” Druga pametna :” Učenik koji ne donese svinjski but, neću ga učiti.” Gdje li su Hrvati s ovim. Ono što je Josip Bošković bio za znanost ( najveći um koji je hodao planetom Zemljom), to je prijatelj Konfučije u društvenim odnosima. Svijet nema šanse protiv Kineza. Knjigu Revolucija u učenju su kupili u 8 000 000 (slovima : osam milijuna) primjeraka i dostavili školama. Pa i fucking juga je izdvajala 2% BDP za obrazovanje. Ovi Alibabini izdvajaju 0.6%. S tom lovom, kupovanjem diploma, doktorata i razbojnikom Fuksom( trebao je biti u mirovini prije 2-3 godine) nemamo šansi ni kao Ruanda.Amerikanci kupuju EU znanstvenike, u njih nisu uložili ni cent(tj lipu) a dobiju najbolje od najboljih. Blago rečeno sranje.