EU će možda preživjeti do izbora u svibnju 2019. – Što dalje?

EU
53 komentara

U Europskoj uniji je nastao savez protiv francusko-njemačkog vodstva i migracijske politike Emmanuela Macrona i Angele Merkel. Italija i Mađarska u njemu igraju ključnu ulogu, piše Alex Gorka za Fond strateške kulture.

Europska unija se suočava s pravim problemom, jer je unutar zajednice formiran novi savez. Susret na visokoj razini između Mađarske i Italije 28. kolovoza je bio prekretnica koja ozbiljno ugrožava europsko jedinstvo i odražava duboke podjele u EU. Budimpešta i Rim su se dogovorili da će se boriti protiv Bruxellesa zbog politike migracija.

Mađarski premijer Viktor Orban i potpredsjednik talijanskog premijera i ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini su izrazili odlučnost u čvrstoj obrani svojih stavova. Stvorili su savez kojeg je CNN nazvao trojanskim konjem unutar Europske unije. Uoči predstojećih izbora za Europski parlament u svibnju iduće godine su se Orban i Salvini dogovorili da će zajednički provoditi svoj program borbe protiv imigracije.

Obojica su osudili francuskog predsjednika Macrona i njegov stav o ovom problemu. Premijer Orban je  Macrona opisao kao “vođu stranaka koje su danas u Europi naklonjene imigraciji”.

Prema njegovim riječima, “trenutno u Europi postoje dva tabora, a jednom je na čelu Emmanuel Macron”.
Prije ovog događaja se talijanski premijer Giuseppe Conte sastao se sa svojim češkim kolegom Andrejom Babišom, koji se također protivi prijemu i preseljenju migranata iz jedne države u drugu, što Merkel i Macron vide kao rješenje problema.

Massimiliano Panarari, profesor političkih znanosti na Sveučilištu LUISS u Rimu, smatra da je “Italija postala laboratorij europskog populizma i riskira da se udalji ne samo iz Europe, nego i od zapadnih demokracija, te da će se, zajedno s Orbanovom Mađarskom, približiti Vladimira Putinu, koji uživa simpatije Salvinija”.

Vjerojatno je bilo od posebne važnosti kada je Orban nakon sastanka sa Salvinijem u Milanu tijekom konferencije za novinare rekao da je u gradu u kojem je rođen Silvio Berlusconi, talijanski član Europske pučke stranke i bivši premijer Italije. Mađarski premijer je “zatražio dopuštenje” da se sastane s predstavnikom Berlusconija, koji je sa svoje strane dugogodišnji prijatelj ruskog predsjednika Vladimira Putina. Takav je mađarski premijer Viktor Orban.

Matteo Salvini, odbija sankcije protiv Rusije i član je vlade premijera Giuseppea Contea koji će uskoro posjetiti Moskvu. Dok se Europa opire američkim napadima, a trgovinski rat se nastavlja, utjecaj Rusije raste i mnogi čelnici traže poboljšanje odnosa s Moskvom.

Italija je to otvoreno zatražila tijekom summita ministara obrane i ministara vanjskih poslova Europske unije 30. i 31. kolovoza u Beču, kada je tražila i radikalne promjene u operaciji EU “Sophia”.

Međutim, nije postignut dogovor o lukama u kojima bi se iskrcavali migranti s brodova koji u okviru ove misije patroliraju Mediteranom. Misija EU za borbu protiv trgovine ljudima u Sredozemlju, takozvana “Operacija Sophia”, koji trenutno vodi Italija, našla se u opasnosti. Rim prijeti da će zatvoriti svoje luke za misiju i traži pronalaženje rješenja u roku od nekoliko dana. Ako je rješenja ne bude, to će biti ozbiljan udarac jedinstvu Europske unije prije sastanak 20. rujna u Salzburgu, u Austriji. Tamo bi se još jednom trebalo razgovarati o migracijama, vrućoj temi o kojoj EU nikako da postigne dogovor.

Protiv migracija su sve članice Višegradske skupine (V4), koja uključuje Češku, Poljsku, Slovačku i Mađarsku, ali i Austriju.

Sada su ove zemlje složne oko kampanje prava odlučivanja na razini nacionalnih država, a ne da članice EU budu dio zajednice pod vodstvom francusko-njemačkog saveza. Višegradska skupina otvoreno izaziva EU zbog migracijske politike, ali ne samo.

U srpnju je EU poduzela pravne akcije protiv Poljske zbog reforme pravosuđa. No, Varšavu podržava Budimpešta. Poljska i Mađarska udružile su snage protiv birokracije Bruxellesa o mnogim pitanjima. Ako se dvije zemlje međusobno podupiru, nijednoj se mogu nametnuti sankcija EU, jer su prema članku 7. EU dvije zemlje članice dovoljne da se ovaj mehanizam blokira.

Nizozemska je također saveznica koalicije “Anti Merkel / Macron”, koju već čine Višegradska skupina, Austrija i Italija, a uskoro bi mogla dobiti pojačanje zemlje poznate kao uzorne članice Europske unije.

Naime, parlamentarni izbori se 9. rujna održavaju u Švedskoj i očekuje se da će desničarski euroskeptični Švedski demokrati ostvariti veliki rezultat s 18,7 posto potpore. Tako barem govore predizborne ankete, iako bi stranka mogla dobiti i više glasova. No, čak i ovako, to je porast od gotovo 50 posto u odnosu na izbore 2014.

Ako ostvari bolji rezultat, ova stranka će odlučivati ravnotežu snaga u švedskom parlamentu. Švedske demokrati prijete da će odbaciti svaku vladu koja im ne dopusti da utječu na imigracijsku politiku. U svakom slučaju, oni će igrati nezaobilaznu ulogu u koalicijskom preslagivanju nakon izbora.

Ideja Europe s više brzina, koju je oživio francuski predsjednik, iako je zbog nje predviđao moguće podjele u EU, već je stvorila razne mini koalicije. Šanse da će EU ostati ujedinjena su prilično mršave i Europska unija bi se uskoro mogla raspasti. Mora jako teško raditi ako misli preživjeti, ali izgleda kako u najboljem slučaju samo želi spriječiti produbljivanje postojećih podjela.

Strategic Culture

Matteo Salvini
Pretplatiti se
Obavijesti o
53 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Son of Alerik
6 godine prije

EU će preživjeti do izbora u svibnju, a poslije izbora će biti kao da se ništa nije dogodilo. Niti se izborima što mijenja, niti što znače. Kako državama iz kojih parlamentarci idu, tako ne znače ni brusselskoj administraciji. Znače tek onima koji će postati zastupnicima i tako prijeći u rang onih s plaćama između 10 i 20 000 eura mjesečno. Kad bi se zbrojili svi dosad ispisani tekstovi o raspadu EU, tko zna bi li se brojka zaustavila na nekoliko stotina tisuća. I što se dogodilo? Ništa. Ne razumijem kako novinari ne razumiju (ili razumiju, ali tomu unatoč pišu) da EU nije projekt s rokom trajanja od jednog desetljeća. EU je činjenica i tako će ostati jako dugo. Po Brexitu se ne može zaključiti ništa. Brexit je iznenadio najprije one u Velikoj Britaniji koji su zagovarali izlazak iz EU. Oni su se samo htjeli malo kočoperiti i sad nakon rezultata… Čitaj više »

Moreno
6 godine prije

EU problem nisu samo migranti. Većini građana je puna kapa toga šta skoro 80% zakona koji afektiraju građane na dnevnoj bazi predlažu od europskih građana nikad izabrani birokrati, a migranti se ubacuju ka glavni razlog podjela. Po svemu sudeći EU parlament će dobit još više Nigela Faraga, a iz Hrvatske će dobit pravoga ili zamjenskoga Pernara. Novome šefu europske komisije neće bit lako. Kako god, EU sve lošije funkcionira i nema nikakvu strategiju na ijednome planu šta samo znači da se more rasplinit i priko noći, a da se to i ne primjeti.

Ana
6 godine prije

Jedini trojanski konj u europi je onaj koji je razara iznutra nekih 35-40 godina. Veleizdajnici i drugi neprojatelji EUROPLJANA nikad nece biti za to kaznjeni.

preseren3
6 godine prije

Največi problem EU je sloboda.
Migrante su uvezli planski, znajuči, šta če se desiti… Pa nisu toliko ludi….
Sada ljudi MOLE za više nadzora, policajaca…
U ime govora mržnje ukinuli su slobodu govora….
A svakog dana slušamu staru američku floskulu: ČUVA SE SLOBODA, EUROPSKI NAČIN ŽIVOTA, hahahahaha….

kvisko
6 godine prije

EU će možda preživjeti do izbora u svibnju 2019. – Što dalje? Prikljuciti ce se ekonomski i duhovno bogatijem balkanu.:)

Ivan
6 godine prije

Status EU je u rukama Amera & Rusa.
Niti prva, a niti druga Jugoslavija,, ma koliko bile trule iznutra, se ne bi raspale da se raspad nije pogurao iz vana, kazao je svojedobno prof povijesti Rajko Dušević.

Zadranin
6 godine prije

Sve unije država, u koje je ušla Hrvacka.. su se raspale.

Aj pogodite što će biti sa EU? ?

kvisko (Žukov)
6 godine prije

Citam komentare i ne mogu se oteti dojmu kolik broj dragih komentatora pojma nema sto je EU i sto je amerika , sto je novac a sto geopolitika , itd itd …
Dvoje mladica Larry Page i Sergey Brin su 1988 g u jednoj kalifornijskoj garazi Menlo Parka startali sa projektom , odnosno idejom Google,u isto vrijeme kod nas su razno razni glavasi pripremali selotejp i akumulatore za garaze , i mi sada nakon svega jos imamo muda pljuvati po americi i EU , ajde molim vas ko boga , dozovite se konacno pameti.

kvisko
6 godine prije

Eto ako admini dozvole ,poruka jedne njemacke EU glupe glave , pa razmislite ako imate sa cim 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=nttWXmPllyI

Fatih
6 godine prije

ODGOVIRIT CU VAM SAMO DA SE CUJEM SA VLADIROM U KREMLJU!!!!

Mare marić
6 godine prije

Narodi pojedinih zemalja trebaju na referendumima odlučiti o prevažnom pitanju useljenja migranata u svoje zemlje, a ne političari. Političari su samo “u prolazu” i o tako bitnim stvarima za narod , državu i budućnost nebi smjeli imati pravo odluke. Svi narodi moraju ustrajati na tome.

Kolega 105
6 godine prije

EU podrepna muha SAD-a to nije jedini problem, potrebna je ozbiljna transformacija, da se stvori nesto sa ljudskim licem jer sad je samo novac i profit, dosta neoliberalizma, krenimo korak naprijed u razvoju drustva.

Grdi
6 godine prije

Sto dalje ? …………….. Dead in the water.

Bred daj Pit
6 godine prije

Prilično nategnuto. Netko misli da će korporacijski šakali tek tako pustiti da im se područje dijelovanja – EU tek tako raspadne, jer bi eto tako htijeli Rusi, Trump, možda i Kinezi i lik iz logicno.ru?

Bred daj Pit
6 godine prije

Prilično nategnuto. Netko misli da će korporacijski šakali tek tako pustiti da im se područje dijelovanja – EU tek tako raspadne, jer bi eto tako htijeli Rusi, Trump, možda i Kinezi i lik iz logicno.ru?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI