Krajem prošlog tjedna je jedna vijest prošla prilično neopaženo. Naime, Francuska je dobila ruska jamstva da sirijska vlada neće sprečavati isporuku humanitarne pomoći sirijskim civilima.
Francuska i Rusija su u noći s petka na subotu provele zajedničku humanitarnu operaciju u Siriji u bivšoj terorističkoj enklavi koju je sirijska vlada oslobodila u travnju.
Ova zajednička misija Pariza i Moskve je prva u Siriji ove vrste od kada se Rusija uključila u vojni sukob u jesen 2015. godine.
“Francuski predsjednik Emmanuel Macron i ruski predsjednik Vladimir Putin su u telefonskom razgovoru u subotu naglasak stavili na humanitarne aspekte rješavanja sirijskog sukoba u sklopu kojih je pokrenuta i francusko-ruska inicijativa”, objavio je Kremlj.
Pomoć je namijenjena istočnoj Gouti, istočnim predgrađima glavnog grada Damaska, a distribuirat će je sirijski Crveni polumjesec pod nadzorom ureda Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova.
Francuska je dobila ruska jamstva da sirijska vlada neće spriječiti isporuku pomoći i Pariz je u Siriju poslao 50 tona medicinske pomoći, prenio je Reuters.
Francuski dnevni list Le Figaro pipe kako je Francuska prva zapadna sila koja je s Rusijom provela zajedničku kampanju isporuke humanitarne pomoći u Siriji. No, francuski dnevni list podsjeća da je ovim činom Pariz priznao pobjedu Assada u ratu, iako će, prema autoru, vjerojatno netko će tvrditi drugačije.
“Umjesto kursa pod pravim kutom, sada se krećemo dugom i ravnom linijom na kojoj svaki potez, iako niskog intenziteta, pokazuje kontinuitet”, piše kolumnistica francuskog lista Isabelle Lasserre.
“Tako je prvi susret između Emmanuela Macrona i Vladimira Putina u Versaillesu otopio led. U lipnju 2018. godine u St. Petersburgu su dvojica predsjednika ojačali svoj odnos, kada je Macron primijetio europski karakter Rusije i njezinu rastuću ulogu na Bliskom istoku i na svijetu. Posljednji dio ovog niza odigrao se u Moskvi, kada su tijekom finala Svjetskog kupa Putin i Macron mogli konkretizirati novi odnos između svojih zemalja”, piše francuska novinarka.
Prema autorici članka, budući da Macron nije uspio postići oslobađanje Olega Sencova, ukrajinskog režisera koji je na sudu u Rostovu na Donu, u Rusiji, proglašen krivim za terorizam i osuđen na 20 godina zatvora, pokrenuo je zajedničku humanitarnu operaciju s Rusijom u Siriji.
Naime, zrakoplov An-124 isporučio je 50 tona francuske humanitarne pomoći ruskoj vojnoj bazi Hmeymim. Ovo je prvi put do sada da je jedna zapadna država pristala surađivati s Moskvom za isporuku humanitarne pomoći Siriji.
“Sve ceste vode u Moskvu”, barem one koji dolaze iz regije Bliskog istoka, piše Isabelle Lasserre.
Ruska vojna intervencija je spasila sirijsku vladu, a Kremlj je stvorio mrežu dobrih odnosa sa svim značajnim akterima u regiji. Na kraju, ako je François Hollande radio sve što je mogao da se ostvare uvjeti za početak pregovora o Assadovom odlasku, Emmanuel Macron je izvukao pouke iz takvog razvoja situacije i odbio taj kurs.
Le Figaro navodi kako je ova gesta odraz opredjeljenja za politički realizam u Elizejskoj palači.
Prema riječima Isabelle Lasserre, Macron uzima u obzir trenutnu situaciju u Siriji, koja je sada definitivno na strani sirijske vlade i Rusije. Stoga Macron Francuskoj želi vratiti u status sile koja će, uz druge aktere, a posebno Rusije, moći nešto reći o Siriji.
“Ova pragmatična politika ne isključuje neslaganja, ali može olakšati traženje političkog rješenja. Prije svega, humanitarna pomoć uvijek je bila prioritet za Pariz, a suradnja s Rusijom može pomoći Francuskoj u prevladavanju blokade Damaska za humanitarnu pomoć zemalja od kojih je ne želi primiti”, piše francuska novinarka.
Međutim, ne slažu se svi s ovom strategijom, ističe autorica članka. Ona navodi mišljenje bivšeg diplomata i profesora Jean-Pierra Filliona, koji piše da se Francuska “predala ruskom ekspedicijskom korpusu i tako će biti povezana s militantnom Rusijom”.
Prema njegovim riječima, “sljedbenici realizma mogu samo požaliti što Francuska gubi svoja postignuća u Siriji kako bi legitimirala agresivnu kampanju Rusije, koja vojna postignuća ne može pretvoriti u mirovni proces”.
Za Rusiju je ovo politički proboj, piše Isabelle Lasserre. Nakon što je poslala svoje oružane snage u Siriju, ona sada preuzima i humanitarni sektor, dodaje autorica članka, kojoj je promaklo da Rusija u Turskoj, Jordanu i Libanonu već radi na organiziranom povratku sirijskih izbjeglica iz šatorskih naselja u oslobođena područja.
“Vladimir Putin je sada u jakoj poziciji, pa stoga koristi svaku priliku za povećanje političkih dividendi od pobjeda u Siriji. Ovom zajedničkom humanitarnom operacijom s Rusijom Parizom priznaje i činjenicu da su Bashar Al-Assad i Rusija dobili rat u Siriji. A tko bi danas uopće mogao tvrditi suprotno? Naredni mjeseci će pokazati je li Emmanuel Macron u Siriji pao u rusku zamku”, zaključuje Le Figaro.
Ovo je zaista prvi put da Pariz, iako simbolično, priznaje legitimitet sirijskih vlasti, jer je bez ikakvih problema preko Turske ili surađujući s Kurdima humanitarnu i bilo koju drugu pomoć poslati u Idlib ili sjevernu Siriju. No, Macron se odlučio na ovaj korak i za to je tražio rusku pomoć.
Podsjetimo da je nakon terorističkih napada u Parizu 2015. godine, bivši ravnatelj francuske “Opće uprave za unutarnju sigurnost”(DGSI) Bernard Squarcini izjavio kako je još 2013. Francuska od Damaska mogla dobiti popis svih Francuza koji su se borili u redovima terorističkih skupina u Siriji, ali je Pariz ponudu odbio iz ideoloških razloga.
Naime, sirijske obavještajne službe su predložile tadašnjem ravnatelju DGSI da će mu dati popis Francuza koji su se u Siriji pridružili teroristima, ali samo pod uvjetom da nastave službenu suradnju. No, Francuska je popis odbila iz “ideoloških razloga.”
“Tadašnji šef Ministarstva unutarnjih poslova i aktualni premijer, Manuel Valls, odbio je primiti popis pod izgovorom da ne želi dijeliti informacije sa sirijskim dužnosnicima. To je sramota, jer je prijedlog bio dobar i mogli smo početi obnavljati naše veze i, prije svega, pronaći, identificirati i kontrolirati sve Francuze koji putuju od Francuske do Sirije i natrag. Sad vidimo rezultat. Nitko ništa ne zna o njima”, neposredno nakon terorističkih napada 2015. je izjavio bivši direktor francuske “Opće uprave za unutarnju sigurnost” Bernard Squarcini.
U kontekstu političkog pragmatizma jednih i sljepila drugih u Francuskoj, koji bi se i dalje držali čvrstog kursa u odnosima s Rusijom, a posebno prema Damasku, iza ove pošiljke humanitarne pomoći vjerojatno stoji i želja za suradnjom u obavještajnom sektoru, budući da su teroristi poražene “Islamske države” od svojih vrhovnih zapovjednika već dobili upute kako se najlakše i najsigurnije vratiti u Europu. Elizejskoj palači je prijeko potrebna suradnja u obavještajnom sektoru i pošiljka humanitarne pomoći u Istočnu Goutu bi mogla biti “probijanje leda” za daljnju suradnju sa sirijskim vlastima o ovom problemu. Preko Rusije ili ne, nije ni važno. Ono što je najvažnije je da se od sirijskih obavještajnih službi dobiju podaci o francuskim državljanima koji su bili ili su još uvijek u Siriji, jer je Macron svjestan da će tako smanjiti rizik da njegovo predsjedanje ostane upamćeno po terorističkim napadima kao ono bivšeg predsjednika Françoisa Hollandea.
…realist….tom macronu ne bih dao ni da mi ribe u akvarijumu čuva….
Macron je tresnuo na zemlju. S visoka.
Dajte malo pišite kako su hutiji krenuli u blokadu Bab el Mandeba za tankere, ili o protestima koji potresaju Iran, bomba u Pekingu, izbori u Pakistanu….
Trgnite se malo!!
Sahista daje sah mat svojim protivnicima. Igra na vise tabli bez greske. Zapad je hranio cudovista I glavosjece. Prestrasno.
Putin sve ove instant cioniste vaspitava kao zločestu dečicu. I to sve bez motke, na lep i kulturan način.
U Francuskoj će unutar 30 god doći do građanskog rata između afričkih doseljenika i bijelaca. Francuska kao europska država je bivša.
Mogu Francuzi da šalje 500 tona naboljeg pršuta i vina,
Assad če odlučiti, koje trvtke ostaju i koje zemlje če raditi na obnovi zemlje.
To mu naredili Rotshildi…….gube pare pa su postali neuroticni.