Jučer su sirijski Kurdi službeno potvrdili da su spremni na “pregovore s Damaskom bez preduvjeta”, izvještava kurdska agencija Firat, koja je prenijela priopćenje “Sirijskog demokratskog vijeća”, političkog krila oružanih “Sirijskih demokratskih snaga” koje podržava Washington.
“Spremni smo poslati izaslanstvo u Damask kako bi za rješavanju krize pokrenuli dijalog sa sirijskom vladom”, navodi se u dokumentu.
Političko krilo “Sirijskih demokratskih snaga” je pozitivno ocijenilo izjavu predsjednika Bashara Al-Assada od 31. svibnja “o otvorenosti sirijskih vlasti za pregovore s Kurdima”.
Kako je istaknuo službeni predstavnik i dopredsjednik koalicije Hikmet Habib, “Kurdi ozbiljno razgovaraju s Damaskom”.
“SDF kontrolira trećinu teritorija Sirije i ne protivi se vladinim snagama. Sirijske demokratske snage se bore samo s bandama terorista “Islamske države”, kazao je Hikmet Habib.
Prema njegovim riječima, “Kurdi i Damask imaju razloga da brzo dođu do političkog dogovora”.
Ranije je izaslanstvo Demokratskog fronta Sirije, legitimne i priznate političke oporbe vladi u Damasku, posjetilo grad Qamishli na sjeveroistoku zemlje s ciljem uspostavljanja dijaloga s čelništvom samoproglašene autonomne kurdske uprave i Damaska.
Nakon posjete je čelnica Demokratskog fronta, Mays Al-Kareidi, potvrdila “kako Kurdi nemaju separatističke težnje i da neće koristiti oružje protiv sirijske vojske”.
Nakon tog sastanka je Farid Sadoon, čelnik lokalne kurdske zajednice, rekao kako je započela nova faza u odnosima između različitih sirijskih skupine, a Sirijce je pozvao da se nakon teškog razdoblja vrate u zemlju.
Međutim, predstavnici Arapa nisu zadovoljni aktualnom upravom.
“Velik dio onoga što lokalna kurdska vlada radi nama, Arapima, neprihvatljivo je. Na primjer, mobilizacija i zatvaranje sirijskih škola i nametanje velikih poreza. Dogovorili smo se da je ključno zaštititi naš grad od bilo kakvih sukoba”, rekao je jedan od arapskih plemenskih lidera pokrajine Hasaka, Faisal Al-Izil.
Glasnogovornica Demokratskog fronta Sirije, Mays Al-Kareidi, razgovarao je o sastanku s predstavnicima kurdske samouprave u Hasaki.
“Susreli smo se s Kurdskom unijom pisaca, različitim ljevičarskim pokretima i sa zajednicom raznih crkava i mladeži. Naravno, susreli smo se sa Strankom demokratske unije (PYD), jer imamo dugogodišnji odnos s njima. I susreli su se s kurdskom zajednicom i vodstvom lokalne vlade”, rekla je Mays Al-Kareidi.
Pregovori dvije delegacije su se prije tjedan dana održali u sjedištu zakonodavnog vijeća u četvrti Amud u gradskom području Qamishlija. Dvije strane razmijenile su stajališta o načinima rješavanja krize u Siriji i složili se da odgovornost za sudbinu zemlje leži samo na građanima.
Članovi sirijske parlamentarne oporbe su također pozvali na povlačenje stranih vojnika koji su nezakonito na sirijskom teritoriju i pozvali su strane u sukobu na dijalog sa službenim vlastima.
Mi smo sada u gradu Qamishli, jer su Sirijske demokratske snage odlučile poslati izaslanstvo u Damask na pregovore. Čula sam od njih da se ne žele odvojiti, ali žele jednu Siriju”, dodala je Mays Al-Kareidi.
Dan prije se delegacija oporbe iz Damaska u hotelu “Miri Land” u Qamishliju susrela s najstarijim predstavnicima klanova, plemena i političkih snaga kurdskog kantona u pokrajini Hasaka.
Nakon četiri dana se oglasilo i “Sirijsko demokratsko vijeće”, a priopćenje je prenio i kurdski kanal Rudaw.
U priopćenju “vlade” sjeverne Sirije stoji kako “Sirijsko demokratsko vijeće” pisanom izjavom poručuje kako poziv sirijske vlade na dijalog smatra pozitivnim. Ističe se važnost jedinstva unutar Sirije i protivi se opasnom vojnom rješenju, invaziji drugih snaga koje su spriječile političko rješenje i pokušavaju podijeliti zemlju.
U ovo se dijelu prepoznaju optužbe na račun Turske, iako je znakovito da ono dolazi nedugo nakon što su turski ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu i američki državni tajnik Mike Pompeo priopćili kako su se dogovorili oko pitanja Manbija i povlačenja kurdskih snaga istočno od Eufrata.
U priopćenju “Sirijskog demokratskog vijeća” stoji: “Sirijska revolucija je ušla u osmu godinu. Došlo je do opasnih posljedica zbog pokušaja rješavanja problema vojnim metodama, dok su se društvene podjele i radikalizacija u Siriji povećavali. Najviše od svega mogućnosti rješenja sirijskog problema ograničili prisilno raseljavanje, pokušaj promjene demografije regije i intervencije vanjskih snaga”.
“Atmosfera radikalizacije je stekla snagu i nastao je velik broj terorističkih skupina. Te su skupine svakodnevno nametale prljavu praksu sirijskim narodima. Sada smo stigli do točke u kojoj u Siriji treba poduzeti prvi korak za rješenje i to će biti nova faza otpora ovoj situaciji. Korak koji se poduzima protiv ove opasnosti jest jedinstvo, jer ova situacija utječe na budućnost i sudbinu zemlje. Sukobi između stranaka su doveli povećanja terorizma i slabljenja mogućnosti iznalaženja političkog rješenja. Intervencije vanjskih snaga nisu mogle donijeti nikakvo rješenje, već samo složeniju situaciju Siriji. Neke su države nastavile prolijevati krv sirijskih državljana, unatoč tome što su rekle da rade na okončanju rata. U Astani je Sirija bila podijeljena na područja utjecaja, dogodile su se demografske promjene i mir u nekim regijama, koje se bile mirne od početka, uništen je. Teritorij Afrina, gdje su vladali mir i sigurnost, zauzet je zavjerom i tajnim sporazumima, a teritorijalni integritet Sirije je ugrožen. Sile koje su zauzele Afrin nameću podjelu i rasističkim i sektaškim politikama pokušavaju razdvojiti ljude”, navodi se u priopćenju najvećeg političkog tijela takozvane “Demokratske Federacije Sjeverne Sirije”.
“Stranke u Siriji su napokon shvatile da korištenje vojnih metoda i pregovora putem posrednika neće dovesti do rješenja. Vanjske sile rade samo kako bi zaštitile vlastite interese. Stoga, kako bi sirijski narod mogao odrediti svoju sudbinu bez intervencije stranih sila, temelj mora biti ideja izravnog političkog rješenja među sirijskim stranama. Od početka sukoba u Siriji su skupine sjeverne Sirije slijedile drugačiju metodu od onih u drugim regijama u zemlji. Sjeverne sirijske skupine su se odlučile za treći put i formirale su autonomne administracije, dok su se strukturirale tako da drže svoje regije daleko od rata i sukoba. Tako su sjeverne sirijske komponente uspjele su osigurati mir u svojim regijama, osiguravajući uspostavu infrastrukture i ekonomije u razvoju. Također smo razvili i provodili projekte za uspostavu demokratskog, pluralističkog i decentraliziranog sustava i pružili model za novu Siriju”, dodaje se u priopćenju.
“Budući da smo uspostavili “Sirijsko demokratsko vijeće”, uvijek smo nastavili raditi na dijalogu. Od samog početka smo dijalog smatrali kao temelj za rješenje sirijskog pitanja. U tom smislu smo bili izloženi pohlepi nekih sektora koji su se odlučili za vojno rješenje. Ti su dijelovi zanemarili zahtjeve koji dolaze iz dijela sirijskog režima. S druge strane, demokratski sustav je i dalje zanemaren. Društvene se su snage trebale predati režimskoj politici, inače bi se suočile s ratom. Nismo bili previše zabrinuti tim prijetnjama i nastavili smo se boriti protiv terorizma. Kada je sirijska vlada objavila da otvara vrata pregovorima, bezrezervno smo prihvatili ovaj pristup. Pozdravili smo izjave vlade Sirije o pregovorima za koje očekujemo da će se održati u Siriji između svih stranaka, kako bi se pružila nova prilika zaustavljanju krvoprolića u zemlji, kako bi se osigurao mir i započeo rad na rekonstrukciji zemlje. Vjerujemo da će se svi narodni predstavnici okupiti i raditi na dogovoru da okončamo jednostrane politike uništenja. Želimo istaknuti da se ne može stvoriti demokratska Sirija i ustav u kojem će svi sektori biti jednako zastupljeni, osim ako se sve stranke ne okupe za pregovaračkim stolom”, stoji u završnom dijelu priopćenja uprave koja nadzire teritorij sjevera Sirije.
U priopćenju je primjetno kako se krivnja za rat pokušava pripisati svima, samo ne YPG snagama i drugim frakcijama koji su u određenom trenutku de facto proglasili nezavisnost i računali na potporu Sjedinjenih Država. Iako je priopćenje samo prihvaćanje poziva na dijalog s Damaskom, podsjetimo da je sirijski predsjednik Bashar Al-Assad u intervjuu za RT rekao kako SAD koriste Kurde i da se taj problem može riješiti na dva načina.
“Namjeravamo riješiti ovaj problem na jedan od dva načina. Prvo, otvoreni smo za pregovore. Uostalom, većina pripadnika “Sirijskih demokratskih snaga” su Sirijci. I vjerujemo da i oni vole svoju zemlju i ne žele biti marionete stranih snaga. Zato imamo zajedničke stavove. Nitko od nas ne vjeruje Amerikancima, ne zbog rata, već zbog toga što lažu na svakom koraku. Cijelo vrijeme govore jedno, ali onda čine nešto drugo. Dakle, jedna od mogućnosti je da živimo zajedno, kao Sirijci sa Sirijcima. Druga mogućnost, koja se može koristiti u slučaju neuspjeha pregovora, je oslobađanje teritorija pomoću sile”, rekao je Assad u intervjuu kojeg dao krajem svibnja.
Kasnije je iz Damaska u Qamishli na pregovore s lokalnim zajednicama, prije svega kurdskim vodstvom otputovala delegacija sirijske parlamentarne oporbe i “Sirijsko demokratsko vijeće” pristaje na pregovore s vladom o načinima “kako očuvati ujedinjenu Siriju”. Bez obzira kako je “Sirijsko demokratsko vijeće” to formuliralo u svom službenom priopćenju, pomak u politici prema Damasku je više nego očit.
Assad: SAD će morati otići iz Sirije – Okupiti militante u Idlibu je najbolje vojno rješenje
Nije njima do unitarne Sirije nego Erdogan ozbiljno radi na eliminisanju Kurda na severu , tako da nemaju izbora …
Nazad Babi Asadu… Rekoh vam !!!
Došlo im je iz stražnjice u glavu. Idioti su mogli imati široku autonomiju unutar Sirije, sad mogu biti sretni ako ih uopće puste da žive tamo, zamjerili su se svima; vladi u Damasku, susjedima Arapima, Rusima, Irancima, dok ih Turci odavno žele istrijebiti. Zelene novčanice i ljudska glupost stvarno rade čuda…
Pregovori ne znače i dogovor, ali mislim da ide u tom smjeru.Ovaj je veliko mu*o u vijeću, taj Hikmet Habib
Kurdi su svjesni da sad kad su osvojili teritorij teško da će im opet biti pružena slična prilika, jedino im Amerikanci mogu garantirat da će držati taj teritorij, ako krenu šurovat bili s kime npr. Turcima ili Assadom ostat će bez svega, nije savršeno ali jedino Amerikanci su garant njihove teritorijalne ekspanzije i tzv. socijalističke sekularne demokratske YPG vlasti
Turci se uveliko pripremaju da nakon Ramazana napadnu Mambij. Dobili su “suglasnost” Amerike i to sigurno ide. Vec su napravili zid na potezu dugom 730 km izmedju Sirije i Turske. U ovaj dio od 200 km granice do Eufrata ce uci. Ne zaboravite da Turci “kontrolisu” i Idlib koji nije nista drugo vec rak na Sirijskom teritoriju, tu trenutno ima bar 5 jakih milicija i vojski koje nisu pod kontrolom Asada a koje ce Turci pustiti na Kurde, za uzvrat im daju garanciju da ih Asad nece dirati. Uvjet za ovo je da glavnina iranskih snaga ode iz Sirije…sto Izrael uporno trazi. Da rezimiram Kurdi su opet izvisili i neki oblik siroke autonomije je maximum koji mogu dobiti.
Ne vjerujem ja u dobru volju kod Kurda. Vidjet ćemo ako dođe do nekih pregovora kako su oni to zamislili.
došla cica na.kolica