Rusija je u Venezuelu poslala izaslanstvo na visokoj razini, koju vodi zamjenik ministra financija, kako bi Caracasu pomogla u bržem provođenju gospodarskih reformi.
Rusko izaslanstvo, predvođeno zamjenikom ministra Sergejom Storčakom, od utorka će raditi s dužnosnicima venezuelanske vlade u Caracasu, glavnom gradu Venezuele, kako bi detaljno shvatili uzroke i posljedice ekonomske krize koja potresa latinoameričku zemlju i pronašlo načine da se ona prevlada.
“Ruski tim će pomoći Venezueli u razvoju mjera za upravljanje gospodarstvom u kriznoj situaciji”, izjavio je Andrej Lavrov, glasnogovornik ruskog Ministarstva financija.
Glasnogovornik je objasnio da je izaslanstvo putovalo u Venezuelu na zahtjev vlade Caracasa da s kolegama u latinoameričkoj zemlji podijeli iskustvo Moskve u gospodarskim reformama.
Rusija, saveznica vlade venezuelanskog predsjednika Nicolasa Madura, više puta je ponudila političku i ekonomsku pomoć Caracasu. Prošle godine je Moskva Caracasu osigurala program spašavanja kroz reprogramiranje duga u iznosu od 3,31 milijardi dolara, a sada zemlji nudi tehničku pomoć.
Od kada je pokojni predsjednik Hugo Chavez 1999. preuzeo vlast u Venezueli, Washington je zemlju nametnuo niz jednostranih sankcija i onemogućava globalno poslovanje Caracasa.
Caracas optužuje Sjedinjene Države da kroz embargo i niske cijene nafte protiv njega vode “gospodarski rat”.
Prema vladi Venezuele, cilj ovog ekonomskog rata je stvoriti unutarnju nestabilnost i tako svrgnuti vladu predsjednika Madura ili bilo koju drugu koju bi činili suradnici i stranačke kolege bivšeg predsjednika Chaveza.
Proteklih nekoliko mjeseci je Caracas pokrenuo paket gospodarskih reformi koje uključuju povećanje minimalne plaće, korištenje kriptovalute Petro koju podržavaju rezerve nafte u zemlji, koja bi bila podrška novom suverenom bolivaru, stabilizaciju cijena i povećanje proizvodnje. Vlada je sigurna da će s tim inicijativama uspjeti neutralizirati “gospodarski rat” nametnut od strane Sjedinjenih Država. Osim toga, Caracas je iz izračuna izbacio američki dolar i okrenuo se euru, kineskom juanu i drugim konvertibilnim valutama.
Ekonomski potencijal Venezuele je ogroman. Čak i u uvjetima niskih cijena nafte i američkog embarga je nominalni BDP zemlje od 32 milijuna stanovnika 2017. iznosio 210 milijardi dolara. S druge strane, BDP izračunat prema paritetu kupovne moći je prošle godine bio 380 milijardi dolara. Ipak, tijekom razdoblja visokih cijena nafte je nominalni BDP zemlje 2012 i 2013. iznosio 330 milijardi dolara, što pokazuje veliku ovisnost zemlje o izvozu nafte, što znači da će ruska iskustva u prilagodbi sankcijama i diversifikaciji uvoza, kako bi se prevladala ova situacija, sigurno pomoći Caracasu.
Jako dobra vijest.
Ruski ekspertni tim, bude li imao pristupa svim informacijama, može samo utvrditi do koje je mjere narasla venezuelanska ovisnost o Kini. Mogu također vidjeti jesu li sa svojim reprogramiranjem kredita Venezueli Kinezima dodatno olakšali posao na kompletnom preuzimanju venezuelanskih resursa.
Kad god se spominju američke sankcije Venezueli treba dodati i da više od 30% od ukupnog izvoza Venezuele otpada na SAD koje, za razliku od Kine, plaćaju cashom.
Mjere koje će ruski ekspertni tim ponuditi Maduru će vjerojatno biti iste one koje je proveo Putin. A to se neće svidjeti Maduru jer ni jedna neće uključivati ‘bolivarizam, chavizam, socijalizam’ i druga drvena željeza.
Ovih dana je netko uspio pobrojati čak 74 (dolarska) milijardera u Rusiji.
U Rusiji 10 posto najbogatijih stanovnika posjeduje 82 posto bogatstva (vole lihvariti, to ti je).
U SAD bogataši posjeduju 76% ukupnog bogatstva
U Kini bogataši posjeduju 62% od ukupnog bogatstva i s četiri milijuna milijunaša (dolarskih) mogli bi napuniti prosječnu ex YU zemlju.
U Rusiji je od dolaska Putina bogatstvo kućanstava uvećano za osam puta i to samo do 2007.
Vidiš da lihvarenje, Putin i Kina i rast ukupnog bogatstva idu zajedno.
Rusi jedini brane ugnjeteni svet.
Da li su ti Najbogatiji u Rusiji dobili pomoc iz inostranstva da pokupuju Sve sto vredi u Rusiji i odakle je dolazila ta pomoc i koje su to zajednice.
Moramo malo biti precizniji da bi se razumelo vreme vladavine Boris Yeltsin.
Molim ljepo da nabrojite koje je USA sankcije uvele i koji embargo? Veneculea i dalje prodaje sirovu naftu u USA i uvozi nazad naftne derivate? Kakav bdb kakav paritet kupovne moci ako ti za kilo kruva triba vrica para. Te za kraj ma koje niske cijene nafte?
E, sad nek Rusija u Venezuelu instalira svoje atomsko oružje i kako razlog navede opasnost od marsovaca.
Hmm, nadan se da nisu ka timovi Miltona Friedmana.
svaka gospodarska reforma kreće opremanjem I jačanjem obrambene I sigurnosne sposobnosti države. kada se steknu ovi preduvjeti onda se može na miru ići u gospodarske reforme. to znači da prvo treba u venecuelu ući ruski fsb I pokrenuti borbu protiv cia terorista. zatim ulaze ruski instruktori a onda moderni sustavi. to je garant da se amerika I njeni saveznici neće mješati u unutarnje stvari venecuele
Tražim novije snimke iz Caracasa ili drugih gradova, trebao bih na španjolskom, ali nije baš da “kruha nemaju” https://www.youtube.com/watch?v=4IGWo7qNwOE
Za svaki američki tim diljem svijeta treba jedna ovakva ruska anti-doza. Jer inače ode sve u rodno mjesto.
zasto je izbrisan komentar zbog moga loseg jezika ili ili zbog ljudi iz venecuele koji drugacije misle
ja ću reći samo da mi je osobno drago što se polako i zasad sigurno na raznima dijelovima ovog planeta neke države rješavaju dolara u međunarodnoj trgovini…