Süddeutsche Zeitung: Trumpov inat Kini će na kraju platiti američki potrošači

25 komentara

Trgovinski rat između Kine i Sjedinjenih Država može biti koristan za Ameriku, ali samo nakratko, piše njemački list Süddeutsche Zeitung. Iako teško, SAD u pregovorima mogu prisiliti kinesku stranu na ustupke, ali će na kraju carine dovesti do rasta cijena inozemne robe, a to će na kraju platiti američki potrošači.

Trgovinski rat može biti profitabilan, ali ne za svakoga, piše njemački Süddeutsche Zeitung. Nepopustljivost u pregovorima možda dovesti do ustupaka, ali uspjeh će biti kratkotrajan, a najviše od svih će izgubiti američki potrošači.

U založnoj praksi postoji izreka: “Kada pukne puška, kupuj”. Nakon najgore opcije, koje su se svi bojali, na primjer rata, situacija se može samo poboljšati, a onda investitori mogu špekulirati u nadi, objašnjava autor Nikolaus Piper.  Čini se da se kockari na burzi danas drže tog pravila.

Tjednima je svjetska ekonomija bila u strahu od mogućeg pogoršanja kinesko-američkog trgovinskog rata, piše njemački list. Tijekom posljednjih nekoliko dana su te zabrinutosti dovele su do značajnog pada indeksa na burzama. Sada je doista došlo do eskalacije trgovinskog rata, nakon što je američki predsjednik Donald Trump podigao carine na kinesku robu u vrijednosti od 200 milijardi dolara s 10 na 25 posto. Te su kazne stupile na snagu od ponoći, navodi se u članku. Nakon toga je tečaj u Londonu i Frankfurtu prije podneva porastao za 1%.

Prema autoru članka, ovaj je fenomen vrlo jednostavan za objasniti. Špekulanti računaju da je pogoršanje napetosti samo prvi korak prema postizanju sporazuma između Pekinga i Washingtona.

Postoje dva znaka da se to doista može dogoditi, primjećuje njemački list. Prvo, kinesko izaslanstvo još nije napustilo američku prijestolnicu i pregovori se nastavljaju.

Drugo, Trump je izabrao meku opciju u nametanju carina, koje se ne naplaćuju odmah na sve proizvode s liste, već samo na nove narudžbe. Dakle, one robe koje su već na putu u Sjedinjene Države, dužnosti neće biti pogođene povećanjem uvoznih naknada. Time je dobilo na vremenu koje se može iskoristiti za nastavak pregovora, smatra njemački novinar.

Razvoj događaja pokazuje da trgovinski rat, a još više prijetnja takvog rata, može biti izuzetno profitabilan, ističe Süddeutsche Zeitung. Kada netko tko predstavlja veliku zemlju slijedi arogantan način pregovaranja, drugi trgovinski partneri mogu napraviti ustupke. Istovremeno, Amerika koristi činjenicu da se mnogo više kineske robe uvozi u zemlju, koja se može ocariniti, nego što izvozi u Kinu. To je čista matematika, a ne ekonomija.

Međutim, ovaj uspjeh bit će kratkotrajan, siguran je novinar. Dugoročno gledano, posljedice protekcionističke politike Washingtona bit će razorne, upozorava  Nikolaus Piper.

To će se dogoditi ako trgovinski rat zaista dobije zamah, ali će se dogoditi i ako se Kina i Sjedinjene Države dogovore o novom sustavu s višim carinama ili trgovinskim ograničenjima. MMF je smanjio svoje prognoze globalnog rasta za ovu godinu i rast međunarodnih lanaca opskrbe u globalnoj ekonomiji. To može uzrokovati kolateralne štete njemačkim poduzećima, upozorava Süddeutsche Zeitung.

Međutim, konačni ishod je da će posebno visoku cijenu morati platiti američki potrošači, ističe njemački list. Oni će biti ti oni koji će biti prisiljeni plaćati nove carine na stranu robu. Možemo se samo nadati da će na sljedećim izborima razmisliti o tome kome trebaju zahvaliti za takve troškove, zaključuje kolumnist lista.

Kineski političari i stručnjaci američke zahtjeve u trgovinskom sporazumu smatraju nerealnim

Iako je Peking ostao pri stavu da je trgovinski sporazum “na pola puta između Sjedinjenih Država i Kine” najbolja opcija za sve, njegovo postizanje se čini prilično nerealnim.

Robert Lighthizer

Američki predstavnik za trgovinu Robert Lighthizer je jučer, naravno, nakon runde pregovora, rekao: “Ranije danas, po uputama predsjednika, Sjedinjene Države su povećale carine s 10 na 25 posto na približno 200 milijardi dolara vrijednog kineskog uvoza. Predsjednik nam je također naredio da započnemo s postupkom podizanja carina na sav preostali uvoz iz Kine, koji se procjenjuje na oko 300 milijardi dolara.”

Lighthizer je napomenuo da će odluka uskoro biti objavljen u Federalnom registru, a više detalja bit će objavljeno i na internetskoj stranici američkog ministarstva trgovine u ponedjeljak.

U međuvremenu, čini se da su trgovinski razgovori između Kine i SAD-a ponovno zastali na tri područja. Prema Bloombergu, važno je pitanje hoće li SAD ukinuti povećane carine, dok Peking zahtjeve Washingtona za izvoz američke robe u Kinu smatra nerealnim, kao i sam tekst trgovinskog sporazuma.

U Kini tvrde da, iako su kineski i američki dužnosnici nastavili razgovore, obnovljene napetosti između dviju najvećih svjetskih gospodarstava znatno su zakomplicirale tekuće pregovore i ugasile izglede za bilo kakav potencijalni trgovinski sporazum i potaknule strah da bi mogao izbiti puni trgovinski rat.  Kineski dužnosnici i analitičari tvrde da su za takav razvoj situacije krive SAD.

Nakon nekoliko dana prijetnji, američki dužnosnici su u petak povećali postojeće carine na kinesku robu, kršeći time “primirje” postignuto od strane čelnika dviju zemalja u prosincu 2018. godine i naglašavajući nepouzdanu i nepredvidljivu priroda američke administracije.

Nekoliko minuta nakon objave američke strane je Kina uzvratila udarac i kinesko ministarstvo trgovine je izjavilo kako će Kina “morati poduzeti potrebne protumjere”.

Čak i kad su napetosti eskalirale, dužnosnici su se probijali kroz 11. krug pregovora i pokušavali napraviti posljednji napor kako bi višemjesečne pregovore vratili na pravi put za postizanje trgovinskog sporazuma.

“Sada smo u vrlo delikatnoj situaciji, gdje su daljnji pregovori postali znatno teži i povećan je rizik od daljnje eskalacije”, izjavio je u petak za Global Times Song Guoyou, ravnatelj Centra za ekonomsku diplomaciju Sveučilišta Fudan.

“Ne možemo dopustiti da to postane normalno. To bi bilo opasno”, zaključio je Song Guoyou.

Süddeutsche Zeitung / Global Times

 

Donald TrumpTrgovinski rat
Pretplatiti se
Obavijesti o
25 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
AAA
5 godine prije

od razvoja ovakve situacije
indija i ostale zemlje indokine
bi mogle profitirati

Arch
5 godine prije

Stvari stoje ovako: za Kinu ‘zlatna koka’ nije US nego Europsko tržište integrirano u tržište Eurazije, na što su primarno fokusirani, to je smisao Belt and Road Inicijative. Stoga, njima nikakav trgovinski sporazum s US više ne treba. S druge strane, US trguju sa više od 180 zemlja i sa skoro svima imaju deficit. Stoga, nikakav trgovinski sporazum s Kinom im neće bitno pomoći. I jedno i drugo je jasno objema stranama u ‘pregovorima’, nema od toga ništa, sporazuma bilo ili ne bilo. Stvari idu svojim tijekom, šta mora biti, biti će.

Wordly wiseman
5 godine prije

Sud zeitung širi fake News , posljedice američkih tarifa isključivo plaćaju (sada i u bližoj budućnosti ) kineski građani prvo smanjenjem troškova proizvodnje roba od strane kineskih kompanija i smanjenjem vrijednosti kineske valute. Zapne li stimulus zvani one belt one road naći će se kina u problemima pogotovo jer oko ovog sukoba postoji širi nadstranački konsenzus

eu kolonija
5 godine prije

američka nezaposlenost je niska što znači da većina amerikanaca radi ali u uslužnim djelatnostima a ne proizvodnim (što je uzrok velikog američkog deficita) i imaju niska primanja. dakle amerikanci malo zarade ali zato vole puno da troše. amerika je potrošačko društvo I za to nije kriva kina. to znači da amerikanci više troše nego što zarade. jaz koji se stvara između zarađenog i potrošenog se bilježi u američkim bankama koje stimuliraju američke građane da više troše nego što zarađuju a kako bi zabilježili što više dobiti od kamata na kredite. u slučaju posrnuća američkih banaka, poput onoga 2008. godine, tu je europa koja to može sanirati preko grbače svojih poreznih obveznika. globalizacija koju su gurali ti isti amerikanci demokrate, lobisti američkih banaka, daje svoje plodove. dakle američke tvrtke bi trebale povećati plaću građanima amerike ali to je malo izgledno, jer bi to dodatno srozalo produktivnost amričkih tvrtki, ili će građani… Čitaj više »

udav
5 godine prije

u ime americkih potrosaca

mi smo srecni da platimo sve kineske dzidzabidze 25 posto skuplje, ali nismo spremni da placamo skupe stvari 25 posto skuplje, kao sto su nemacki automobili – njima lupi 50 posto carina, pa cemo voziti ili americke ili korejske automobile svi, kao i ja – diskut udav – to vam pricam vec mesecima

Brainstorm
5 godine prije

americki potrosaci previse trose i previse ih radi u tercijalnim i kvartalnim djelatnostima. odjece ima dovoljno da nitko ne kupi novu slijedecih 5 ili 10 godina. postojeca obuca svima moze istrajati 2 godine. novu elektroniku nitko ne treba slijedecih 5 godina. siromasnijih 50% na autobuse i bicikle. hrana je preobilna. dosta 10% mesa a ostalo riza i krumpir. na avionski prijevoz nabiti 1000% poreza jer se previse novca odliva kroz masovni turizam. previse se trosi na grijanje i rashladjivanje zgrada. 18 C svima dosta a tko zeli vise nek sam smisli kako. mnostvo onih koji rade u tercijalnim i kvartalnim djelatnostima prebaciti u primarne i sekundarne djelatnosti. pomagati iskljucivo STEM studente. vec sa 10 godina starosti zna se tko je za doktora, tko za zanat a tko za lopatu. previse se petljamo i sa kriminalcima. nepopravljive odstraniti iz drustva dozivotno sa tim da radom uzdrzava sebe, policajca, suca i otplacuje… Čitaj više »

MiLo
5 godine prije

Ovo je samo primjer kako se kapitalista bori protiv blagodeti neoliberalnog kapitalizma,jednostavno uvede stare dobre carine.

Siniša
5 godine prije

Jednom sam gledao neku emisiju, Amerikanac oprema stan i vodi statistiku koliko je potrebnih stvari proizvedeno u Americi….čini mi se ni 20%.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI