Usprkos protivljenju SAD-a, libijska vojska oslobodila “naftni polumjesec”

Rafinerija
7 komentara

Usprkos činjenici da su se SAD snažno protivile operacijama Libijske narodne armije generala Kalife Haftara, LNA je uspjela uspostaviti punu kontrolu nad takozvanim “naftnim polumjesecom”, regiji bogatoj naftom koja se u Libiji proteže od obale na istočnom dijelu grada Tobruka do Sidre. Protjerivanje raznih islamističkih skupina iz ovog područja je potvrdio glasnogovornik LNA Ahmad al-Mismari.

“Uspostavljena je potpuna kontrola nad “naftnim polumjesecom”, napisao je kratko glasnogovornik Libijske narodne armije na društvenim mrežama.

Ujutro 21. lipnja 2018. su libijske vlasti s istoka zemlje, pod čijim se zapovjedništvom formalno bori vojska generala Haftara, rekle da je vojska protjerala militante iz naftne luke Ras Lanuf i Sidra na Mediteranu, te prisilila islamističke milicije na povlačenje prema zapadu zemlje i gradovima Misrata i Tripoli.

Ranije u četvrtak je na sastanku skupine OPEC u Beču čelnik libijske naftne kompanije NOC Mustafa Sanall istaknuo kako luke može početi s radom za dva dana.

Libijska narodna armija pod vodstvom generala Kalife Haftara surađuje s vlastima na istoku Libije i prethodno je od islamista oslobodila naftne luke 2016. Kasnije je naftna infrastruktura postala dio libijske nacionalne naftne kompanije NOC i zemlja je nastavila izvoziti naftu i za to dobivati novac.

Prošli tjedan si militanti pod zapovjedništvom Ibrahima Al-Jadrana ponovno okupirali dva terminala u Ras Lanufu i Sidri. Rad terminala je suspendiran, a zaposlenici su bili evakuirani.

Podsjetimo da u Libiji postoje dvije vlade, jedna islamistička u Tripoliju, povezana s milicijama iz glavnog grada i Misrate. To je formalno Vlada nacionalnog sporazuma, osnovana uz potporu Ujedinjenih naroda 2016. godine, iako njezin čelnik Fayez Seraj ne smije izaći iz svog ureda, a zgrade važnih ministarstava redovito upadaju i zauzimaju islamističke milicije koje vladaju gradom.

gasna infrastruktura u Libiji
FOTO- Naftna i plinska infrastruktura u Libiji i naftni polumjesec od Tobruka do Sidre

Na istoku u Tobruku djeluju nepriznate vlasti, uključujući i parlament izabran na izborima 2014. godine. U svibnju su tijekom razgovora u Parizu stranke pristale održati nove parlamentarne i predsjedničke izbore u zemlji u prosincu 2018. godine, ali postoji mala vjerojatnost da se oni mogu održati dok se fizički ne unište islamističke milicije iz Misrate i Tripolija.

Zanimljivo je da su Sjedinjene Države “snažno osudile napade na naftne objekte u Libiji” i pozvale oružane snage da prekinu neprijateljstva, kako je u svojoj izjavi prije akcije Haftarovih snaga rekla glasnogovornica američkog State Departmenta Heather Nauert.

“Sjedinjene Američke Države snažno osuđuju nedavne napade oružanih snaga pod vodstvom Ibrahima Al-Jadrana na naftnu luku Ras Lanuf i Sidra i nastavak borbi koje izazivaju štetu vitalnog naftnoj infrastrukturi Libije i mogu poremetiti izvoz nafte”, navodi se u priopćenju Heather Nauert.

State Department pozvao je “sve naoružane aktere da prekinu neprijateljstva”.

Kako protumačiti izjavu Heather Nauert? State Department osuđuje akcije skupine  Ibrahima Al-Jadrana, ali kako je već zauzeo Ras Lanuf i Sidru, kako ne bi došlo do prekida opskrbe, LNA treba obustaviti napade. To bi značilo da bi “gospodin” Ibrahim Al-Jadran i njegove islamističke milicije dobile unosan izvor prihoda, a vlasti u Tobruku i LNA, koja za borbu protiv terorizma naftom plaća oružje i vojnu opremu, ostala bi bez prihoda.

Naravno, Heather Nauert je to lijepo sročila i poručila: “Nafta, objekti za proizvodnju i prihodi pripadaju libijskom narodu. Sjedinjene Države smatraju da ovi vitalni libijski izvori moraju ostati pod potpunom kontrolom kompanije NOC i Vlade nacionalnog sporazuma u Tripoliju, koja je priznata rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”, rekla je Nauert.

Srećom, general Kalifa Haftar nije poslušao njezin savjet i trenutno LNA kontrolira cijeli “naftni polumjesec” Libije, što bi moglo odrediti pobjednika u sukobu kojeg je Hater 2014. pokrenuo protiv svih islamističkih skupina u Libiji, uključujući ISIL, Al-Qaedu,Muslimansko bratstvo i Ansar Al-Sharia.

general HaftarKhalif HaftarLNAMisrataNOC Mustafa SanallRas LanufTobrukVlada nacionalnog sporazuma
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dalmata
6 godine prije

Kad UsrA cijuce i prdi u latu(cabar)o pravima(a koji bolesni imbecili su ucinili sve u Libiji,Iraku,Siriji,Jugi,nego ista gamad)znaci da pusu i oni i EU i NATO.Cim cvilu,ka pantagana(pacov) u trapuli(zamci) znaci da je dobro i za Libijce i cili svit

Kažun
6 godine prije

Puknula gi je mokra štraca po glove.

Laki Topalović
6 godine prije

Dobra fora, ne podržavamo tog Ibrahima Al-Jadrana i njegovu akciju, ali kad je već tako, nemojte ga napadati. Ma mrš, kravo… Nije ni Haftar svetac, ali sad Gaddafija nema neće uskrsnuti i to razumije i Saif Al.-Islam, koji , čini mi se, pregovara s njim preko Egipta.

Zagi
6 godine prije

Samo deri generale i ne slušaj ove preko bare, Libija treba biti kao što je i bila, sekularna i zemlja mira i blagostanja

NSU
6 godine prije

Bravo! A sad uspostavite kontrolu nad cijelom vašom obalom i spriječite bježaniju tzv migranata!

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI