Iako je MMF, uz posebne zahtjeve za provođenje radikalne mirovinske reforme, odobrio tranšu od jedne milijarde dolara kredita Kijevu, a Europski parlament izglasao ograničeni bezvizni režim za Ukrajince, malo je razloga za slavlje.
Naime zbog blokade Donbasa, koju su samovoljno počeli provoditi “veterani antiterorističke akcije”, a kasnije ozakonili predsjednik Porošenko i Nacionalno vijeće za sigurnost, zbog nedostatka ugljena Ukrajina gasi četvrtu od 7 termoelektrana koje zemlji daju oko 15% električne energije.
Izvršni direktor kompanije “Ukrenergo” Vsevolod Kovalčuk rekao je kako će, uz Tripolsku, Zmijevsku i Dnjeprovsku, 11. travnja biti ugašena i termoelektrana Krivoj Rog.
“Ističem da su ove termoelektrane nakon završetka sezone grijanja ugašene po nalogu zamjenika premijera Ukrajine Vladimira Kistiona 30. ožujka 2017. Pažljivo ocjenjujemo sve aspekte otpornosti mreže i sada smo, zajedno s proizvodnim kompanijama, razvili plan i imamo potpuno spreman scenarij gašenje svih blokova koji rade na ugljen antracit”, napisao je na društvenoj mreži Vsevolod Kovalčuk, dodajući da elektroenergetski sustav radi normalno.
Po njegovim riječima će četiri ugašene termoelektrane do ljeta uspjeti akumulirati rezerve antracita u skladištima.
No, Ministarstvo energetike Ukrajine je odlučilo da se ove termoelektrane ugase.
“U Ukrajini, nakon što završi sezona grijanja, počinje toplo vrijeme i potrošnja energije drastično pada. Osim toga, vrhove potrošnje u zemlji pokrivaju hidroelektrane. Dakle, gašenje četiri termoelektrane ne bi trebalo utjecati na energetski sustav zemlje”, kaže supredsjedatelj Fonda za energetske strategije Dmitrij Marunič.
Prema njegovim riječima, ova situacija će trajati do kraja svibnja, do kada su na rasporedu popravci na blokovima nuklearnih elektrana.
“Do tog vremena bi ipak trebalo nabaviti potreban antracit”, kaže Dmitrij Marunič.
Prema prognozi Ministarstva energetike, do kraja godine Ukrajina će trebati 4,7 milijuna tona antracita, dok prema izvršnom direktoru tvrtke “Ukrenergo” u skladištima ima samo 499 000 tona.
Opskrba antracitom iz Donbasa je nemoguća zbog blokade, a ministar energetike Igor Nasalik je obećao da će uvesti zabranu kupovine iz Rusije. Umjesto toga, Kijev potreban ugljen planira kupiti u Južnoj Africi, Australiji i Sjedinjenim Državama.
Prema Dmitriju Maruniču, Ukrajina će teško zadovoljiti potrebe ovim uvozom.
“Svaki mjesec bi u ukrajinske luke trebalo dopremiti 400 tisuća tona ugljena”, rekao je Marunič.
Direktor energetskih programa Centra za svjetsku ekonomiju i međunarodne odnose, Nacionalne akademije znanosti Ukrajine, Valentin Zemljanski, tvrdi da će Kijev barem polovicu potrebnog antracita uspjeti nabaviti u inozemstvu.
“Kada snizimo metaluršku proizvodnju, koja je jedan od najvećih potrošača električne energije, potrebnu količinu će biti moguće nabaviti iz inozemstva”, sugerira Valentin Zemljanski.
Do sada je blokada Donbasa skupo koštala Ukrajinu. Samo u prvom tromjesečju prekida opskrbe ugljena i koksa se proizvodnja čelika smanjila za 8%. Proizvodnja lijevanog željeza je u istom razdoblju pala za 13,6%, a metalurškog koksa za 21,4%, što su podaci iz poslovne skupine “Ukrmetallurgprom”.
Sada se problemima u ekonomiji pridružuje i “krpanje rupa” u energetskom sektoru.
Prema Valentinu Zemljanskom, buduće smanjenje proizvodnje električne energije dobivene od termoelektrana na antracit može biti povezano s pritiskom na oligarha Rinata Ahmetova.
“On posjeduje veliki dio termoelektrana na antracit i eventualno žele smanjiti njegov udio na tržištu”, tvrdi stručnjak.
No, Dmitrij Marunič upozorava da ako je tarifa za električnu energiju dobivenu antracitom iz Donbasa bila 2000 grivna, s uvoznim ugljenom će biti 2600 grivna.
“U ovom slučaju i prema prihvaćenim pravilima će termoelektrane energiju na tržištu prodavati skuplje, a proizvoditi manje”, kaže Dmitrij Marunič.
Stručnjak na kraju upozorava kako povećani troškovi mogu dovesti do još jedne revizije tarifa i poskupljenja električne energije za stanovništvo.
Ekonomist Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vasilij Astrov, kaže kako vlada planira kupiti ugljen na drugim mjestima, ali će on biti skuplji, tako da će se morati revidirati cijene električne energije za potrošače.
“To znači inflaciju i pad kupovne moći stanovništva“, rekao je Vasilij Astrov za njemački izdanje DW.
Još jedan briljantan ekonomski potez ukrajinskih pučista.
Igraju se sa krajinom kao sa nama devedesetih.Ništa nisu naučili na EXYU primeru
razvaljivanju država zarad resursa.
Evo odakle vjetar puše: “Rokokoko
Nadiya Savchenko ,ukrajinska pilotkinja koja je bila u ruskom zatvoru pa nedavno puštena,u razgovoru za tv kanal News One,izjavila je da je Ukrajina žrtva židovskog jarma i da 2% kazarske židovske manjine drži 80% vlasti u Ukrajini.”
Alternativna ” balkanska ruta ” u najavi kada 46 milijuna Ukrajinaca krene u EU početkom lipnja ove godine , Soros igra igre bez granica !
I lipa njihova bi,da ima postenja i pameti,jos jedan put naucit prostu poruku.Jebe se EU iUSrA za bilo koga osim za sistematsku pljacku.Da su bili sposobni i da nisu drumski razbojnici ne bi doslo do ovoga.A kad su Ukrajinski idoti izveli ono sta je EU trazila ostavili su ih na cidilo.A svi ovo Popusenki su ista bagra koji punu dep i mislu da ce vjecno trajat,kako u Ukrajini tako i na prostoru logora zvan EU
Citajuci jutros vijest da su US-rani bacili 59 raketa Tomahawk na sirijsku vojsku u obranu terorista, vidim da de dogadjaji ubrzavaju prema vecoj konfrontaciji i u Ukrajini, Siriji…
Trump ce bito cak gori od Obame.
Idemo ubrzano k vecoj konfrontaciji a iz toga se moze lako izroditi nuklearni rat. Ova godina 2017 ce biti very hot.