Prema izvještaju AFPa od 18. siječnja, Zemlja je žrtva rekordne vrućine: “Bez iznenađenja, 2016. je bila najtoplija godina na planeti od prvog mjerenja 1880. godine. Radi se o trećem uzastopnom godišnjem rekordu”, javila je Američka agencija za oceane i atmosferu (NOAA). Ipak, pitamo se je li to doista tako?
Vjerojatno to prihvaćate bez da provjeravate izvor, jer ipak se radi o jednoj agenciji s visokim kredibilitetom. Neće vas pokolebati ni vrlo niske temperature koje su zaledile Europu, pa čak i sve naše zemlje u regiji. Naravno, nisu bitna ni sva predviđanja najvećih meteoroloških autoriteta da će prošla, a i sve sljedeće godine biti sve toplije i toplije.
NOAA govori tako, jer tako “mora biti”, da je površinska temperatura kopna i oceana 0,94°C iznad prosjeka temperature dvadesetog stoljeća. Doista smo impresionirani preciznošću, a što potvrđuje i izvješće NASAe koja govori o 2016. kao najtoplijoj godini u zadnjih 136 godina.
Nije istina, odgovara Stanislas de Larminat
Prema Stanislasu de Larminatu, inženjeru agronomije, “činjenice” zaslužuju konfrontaciju s realnošću. Stanislas je vrlo osjetljiv prema klimi i tvrdnjama ekologa koji ne prestaju pričati o temperaturnim rekordima,
„Temperature u 2016. nisu statistički različite od onih iz 1998., potvrda je Alabama Univerziteta u Huntsville (UAH) koji svakoga mjeseca izdaje „izvještaj o globalnoj temperaturi“, tvrdi Roy Spencer, njihov klimatolog, bivši šef znanstvenog tima NASAe, koji je primio nagradu od Američkog meteorološkog društva za praćenje temperature putem satelita.
Larminat reagira na poruku Svjetske meteorološke organizacije od 14. studenog prema kojoj svi indikatori pokazuju više temperature u 2016. od temperatura u 2015. koje su već bile ekstremno visoke.
Stanislas Larminat objavljuje grafiku realiziranu od strane Roy Spencera i njegovih kolege iz različitih institucija, gdje rezultati pokazuju stagnaciju temperature od kraja 1990. godine, kao i činjenicu da je najtoplija godina bila 1998. kada je temperatura bila puno viša nego od godine koju spominju NOAA i NASA. Svi podatci su javno dostupni i mogu se provjeriti na sljedećoj adresi: http://www.nsstc.uah.edu/climate/
Izvori: Roy Spencer | nsstc.uah.edu | NOAA
Ova zima duga i hladna.Možda se ne uklapam u naučna istraživanja i novinarska naklapanja. Ovaj Januar je baš hladan.
ako se ne moze lazirati rezultat, onda se za toliko pomjeri zeljeni standard. Sindrom danasnjice
http://www.nsstc.uah.edu/climate/2016/december/Dec2016_tlt_update_bar.png