Kineski telekomunikacijski gigant Huawei, koji je na crnoj listi SAD-a, uspio je započeti izradu uređaja bez američkih dijelova, zamjenjujući ih komponentama nabavljenim drugdje.
Prema analizi UBS-a i japanske tehnološke tvrtke Fomalhaut Techno Solutions, koju je objavio časopis Wall Street Journal, najnoviji Huaweijevi telefoni nisu imali dijelove iz SAD-a.
“Kad je Huawei izašao s ovim vrhunskim telefonom – a to je njegov vodeći proizvod – bez američkog sadržaja i time je dao prilično veliku izjavu”, rekao je za časopis Journal-ov analitičar poluprovodnika Susquehanna International Grupe Christopher Rolland.
Međunarodni poslovni strateg Handel Jones rekao je da “neovisnost od opskrbe dijelovima iz SAD-a ukazuje na to da strategije SAD-a u pokušaju izolacije Huaweija ne rade”.
Huawei i 68 njegovih pridruženih članica stavljeni su na američki entitetski popis u svibnju nakon što ih je Trumpova administracija optužila da špijuniraju za Kinu. I Peking i Huawei negirali su sve optužbe. Zabrana Washingtona značila je da će tvrtka morati zatražiti dozvolu za kupnju američkih komponenti potrebnih za proizvodnju svojih proizvoda.
Kasnije je američko Ministarstvo trgovine ublažilo neka od ograničenja do kolovoza, omogućujući Huawei-u održavanje i ažuriranje postojećih mreža i mobitela. Od tada su mu odobrena još dva produljenja.
Prema izvještaju UBS-Fomalhaut, Huawei je od svibnja dodao brojne dobavljače koji nisu iz SAD-a i koristio komponente tvrtki sa sjedištem u drugim zemljama.
Analiza Fomalhauta pokazala je da je tvrtka smanjila oslanjanje na američke dobavljače za pametne telefone nakon svibnja, uključujući za Y9 Prime i Mate uređaje. Izvješće kaže da su Mate uređaji sadržavali čipove nizozemskog NXP Semiconductors kao zamjenu za one koje je izrađivala američka tvrtka Cirrus Logic.
Odmak od američkih dijelova proteže se i izvan proizvodnje mobitela, navodi se u izvješću.
“Svi su naši 5G uređaji sada bez Američkih dijelova”, rekao je službenik za cyber-sigurnost Huawei John Suffolk za WSJ. „Željeli bismo nastaviti koristiti američke komponente. To je dobro za američku industriju. To je dobro za Huawei. To nam je uzeto iz ruku. “
Ide, ide, polako, a sigurno….
Smartphoni bez američkog sofwera ( Rusija ), smartphoni bez američkih dijelova ( Kina ), sloboda je sve bliže…
Ovi ili oni 5G je meni nejasno jer još uopće neznan šta je ti 5G i šta donosi sa sobom . . . napredak je okay, ali nezna se cjena koju ćemo platit za ti napredak . . .
Ma ne mogu vjerovati da se može napraviti uređaj bez amerokenjskih proizvoda.
Plačite i patite, amerokenjci i njihove podguzne muhe.. patite. 😂
P***!
Ja imam kineski mobitel xiaomi i za sada nisam baš previše sretan sa činjenicom da ne mogu obrisati google sa njega. Osim toga instalirao mi je hrpu nepotrebnih gluposti na mobitel, to su uglavnom neki dodaci za Indijsko tržište na koja ja ne mogu pristupiti. Jer piše nije dostupno u vašoj zemlji. Možda kada riješe te nedostatke biti ću više zadovoljan sa mobitelom. Ako se budu ponašali kao ameri što ja onda imam od toga da podupirem kineske proizvode.
Ovaj svet više ne treba Amerikance. To je bar jasno svima.
5 G mreža Ima brzinu koja je potrebna da bi se mogla koristiti blockchain tehnologija na širokom prostoru.Blockchain sustave je praktično nemoguće hakirati,tj.potrebni su moćni serveri koji bi koštali više od ostvarene dobiti hakera.
Prije koju godinu na sajmu u Benkovcu, neko kupio Nokiu 3310.
Ovih dana pita kćer gdje mu je spremila punjač.
Da mu je baterija na 56%.
P.S.
Kad zaje*e softver, po sebi dobije hardver…