Adobe otkriva GenAI alat za glazbu

AI - Umjetna inteligencija - Muzika
5 komentara

Postoji mnogo alata za uređivanje i stvaranje glazbe koje pokreće GenAI, ali Adobe želi dati svoj vlastiti značaj konceptu.

Jučer je na Hot Pod Summitu u Brooklynu Adobe predstavio Project Music GenAI Control, platformu koja može generirati zvuk iz tekstualnih opisa (npr. “sretan ples”, “tužni jazz”) ili referentne melodije i omogućiti korisnicima da prilagode rezultate unutar iste tijekom rada.

Koristeći Project Music GenAI Control, korisnici mogu prilagoditi stvari poput tempa, intenziteta, ponavljajućih obrazaca i strukture. Ili mogu uzeti pjesmu i produžiti je na proizvoljnu duljinu, remiksirajući glazbu ili stvarajući beskonačnu petlju.

Razvijen u suradnji s istraživačima na Kalifornijskom sveučilištu i Carnegie Mellon, Project Music GenAI Control mogao bi postati javno dostupan u budućnosti. Ali za sada je čvrsto u fazi istraživanja, rekao je Adobeov voditelj audio i video istraživanja umjetne inteligencije Gautham Mysore tijekom panela na Hot Podu – platforma još nema čak ni korisničko sučelje.

“Dakle, ovo stvarno daje ideju, umjetna inteligencija generira glazbu dok ste vi na direktorskom mjestu i postoji hrpa stvari koje možete učiniti s njom”, dodao je Mysore. “[Alat] stvara glazbu, ali [također] vam daje različite oblike kontrole kako biste mogli isprobati stvari. Ne morate biti skladatelj, ali svoje glazbene ideje možete iznijeti tamo.”

GenAI glazbeni alati – i generalno GenAI alati – izazivaju etičke i pravne probleme kako se glazba, umjetnička djela i tekstovi stvoreni umjetnom inteligencijom šire.

Domaće pjesme koje koriste GenAI za dočaravanje poznatih zvukova, tekstova i vokala koji se mogu predstaviti kao autentični, ili barem dovoljno blizu, postale su viralne. Glazbene izdavačke kuće požurile su s uklanjanjem pozivajući se na autorska prava. Ali još uvijek postoji nedostatak jasnoće o tome krši li “deepfake” glazba IP umjetnika, izdavačkih kuća i drugih nositelja prava – osobito u slučaju GenAI glazbenih alata obučenih za sadržaj zaštićen autorskim pravima.

Savezni sudac presudio je u kolovozu da umjetnost stvorena umjetnom inteligencijom ne može biti zaštićena autorskim pravima. Međutim, Ured za autorska prava SAD-a još nije zauzeo iznimno čvrst stav, tek je nedavno počeo tražiti mišljenje javnosti o pitanjima autorskih prava koja se odnose na AI. Također nije jasno mogu li se korisnici naći na udici zbog kršenja zakona o autorskim pravima ako pokušaju komercijalizirati glazbu stvorenu u stilu drugog izvođača.

Mysore je rekao da Adobe, kao opće pravilo, razvija svoje GenAI alate na temelju podataka koji su pod licencom ili u javnoj domeni kako bi se izbjeglo potencijalno sukobljavanje s IP problemima. Dodao je da Adobe radi na tehnologiji vodenih žigova kako bi se lakše identificirao zvuk koji proizvodi Project Music GenAI Control, ali je priznao da je rad na tome.

“Adobe zauzima posebno odgovoran pristup [ovim stvarima]”, dodao je Mysore. “Puno je zaista sjajnih glazbenika koji stvaraju ovaj sadržaj… Mislim da će [oni i alati poput Project Music GenAI Control] koegzistirati. Pojavit će se nove glazbene ideje.”

AdobeAIGenAImuzikaumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Гавран
8 mjeseci prije

Muhamed a.s. nije voleo muziku.
Zašto?
Ko prati unutrašnju muziku, između duše i Boga, tome je spoljašnja muzika samo ometajući faktor.
.
Materijalistička civilizacija

tuf
8 mjeseci prije

Korporacije su nanjušile novu razinu zarade iz uvijek uzlaznog trenda konzumerističke prirode današnjeg čovjeka. Ponudom platformi koje mogu na temelju ulaznih parametara krajnjeg korisnika ponuditi sadržaj za koji je donedavno bilo potrebno više slojeva stručnjaka + novac + vrijeme – eliminirali su sve posrednike i sebi osigurali konstantan priljev sredstava na temelju platformskih pretplata. Mentalno stanje današnjeg konzumerista ne traži kvalitetu nego količinu. To možete vidjeti na primjeru socijalnih mreža gdje korisnici nisu ni svjesni kako beskonačno ‘skrolaju’ kroz sadržaje. Platforme s kratkim video-isječcima poput TikTok-a ili Likee-a znaju da će se korisnik zalijepiti satima za njihovu platformu ako konstantno nude nove sadržaje bez obzira kakve kvalitete (i upitnih društvenih vrijednosti) bili. Netflix nudi stotine, tisuće de.bilnih serija – ali ljudi ih gledaju, bindžaju po cijele vikende besciljno, bez traženja smisla ili jačeg doživljaja. I tu onda dolazi AI. Konzumerist ™ gore opisan biti će oduševljen da može uz par… Čitaj više »

Lucija, prva
8 mjeseci prije

“zbog kršenja zakona o autorskim pravima ako pokušaju komercijalizirati glazbu stvorenu u stilu drugog izvođača.”

Ovo je doslovno nemoguće.
Npr, nitko nikada ne bi mogao napisati novu latino pjesmu, jer, po stilu, liči na – hrpu drugih.

Ovo smatram zanimljivim pokušajem.
Ne zaboravite što je rekao Picasso: “Mali umjetnici posuđuju, veliki – kradu.”

Umjetnost je nešto posve drugo od znanosti.
Jeste gledali onaj film o tipu koji falsificira Rembrandta? 🙂🙃

Lucija, prva
8 mjeseci prije

Da.
Na ovo se sveo ovaj portal.
4 komentara.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI