Američki tinejdžer otkrio novi planet s dva sunca tijekom trećeg dana pripravništva u Goddardu, NASA-inom centru za svemirske letove

egzoplanet - binarni sustav
6 komentara

Novi planet 6,9 puta veći od Zemlje nedavno je otkrio nitko drugi već njujorški tinejdžer koji nije ni završio srednju školu, ali je imao priliku biti pripravnik u NASA-inom centru za svemirske letove Goddard u ljeto 2019. godine.

Sedamnaestogodišnji Wolf Cukier, prešao je s pripravnika u heroja za egzoplanete u NASA-inom centru za svemirske letove Goddard u Marylandu, nakon što je otkrio novi planet nazvan “TOI 1338-b”, promatrajući strani binarni sustav udaljen 1.300 svjetlosnih godina od naše Zemlje.

Podaci koje je objavila NASA otkrili su da planet, za koji se vjeruje da je jedino planetarno tijelo u sunčevom sustavu TOI 1338, orbitira oko zvijezda svakih 95 dana. Zvijezde međusobno orbitiraju svakih 15 dana, uzrokujući da TOI 1338-b doživi redovita zvjezdana pomračenja. Dok se kaže da je jedna od zvijezda približno 10% veća od Zemljinog sunca, NASA je opisala drugo sunce kao hladnije, prigušenije i kaže da ima “samo jednu trećinu” mase našeg sunca.

“Ono što je posebno zanimljivo u vezi s ovim planetom je što kruži oko dvije zvijezde”, rekao je Cukier.

“Ideja je da imamo teleskop koji je bio usmjeren na ove zvijezde, a planet je prošao između tih zvijezda i našeg teleskopa”, objasnio je 17-godišnjak, prepričavajući svoje iskustvo iz srpnja. “I baš kao kad mjesec pomrači sunce, stvara se prigušenija svjetlost. Primijetio sam to zatamnjenje, što je bio dokaz da je nešto tu, i ispostavilo se kako je bila riječ o planetu. ”

Prema tinejdžeru, nedavno dobiveni podaci iz misije Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) omogućili su ispitivanje ovih dalekih sustava koji su prethodno bili skriveni zbog tehnoloških ograničenja.

Cukier je u intervjuu za ABC News rekao da iako je otkrio svoje otkriće tijekom trećeg dana stažiranja, rad na potvrđivanju njegovih rezultata pokazao se prilično napornim.

“Imao sam puno podataka u svojim bilješkama toga dana o ekstremitetima binarnih sustava…”, rekao je. “Naše samopouzdanje nekoliko se puta povećavalo i smanjivalo, ali do kraja stažiranja bili smo uvjereni da je ono što smo našli bio planet. ”

Cukier i istraživački tim ne samo što su obilježili prvo potvrđeno otkriće ovog planeta za program TESS, već su i njihovi radovi nedavno predstavljeni na panelu tijekom 235. sastanka Američkog astronomskog društva u Honoluluu na Havajima, 6. siječnja.

Sedamnaestogodišnjak je rekao ABC-u kako planira ostati u kontaktu s NASA-om kako bi nastavio svoja istraživanja i trenutno traži znanstvene časopise za objavljivanje rada vezanog uz to otkriće.

“Buduća istraživanja uključivat će pronalazak više planeta”, rekao je. “Nemamo veliku veličinu uzorka planeta binarnih sustava.”

Binarni sustavEgzoplanet
Pretplatiti se
Obavijesti o
6 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
onaj..... Dalton
4 godine prije

To ti je… kad daš djeci da se igraju.
Mali ne kuži sistem.
Di ćeš odma sve otkrit?
Štaš radit dogodine?
Treba to pomalo….. laganini.
Za užicat više love.

Emiliano Zapata
4 godine prije

Samo vi draga djeco buljite u svemir, dok starkelje poput Donalda u ime vasih oceva i majki pljackaju po svijetu…

Rolling Bluesman
4 godine prije

Najbliza zviezda, 4.3 svijetlosne godina od nas (nema planeta koji odgovaraju).
Sa danasnjim mogucnostima bi nam trebalo 60 000 godina do tamo.
Ako se malo poboljsamo u transportu, recimo 1000 puta, jos imamo 60 godina.
Nkad mi k njima ni oni k nama.
OK, nikad se ne kaze nikad.

shumadinac
4 godine prije

Binarni zvezdani sistem uopšte nije retka pojava kako se obično misli. Takođe, najmnogobrojnije zvezde naše galaksije nisu svetle kao naša već su crveni patuljci koji najviše emituju u infracrvenom delu spektra i ne vide se golim okom. Da smo Riddick videli bi mnogo više zvezda nego očima koje imamo. Inače, svako (čak i ravnozemljaši ako su dovoljno diskretni 😉 može da se prijavi kao astronom-saradnik, da dobije pristup neverovatnoj količini podataka dobijenih posmatranjem pomoću raznih teleskopa (nisam zalazio u detalje) i da samostalno istražuje. Tako su nezavisni pojedinci otkrivali vrlo interesantne stvari. Fazon je u tome da ima mnogo zvezda a da su tranziti planeta ispred njih kratkotrajni tako da je potrebno pogoditi vreme. Primer: ako bi neko posmatrao Sunčev sistem na ovaj način imao bi priliku da vidi tranzit Zemlje ipred Sunca po nekoliko minuta do nekoliko desetina minuta na svakih 365 dana (ovozemaljskog vremena). Pa ajd’ ti ubodi…… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI