Američki znanstvenici koriste ‘revolucionarnu’ tehniku ​​kako bi pronašli neuhvatljiv trag asteroida

Parker Solarna sonda
8 komentara

Podaci dobiveni iz opreme instalirane na NASA-inoj sondi omogućili su znanstvenicima da utvrde da je novootkriveni trag asteroidne prašine dugačak oko 22 milijuna km i teži oko milijardu tona.

Pomoću kamere nazvane Wide-Field Imager za solarnu sondu (WISPR) koju je osmislio američki laboratorij za pomorstvo, NASA-ina Parker Solarna sonda napokon je uspjela identificirati trag prašine koji je ostavio asteroid 3200 Phaeton, a koji su astronomi pokušavali otkriti već desetljećima, prenosi phys.org.

Dok je raspravljao o rezultatima ovog pothvata tijekom NASA-ine konferencije za novinare 11. prosinca, znanstvenik Odjela za svemirski odjel NRL Karl Battams objasnio je da se trag prašine najbolje vidi u blizini Sunca, što WISPR čini izuzetno korisnim alatom za promatranje.

“To je razlog zašto su NEL-ovi heliosferični snimci toliko revolucionarni”, rekao je Battams. “Omogućavaju vam da vidite izljeve iz Sunca koji su znatno slabiji od samog Sunca, što bi u suprotnom zaslijepilo naše kamere. I u ovom slučaju također možete vidjeti predmete Sunčevog sustava izuzetno blizu Sunca, što većina teleskopa ne može učiniti.”

Podaci koje je dostavila sonda omogućili su istraživačima da utvrde kako je trag prašine asteroida dugačak preko 22 milijuna km i teži oko milijardu tona, a znanstvenici su ostali razmišljati o njegovom podrijetlu.

“Nešto katastrofalno dogodilo se s Phaethonom prije nekoliko tisuća godina i stvorilo je Geminid meteorski pljusak”, rekao je Battams. “Nema šanse da je asteroid aktivan kad je blizu Sunca stvorio toliko prašine koju vidimo, tako da smo uvjereni da WISPR vidi dio meteorskog toka Geminid.”

Očekuje se da će solarna sonda Parker nastaviti kružiti oko Sunca idućih pet godina, dodaje se u medijima.

Geminid meteorski pljusakPhaethonWISPR
Pretplatiti se
Obavijesti o
8 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tko zna zna
4 godine prije

Zašto navodnici u naslovu? Znanstveno-tehnološki pothvat je, objektivno, znanstveno-tehnološki pothvat ,pa makar ga nisu rusi napravili. Ovakvih navodnika bi se trebalo postidjeti i zapitati se koliko smo pošteni.

Emiliano Zapata
4 godine prije

E, super jos kad bi tu cameru okrenuli i uslikali nasu rodenu zemlju, da jednom zauvijek zapecatime usta ravnozemljasima…Ovako, vec je 2020g. a mi nemamo prave fotografije zemlje ,samo neke kompozite, ilustracie, kolazi i sl. obrade u photoShopu

Ivo
4 godine prije

S obzirom na sve skandale i dokazane laži fabricirane u Nasi, vjerovatnost da je ova vijest istinita je otprilike 20%.
Trebalo bi tražiti potvrdu od rusa, ako su i poslali sondu tamo, poslali su je s njihovim RD-180.

U prolazu
4 godine prije

Jel asteroid vuče jednu te istu prašinu za sobom ili se stalno osipa ?

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI