Asteroid veličine automobila upravo je zaobišao Zemlju, što je pokazala nedavna snimka. Začudo, niti jedan od zemljinih, planetarnih, obrambenih sustava nije vidio da se asteroid približava Zemlji sve dok nije prošao pored nje.
Asteroid ”2020QG” projurio je pored Zemlje na udaljenosti manjoj od 3.000 kilometara, što znači da se približio većini komercijalnih satelita koji orbitiraju oko Zemlje. Činjenica da je asteroid prošao udaljen samo 3.000 kilometara od Zemlje ovaj asteroid stavlja u razred asteroida koji su zamalo imali ”bliski susret” s našim planetom, što i govore podaci koji se bilježe već više od 100 godina.
Astronomi u promatračnici Palomar u Kaliforniji prvi su primijetili asteroid i to šest sati nakon što je on proletio pokraj Zemlje. Promatranja sugeriraju da je taj svemirski kamen, koji se dosad najviše približio Zemlji, bio zaista najbliže našem planetu kada je bioiznad Južne hemisfere; ondje se, naime, asteroid nalazio u 04:00 ujutro, prema univerzalnom mjerenju vremena.
Newly-discovered asteroid ZTF0DxQ passed less than 1/4 Earth diameter yesterday, making it the closest-known flyby that didn't hit our planet.@renerpho
Simulation: https://t.co/a81R100OwV
Higher-res GIF: https://t.co/4Wxn0YNpVb pic.twitter.com/SMtVRbjYOA— Tony Dunn (@tony873004) August 17, 2020
Stručnjaci kažu da je 2020QG predstavljao mali rizik za Zemlju, jer bi ga planetarna atmosfera gotovo sigurno spalilau slučaju da se on sudario s našim planetom.
Međutim, ovaj događaj ponovno ukazuje na važnost sustava otkrivanja asteroida, kao i na to da treba poboljšati zemljinu planetarnu obranu, u slučaju da se u budućnosti u Zemljinoj putanji nađu ozbiljnije prijetnje.
Jasan primjer toga je neotkriveni meteor u Čeljabinsku, koji je eksplodirao iznad Rusije u veljači 2013. Komet je bio promjera svega 18 metara, ali još uvijek je bio dovoljno velik da uzrokuje značajnu lokaliziranu štetu, kao na primjer eksploziju tisuće prozora sa stambenih objekata.
Drugi primjer potječe iz prosinca 2018., kada se neotkriveni asteroid, koji je 10 puta snažniji od bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki, raspao iznad Beringovog mora.
Bude već on došao ako nam nisu podvalili i svemir kao iluziju…………………..
Nada umire zadnja..ima jos kamenja💪
Geostacionarni sateliti su na oko 36 000 km, tako da je to već blizu LEO. Mogao je malo prošarati po onim muskovim. A da je bio još malo bliže možda su mogli probati i Nudolj, ili S-500… Šteta. 🙂
Hahahah niko nije vidio od toliko silnih sistema…
Dižete paniku bez veze. Pa zamisli si da ti u dvorište padne kamen veličine auta. Nikom ništa. Pozoveš građevinara s bagerom i stvar rješena.
P***!
Da li je asteroid bio corona pozitivan? Jesu li asteroiđani nosili maske?
Ma da je prošao i kroz dnevni, be bi ga primjetili od silne panike zbog korone.😆
Što o svemu tome kažu silni stručnjaci iz NASA, ESA i ostalih “svemirskih” agencija koje troše desetke milijardi dolara godišnje na…. tko će to znat? Osim što su zauzeti mijenjanjem imena nebeskih tijela u ona politički korektna.
A da i primjete asteroide na vrijeme opet ne bi mogli bez Rusa ili Kineza i njihovih raketa poslati gore Bruce Willisa i Bena Afflecka da rastepu kamenčinu i sve nas spase da ne izumremo kao dinosauri.
priprema za 2028
Pred leti ste lahko še prišli do podatkov kaj trdijo ravnozemljaši danes ne prideš do teh podatkov Najstarejši zemljevid iz leta 1907 naj bi bil star 10.000 let z tibeta ki prikazuje izhod pri LITTle americe kjer je izhod do ostalih 33 kontinentov kot so lemurijaaa hy brasil in antlantida Operacija high jump in fišbovl amriške vojske ti data mislit ,koimajo posnetek z 132 kilometrov in ni videt nobene ukrvjenosti in —
Hahaha, bila bi šprdnja da nas Billy the COVID svojim cjepivom spasi od pomora a onda nas strefi neki asteroid veličine “Berge Istre”
Ja ne vjerjujem ništa NASI (Never A Straight Answer). Mars je na Grenlandiji. Guglajte mars pictures from rover. Komedija!! Crtani filmovi, CGI i pravljice. LOL!
😊 Jeste s i g u r n i da nije primjećen?
Ako ga je netko primjetio, izračunao je i putanju…
I čekao da vidi koliko dobro oni drugi gledaju…
nisam u vinklu